Klimat kuli ziemskiej zmieniał się właściwie od samego jej powstania. Ostatnie 2,5 miliona lat zaznaczyło się w jej historii jako seria następujących po sobie zlodowaceń, aż do początku holocenu ok. 11 700 lat temu, który to przyjęło się uznawać za stabilny okres pomiędzy kolejnymi glacjałami. Dziś naukowcy wiedzą, że aż taki stabilny to on nie był…

Podczas wykładu będzie się można dowiedzieć, co wpłynęło na powstanie cywilizacji jaką znamy obecnie. Czy na Bałtyku naprawdę kiedyś można było jeździć saniami ze Szwecji do Polski i skosztować piwnych trunków w stojących na bałtyckim lodzie karczmach? A czy po Tamizie można było jeździć na łyżwach? Przybliżone także zostaną kulisy współczesnych konfliktów zbrojnych w krajach Bliskiego Wschodu.

 

Doktor Magdalena Łącka-Wojciechowska jest pracownikiem naukowym Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Specjalizuje się w paleoceanografii, czyli odtwarzaniu, na podstawie rdzeni osadów morskich, zmian oceanograficznych, które zachodziły w przeszłości. Jej obszarem badawczym jest Arktyka Europejska, do której udaje się na pokładzie jednostki naukowej R/V Oceania już od 10 lat. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii, która swoją pasją zaraża innych zarówno na portalu Moods of Scandinavia, jak również podczas współorganizowanego przez nią trójmiejskiego festiwalu Nordic Talking.

 

112. Kawiarnia Naukowa:
Jak klimat kształtował historię – od początków rolnictwa do wojny domowej w Syrii

  • 21 lutego 2019 r., czwartek, godz. 18.00
  • hotel Rezydent
  • plac Konstytucji 3 Maja 3
  • Sopot
  • wstęp – wolny

 

 

 

 

 

 

 

 

Plakat 112. Kawiarnia Naukowa