– Westerplatte po raz drugi stanie się miejscem artystycznych form wyrazu: animacji, mappingu 3D i instalacji multimedialnych. Głównym tematem tegorocznej edycji „Światłocieni” będzie refleksja nad miejscem pamięci i tym, jakie przesłanie niesie skrawek ziemi, na którym rozpoczął się najstraszniejszy konflikt XX wieku. Konflikt, który odcisnął swoje piętno na świadomości zbiorowej wielu społeczeństw – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Siedem instalacji, trzy nowe opowieści

Zwiedzający będą mogli poznać efekt pracy kilkudziesięciu osób: reżyserów, grafików, scenografów, animatorów i kompozytorów z Trójmiasta oraz Warszawy. Za pomocą uniwersalnego języka sztuki odniosą się oni do dziedzictwa Westerplatte, w tym obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r., a także powojennej historii półwyspu.

Efekty ich pracy będą prezentowane w siedmiu miejscach. Ponownie będą wykorzystane multimedia „Willkommen”, „Bad News”, „Respiracja” oraz „Nadzieja”, ale na tegoroczną edycję festiwalu artyści przygotowali także nowe instalacje: „Brama”, „3 kolory” oraz „Listy z Westerplatte”. Podobnie jak w ubiegłym roku zostanie podświetlony Cmentarzyk Obrońców Westerplatte.

 

Ubiegłoroczna edycja spektaklu multimedialnego „Światłocienie” została wyróżniona w konkursach: Pomorska Nagroda Muzealna za 2018 rok oraz Free Time Festiwal.

 

 

Westerplatte. Światłocienie II

  • 6-7 września 2019 r., piątek-sobota, godz. 20.00-23.00
  • Gdańsk-Westerplatte

 

Spacery z przewodnikami:

Co 15 minut, począwszy od godz. 20.00, sprzed namiotu przy Wartowni nr 1 będzie można wyruszyć na zwiedzanie instalacji z przewodnikiem. Odwiedzenie wszystkich miejsc zajmie ok. 60 minut. Spacery będą prowadzone w językach polskim i ukraińskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Baner Światłocienie II

Światłocienie II - opis instalacji