Konkurs o Grand Prix Jarmarku św. Dominika organizowany jest od 2001 r. Przeznaczony jest dla wystawców, a jego celem jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnej oferty i najlepszych produktów. W tym roku jury wręczyło nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: Dobry pomysł za innowacyjność, wzornictwo i walory użytkowe oraz Dobry smak za oryginalne receptury i walory smakowe.

– Wyniki konkursu ogłosiliśmy już teraz, żeby odwiedzający mieli szansę nagrodzone i wyróżnione produkty zobaczyć i być może kupić – mówi Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor ds. marketingu i promocji Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Oficjalne zakończenie 759. Jarmarku św. Dominika odbędzie się w niedzielę, 18 sierpnia 2019 r.

 

Dobre pomysły…

Grand Prix w kategorii Dobry pomysł otrzymało stoisko The Candle przy ulicy Straganiarskiej, prowadzone przez Patrycję Marszk z Gdańska. Sprzedawane są tam świece zapachowe wytwarzane ręcznie z ekologicznego wosku sojowego, który może także służyć do pielęgnacji ciała. Oryginalne kompozycje zapachowe są autorskim pomysłem właścicielki. Specjalnie na tegoroczny Jarmark św. Dominika powstała limitowana edycja z olejkiem bursztynowym i solą morską.

 

Stoisko The Candle

Stoisko The Candle Patrycji Marszk z Gdańska. Mat. prasowy MTG

 

Pierwsze wyróżnienie za dobry pomysł trafiło do warszawskiej firmy Magami Poland, która na stoisku przy ulicy Grobla III oferuje broszki życia. Są one ręcznie robione z tasiemki, a zdobione m.in. kryształami, pomponikami oraz odblaskowymi dodatkami. Taka broszka w ciągu dnia jest elegancką ozdobą kobiecego stroju, natomiast po zmroku staje się ostrzegawczym elementem garderoby, który może uratować życie.

 

Stoisko firmy Magami Poland z Warszawy

Stoisko firmy Magami Poland z Warszawy. Mat. prasowy MTG

 

Drugie wyróżnienie przyznano wydawnictwu Adamada z Gdańska za stoisko księgarskie przy ulicy Grobla IV. Jury doceniło książkę „Dobra robota”, a także za odwagę i pomysł w promowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych. Publikacja autorstwa Elżbiety Pałasz z ilustracjami Joanny Czaplewskiej jest zbiorem wywiadów, w którym o swojej pracy opowiedzieli przedstawiciele dwunastu ciekawych zawodów z naszego regionu, m.in. nauczycielka języka kaszubskiego czy opiekunka fok.

 

Stoisko wydawnictwa Adamada

Stoisko wydawnictwa Adamada z Gdańska. Mat. prasowy MTG

 

… oraz dobre smaki

Grand Prix w kategorii Dobry smak uhonorowano stoisko Smakosz, należące do Grzegorza Sieczkowskiego z Rybnika. Można je odwiedzić na Przystanku Ołowianka i spróbować tam kanapki… ze śledziem. Nadmorski street food tworzy opiekana, pszenna bułka z płatem śledzia w oleju pod pierzynką z sałatki szwedzkiej z ogórka i cebuli oraz sosu majonezowo-chrzanowego.

 

Stoisko Smakosz

Stoisko Smakosz Grzegorza Sieczkowskiego z Rybnika. Mat. prasowy MTG

 

Ponadto w kategorii Dobry Smak wyróżniono stoisko z lodami rzemieślniczymi produkowanymi przez spółdzielnię socjalną „Się Kręci” z Tczewa. Część jej członków posiada orzeczenia o niepełnosprawności, a dla niektórych to pierwsza praca w życiu. Wszystkie ich przysmaki wytwarzane są w oparciu o sprawdzone receptury. Na Przystanku Park Świętopełka obok lodów o tradycyjnych smakach, jak truskawka, czekolada lub śmietana, dostępne są także smaki nietypowe, jak burak z maliną, cydr, mizeria kaszubska czy pomidor z bazylią, a dla pełnoletnich… lody o smaku piwa.

 

Stoisko spółdzielni socjalnej Się Kręci

Stoisko spółdzielni socjalnej „Się Kręci” z Tczewa. Mat. prasowy MTG

 

Wyróżnienie specjalne

W tym roku wręczono dodatkowe wyróżnienie specjalne dla Stacji Ekonomia Społeczna, czynnej na placu Kobzdeja do 11 sierpnia. Można tam było znaleźć najlepszej jakości wyroby (np. torby z recyklingu) oraz jedzenie (m.in. kuchnię kaukaską i lody rzemieślnicze), ale przede wszystkim wesprzeć lokalne inicjatywy społeczne. Była to bowiem przestrzeń tworzona przez fundacje, spółdzielnie socjalne i firmy non profit, prowadzące działalność na terenie metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.