Międzynarodowe jury wybiera finalistów co dwa lata od 2003 r.

 

Kim jest młoda artystka?

Honorata Martin jest przede wszystkim performerką, która posługuje się sztukami multimedialnymi i malarstwem. Słynie z radykalizmu swojej sztuki, prób przekraczania granic psychicznych i fizycznych człowieka. Porusza się w obszarze przekraczania własnych granic, a bardzo często krąży wokół tematów związanych z poczuciem bezpieczeństwa i wspólnotowości. Znana jest m.in. z performance, podczas którego zaprosiła widzów do swojego domu, by zabrali z niego to, co tylko chcieli. Na konkursowej wystawie w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta zbudowała namiot nomadów, który w całości składał się z rzeczy pozostawionych po babci artystki – od leków, misek, ubrań po fragmenty mebli.

Jury konkursu Spojrzenia przyznało Honoracie Martin pierwszą nagrodę „za wrażliwość, odwagę i konsekwencję w budowaniu relacji opartych na afirmacji, a nie na antagonizmach, za szczerość i uczciwość w odkrywaniu i reinterpretacji przestrzeni społecznej”. Artystka, poza wyróżnieniem, otrzymała także 60 tys. zł.

Konkurs Spojrzenia wspiera rozwój młodej sztuki polskiej, akcentując najciekawsze postawy artystyczne i promując najlepszych twórców. Do nagród nominowani są młodzi artyści, którzy nie ukończyli 36. roku życia, ale już mogą pochwalić się dorobkiem artystycznym i pierwszymi sukcesami. Ideą Spojrzeń jest także pokazywanie tego, co najważniejsze w polskiej sztuce, najbardziej aktualne i interesujące.

 

Honorata Martin jest artystką multimedialną, malarką i performerką. W latach 2004–2009 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom w pracowni Mieczysława Olszewskiego, aneks z Intermediów u Wojciecha Zamiary). W 2007 roku przez semestr studiowała na Marmara University w Stambule. Jest laureatką III nagrody w konkursie Gepperta (2011) i nagrody publiczności na Gdańskim Biennale Sztuki (2012). W 2015 roku otrzymała nagrody: w kategorii kultura i sztuka w plebiscycie Polacy z werwą, w kategorii kultura – odkrycie roku w plebiscycie „Pomorskie sztormy” oraz nominację do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. W 2016 roku otrzymała nagrodę „Splendor Gedanensis” i była nominowana do Paszportów Polityki.