Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Inicjatywa Pasa i Drogi zainteresowała pomorskich przedsiębiorców. Spotkali się z ambasadorem Chin

Inicjatywa Pasa i Drogi zainteresowała pomorskich przedsiębiorców. Spotkali się z ambasadorem Chin

Seminarium "Wejście na rynek chiński" Na zdjęciu m.in., ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Liu Guangyuan i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Rozmowy o sprawach gospodarczych i chińskiej kulturze biznesu. Do tego wykład ambasadora Chin o koncepcji Pasa i Szlaku. Takie było spotkanie pomorskich przedsiębiorców oraz praktyków prowadzenia biznesu w Chinach.

 

Seminarium zostało zorganizowane przez samorząd województwa pomorskiego, Agencję Rozwoju Pomorza oraz PwC, gdańską lożę BCC i Stowarzyszenie Pomorskie w Chinach.

 

Wizyta ambasadora

W seminarium „Wejście na rynek chiński” uczestniczył między innymi Liu Guangyuan, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. – Pomorskie to bardzo dynamiczny region, który najprężniej z polskich regionów współpracuje z Chinami – mówił ambasador Chin. – Region ma doskonałą lokalizację, która sprawia, że staje się on jednym z europejskich punktur tranzytowych. Warto tu pokazać przykład chińskiego armatora COSCO, który wybrał gdański port na swoje centrum dystrybucyjne w rejonie Morza Bałtyckiego – dodał Gość z Państwa Środka przybliżył również uczestnikom spotkania chińską koncepcję Pasa i Drogi, czyli gospodarczej i geopolitycznej wizję rozwoju.  

 

Wystąpienie Liu Guangyuan, ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. For. Aleksander Olszak

 

Dwie rocznice

Seminarium o inwestowaniu na rynku chińskim doskonale wpisuje się w dwie właśnie obchodzone rocznice. – Cieszę się, że udało nam się zorganizować spotkanie właśnie teraz, w październiku 2019 r., czyli niemal dokładnie w rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej – mówił podczas otwarcia seminarium Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Z tej okazji chciałbym złożyć w imieniu samorządu województwa oraz wszystkich mieszkańców najserdeczniejsze życzenia pomyślności i dalszego wspaniałego rozwoju – dodał. W tym roku mija także 70 lat od nawiązania pomiędzy dwoma krajami stosunków dyplomatycznych. A w 2020 roku będzie obchodzona 35 rocznica nawiązania współpracy pomiędzy Pomorzem a Chinami.

 

Seminarium “Wejście na rynek chiński” – debata. Fot. Aleksander Olszak

 

Pomorsko-chińska współpraca

Dla Pomorza Chiny są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych, turystycznych czy kulturalnych. – Potwierdzeniem tego faktu jest chociażby powołanie Stowarzyszenia Pomorskie w Chinach czy też powstanie Biura Pomorskiego w Pekinie – podkreślił marszałek Struk. Rozwijają się kontakty gospodarcze, a coraz więcej pomorskich firm nawiązuje współpracę z firmami chińskimi. Agencja Rozwoju Pomorza od  lat wspiera udział pomorskich przedsiębiorców w misjach gospodarczych do Państwa Środka. Dofinansowuje także wyjazdy na liczne targi, w tym bardzo ważne Międzynarodowe Targi Importu (CIIE). – Umowy o współpracy podpisały też regionalne uczelnie wyższe. Tylko na Politechnice Gdańskiej studiuje ponad 100 chińskich studentów – wyliczał marszałek. Od 2015 roku na Uniwersytecie Gdańskim działa Instytut Konfucjusza, który propaguje chińską kulturę i uczy języka.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.