Aktualności

To już pewne – system Mevo startuje 26 marca. W 14. pomorskich gminach pojawi się ponad 1200 rowerów

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) 14 marca 2019 r. poinformowało, że Mevo pozytywnie przeszło trwające prawie miesiąc testy. Ogłoszono datę startu tak długo wyczekiwanego Systemu Roweru Metropolitalnego na ostatni wtorek marca.

Dodatkowy samolot w gdańskiej bazie i nowe połączenia. Jesienią polecimy do Danii, Szwecji i Niemiec

Linie lotnicze Ryanair ogłosiły jesienny rozkład lotów. W siatce połączeń będzie aż 11 nowych tras z polskich lotnisk, w tym trzy z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Pomorze zyska połączenie z: Kopenhagą, Hamburgiem i Goteborgiem.

Pomorskie Sztormy. Nie tylko krzyżacki zamek i wielka odnowa w Malborku

Wśród projektów nominowanych do Pomorskich Sztormów jest rewitalizacja śródmieścia Malborka. To duża inwestycja społeczna i infrastrukturalna, która całkowicie odmieni śródmieście miasta. Zobacz, co zmieni się w Malborku.

Pomorskie Sztormy. Ponad 4 tys. elektrycznych rowerów. Mevo, czyli rewolucja w transporcie

Grupę projektów związanych z transportem, nominowanych do Pomorskich Sztormów uzupełnia projekt Mevo. System Roweru Metropolitalnego obejmujący 14 gmin z Pomorza to zupełna nowość. Nigdzie w Europie nie ma drugiego takiego systemu.

Pomorskie promuje się w Cannes. To już 30. edycja największych w Europie targów inwestycyjnych

Województwo pomorskie po raz kolejny bierze udział w targach MIPIM w Cannes. Na stoisku naszego regionu zaprezentują się: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia i Pruszcz Gdański wraz ze swoimi najważniejszymi projektami inwestycyjnymi. Impreza potrwa do piątku, 15 marca 2019 r.

Konferencja w Europejskim Centrum Solidarności. Otwarte miasta, nowoczesny transport i czyste powietrze

Specjalna konferencja „W kierunku spójnej Europy" odbyła się 8 i 9 marca 2019 r. w Gdańsku. Politycy, samorządowcy, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych rozmawiali o nowoczesnym transporcie, przeszłości i przyszłości UE oraz o walce ze smogiem. Obecni na wykładach był m.in. europoseł Janusz Lewandowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

Pomorskie Sztormy. Po nowych torach do Ustki-Osiedle. Rewitalizacja linii kolejowej z Miastka nad morze

Kolejnym kolejowym projektem nominowanym do Pomorskich Sztormów jest rewitalizacja linii kolejowej z Ustki przez Słupsk do Miastka i Szczecinka. Po nowych torach pociągi pojadą nawet 100 km/h. Zatrzymają się również na zupełnie nowych przystankach.

Duże zainteresowanie wypoczynkiem na pomorskiej wsi. Turystyczne targi w Norymberdze już za nami

Biżuteria z bursztynu, tradycyjne produkty z regionu, a przede wszystkim atrakcje turystyczne – to tylko niektóre z walorów Pomorskiego prezentowane przez wystawców podczas targów w Norymberdze. Targi Freizeit odbyły się w dniach 27 lutego-3 marca 2019 r., a Pomorskie brało w nich udział już piąty raz.

Pomorska Nagroda Jakości. Wiemy, kto zdobył wyróżnienia

Przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale to m.in. laureaci XXII edycji Pomorskiej Nagrody Jakości. Wręczono też wyróżnienia i nagrody specjalne. Uroczysta gala odbyła się w Domu Technika NOT w Gdańsku 7 marca 2019 r. Towarzyszyła jej konferencja z cyklu Jakość i innowacje w rozwoju Pomorza.

Strażackie Oscary czekają. Na zgłoszenia do konkursu Floriany zostało tylko kilka dni!

Czy do nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu ochotniczych straży pożarnych z Lubni, Czarnej Dąbrówki i Dzierżązna dołączą kolejne? Statuetki i atrakcyjne nagrody czekają. Zapisy do Florianów 2019 można składać do 15 marca 2019 r.

Pomorskie Sztormy. Nie tylko pociągi, czyli dworzec roku w Kartuzach

Jednym z infrastrukturalnych projektów nominowanych do Pomorskich Sztormów jest integracyjny dworzec w Kartuzach. Na podróżnych czekają tam nie tylko pociągi, ale i biblioteka. A sam budynek jest jednym z najpiękniejszych dworców na Pomorzu.

Niezwykły prezent z okazji Dnia Kobiet. Bezpłatne warsztaty i spotkania dla pań szukających pracy [MARZEC NA OBCASACH]

W 18 miastach Pomorza zaczęły się zajęcia dla kobiet, które chcą znaleźć nową pracę lub zmienić dotychczasową na lepszą. Panie przygotowują się do rozmowy kwalifikacyjnej, planują biznes i tworzą swój wizerunek zawodowy. W Gdańsku, 7 marca 2019 r. wzięły udział w warsztatach zdrowego odżywania, które prowadziła wykwalifikowana psychodietetyczką.

Z wyborów na wybory rośnie liczba kobiet aktywnych w polityce. Dzień Kobiet w Pomorskiem

Kobiety w województwie pomorskim żyją dłużej od mężczyzn, są lepiej wykształcone i coraz częściej są wybierane w powszechnych wyborach. W Gdańsku mamy pierwszą panią prezydent, w pomorskim sejmiku aż 12 pań radnych, a w zarządzie województwa panią wicemarszałek.

Pomorskie Sztormy. Tak kształci się specjalistów, czyli jeśli zdobywać zawód, to tylko w Słupsku

Staże, szkolenia, praktyki to nie wszystko. Ponad tysiąc uczniów ze Słupska i okolic kształci się w przyszłościowych branżach IT, elektronice czy kreatywnej reklamie. Dzięki unijnemu wsparciu będą mieli większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Pomorskie Sztormy. Kierowanie firmą spedycyjną albo wielką ciężarówką? Z takim wsparciem to łatwe

Prezentujemy kolejny projekt nominowany do Pomorskich Sztormów. Tym razem zapraszamy do Gdyni, gdzie Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych szkoli nie tylko kierowców, ale i przyszłych właścicieli firm transportowych.

Pomorskie Sztormy. Co łączy Skrzaty z Kębłowa i Unię Europejską?

Rozpoczynamy cykl prezentujący projekty nominowane do Pomorskich Sztormów. Pokażemy najciekawsze inwestycje i projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Pomorskie Sztormy zostaną wręczone na uroczystej gali 27 marca 2019 r. Głosowanie na poszczególne projekty już się rozpoczęło i potrwa do 18 marca.

Fala, Jantar, Ster czy Mors? Kapituła wybrała cztery finałowe nazwy dla pomorskiego biletu metropolitalnego

Pomorzanie zgłosili ponad 3 tysiące propozycji nazw dla pomorskiego biletu metropolitalnego. Kapituła konkursowa wybrała cztery najlepsze, na które będzie można głosować od 4 marca 2019 r. Główną nagrodą jest smartfon, ale na autorów najciekawszych propozycji czekają też inne atrakcyjne upominki.

Pomorze jest dobrym miejscem do życia! Bez wstąpienia Polski do UE mogłoby być zupełnie inaczej. Debata z cyklu Przyszłość Europy

W debacie na temat przyszłości Europy udział wzięli uczniowie pomorskich szkół, samorządowcy i politycy. Wśród nich byli m.in. europoseł Janusz Lewandowski i marszałek Mieczysław Struk. Rozmawiali o polityce spójności i istocie UE. Dyskusja odbyła się 28 lutego 2019 r. w sali Niebo Polskie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Potrzebujesz pożyczki na rewitalizację, modernizację lub ekologiczne źródła energii? Spotkanie dla inwestorów

Podczas specjalnego spotkania 6 marca 2019 r. zainteresowani dowiedzą się, jak dostać nisko oprocentowane pożyczki. Można przeznaczyć je na ocieplenie budynków, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w ogrzewaniu i rewitalizację zdegradowanych dzielnic miejskich. Łącznie do wzięcia jest ok. 265 mln zł, a o pieniądze mogą się starć m.in. przedsiębiorcy, samorządy, szkoły i organizacje pozarządowe.

O przyszłości Unii Europejskiej pod Niebem Polskim. Debata z udziałem polityków i ekspertów

W czwartek 28 lutego 2019 r. w Gdańsku spotkają się samorządowcy, eksperci i unijny poseł Janusz Lewandowski. Będą dyskutować o polityce spójności, zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i rocznicy 15-lecia Polski w UE.

Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: „My po prostu szyjemy jachty na miarę” [ZDJĘCIA]

Są piękne, luksusowe i spersonalizowane. Producent jachtów z Gdańska spełnia nawet najbardziej dziwaczne fanaberie klientów, którzy przyjeżdżają z całego świata. Na łódkach stawiają fortepiany, upiększają tapicerkę kryształami, a w wystrój wkomponowują skarby i pamiątki nowych właścicieli.

Nowa usługa dla pomorskich przedsiębiorców. Mogą skorzystać ze wsparcia brokera zagranicznego

Pomorskie firmy, chcące sprzedawać swoje produkty na rynkach międzynarodowych, mogą skorzystać z nowej usługi oferowanej przez brokera zagranicznego. Zakres wsparcia obejmować będzie m.in. rozpoznanie rynków oraz nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 marca 2019 r.

Zatrudniasz cudzoziemców? To spotkanie jest dla ciebie! [POMORSKIE WSPIERA PRACODAWCÓW]

Podczas dziewięciu specjalnych spotkań na Pomorzu przedsiębiorcy dowiedzą się, jak legalnie zatrudniać imigrantów, w jakim języku przygotować umowy i jakie są obowiązujące wzory dokumentów. Informacje te pomogą biznesmenom, którzy już teraz zatrudniają obcokrajowców lub mają to planach. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Nowe połączenie lotnicze do Norwegii. Od maja polecimy z Gdańska do Bodo

Linie lotnicze Wizz Air uruchamiają kolejne połączenie z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku do Norwegii. Już na wiosnę samoloty połączą Pomorze z lotniskiem w Bodo,

Twoje kosmetyki mają szansę podbić chiński rynek. Weź udział w konkursie i wyjedź na targi do Szanghaju

Pomorskie firmy z branży kosmetycznej mają szansę wziąć udział w targach CIBE, które odbędą się 6-8 maja 2019 r. w Szanghaju. Podczas tego wydarzenia przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować swoją ofertę na wspólnym stoisku naszego województwa. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 marca 2019 r.

Warsztaty makijażu, wykłady i ekozakupy. Targi kosmetyków naturalnych Ekocuda w Gdańsku

Na stadionie Energa w Gdańsku, 2 i 3 marca 2019 r. odbędzie się trzecia edycja targów kosmetyków naturalnych. To okazja do zakupów ekologicznych kosmetyków, porozmawiania z producentami i wzięcia udziału w specjalnych wykładach oraz spotkaniach. Będzie też strefa gastronomiczna z żywnością w stylu eko.

Znajdź nową pracę na wiosnę. Bezpłatne szkolenia i warsztaty dla kobiet [MARZEC NA OBCASACH]

W 18 miastach Pomorza w marcu będzie można wziąć udział w specjalnych spotkaniach, wykładach i zajęciach. Panie przygotują się do rozmowy kwalifikacyjnej, zaplanują biznes i stworzą swój wizerunek zawodowy. Wszystko po to, by więcej kobiet miało szansę na znalezienie pracy. Pomorzanki stanowią bowiem ponad 63 proc. bezrobotnych województwa.

Najwięcej ślubów w 2017 r. było w powiecie kartuskim, a najmniej w nowodworskim. Pomorskie walentynki w liczbach

W województwie pomorskim w 2017 roku 12 594 par powiedziało sobie „tak", z czego ponad 40 proc. to śluby cywilne. Powiat kartuski już kolejny rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o liczba zwartych małżeństw. 14 lutego obchodzimy walentynki i z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował infografikę.

Skorzystaj ze wsparcia na rozwój eksportu. 5 mln zł dla pomorskich firm na promocję za granicą

Pomorscy przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na udział w międzynarodowych targach, wystawach i misjach gospodarczych. Pula środków w konkursie organizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza wynosi 5 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 4 marca 2019 r.

Bezpłatna konferencja dla testerów oprogramowania. Specjaliści opowiedzą o nowościach w branży

Konferencja przeznaczona jest zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z testowaniem oprogramowania, jak i dla doświadczonych testerów oraz kierownictwa. Wykłady i warsztaty odbędą się 1 marca 2019 r. w Gdańsku, a rejestracja ruszy 8 lutego 2019 r. o godz. 11.00.