Aktualności

Wielkanoc w czasach epidemii. Ile i na jakie produkty najwięcej wydają Pomorzanie? [INFOGRAFIKA]

Wielkanoc w tym roku przypada 12 i 13 kwietnia. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące wydatków i spożycia określonych produktów żywnościowych. Co ciekawe, jemy więcej warzyw i mniej pieczywa niż jeszcze kilka lat temu. Co liczby mówią o naszych nawykach żywieniowych?

Lekcje zdalne co najmniej do 26 kwietnia, a granice zamknięte do 3 maja. Rząd przedłuża też dotychczasowe obostrzenia

Są też nowe zasady. Od 16 kwietnia trzeba będzie zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Egzaminy ośmioklasistów i matury zostały przełożone, ale nie jest znany jeszcze ich konkretny termin. Możliwe, że odbędą się w czerwcu, a uczniowie ostateczną decyzję ministra edukacji poznają z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

Nietypowy pociąg na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Pasażerów będzie wozić szynobus Kolei Dolnośląskich

W cieniu epidemii koronawirusa interesujące informacje płyną od kolejarzy. Na pomorskie szlaki wyjedzie szynobus w malowaniu Kolei Dolnośląskich. To efekt wymiany taboru jakiego dokonała Szybka Kolej Miejska. Techniczne kursy na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej już za nami.

Koronawirus uderza w gospodarkę. Rośnie liczba bezrobotnych, a urzędy pracy mają dla nich mniej ofert

Stan zagrożenia epidemicznego, izolacja społeczna i zamknięcie wielu firm odciskają piętno na gospodarce i rynku pracy. Według statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku już widać pierwsze zmiany. Liczba ofert pracy w marcu zmniejszyła się o ponad 1,4 tys. w stosunku do lutego. Prawie o 1/3 spadła też liczba oświadczeń o chęci zatrudnienia obcokrajowców w województwie pomorskim.

Przez pandemię prawie 6 tys. pracowników w Pomorskiem już teraz potrzebuje dopłat do pensji. WUP przyjmuje wnioski od firm

W pierwszym tygodniu kwietnia do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku wpłynęło ponad 150 wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców. Chodzi o pomoc w sytuacji przestoju ekonomicznego lub zmniejszenia czasu pracy. Według raportu z 6 kwietnia pomorscy pracodawcy wystąpili o pomoc dla 5865 pracowników na kwotę ponad 29,5 mln zł. Dofinansowanie wynagrodzeń dotyczy maksymalnie trzech miesięcy.

#zostańwdomu to mniej pasażerów w pociągach. W weekendy nie pojadą wybrane składy w kierunku Elbląga i Iławy

Rozwój sytuacji związanej z epidemią koronawirusa wpływa na każdy aspekt życia. Również na komunikację. W pociągach jest coraz mniej podróżnych. Dotyczy to także połączeń z Malborka do Iławy i Elbląga. Od Wielkanocy niektóre pociągi nie pojadą w soboty, niedziele i święta.

Jesteśmy razem już 20 lat. Jubileusz współpracy województwa pomorskiego i regionu Środkowej Frankonii

Dokładnie dziś, 5 kwietnia 2020 r. mija 20 lat od podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy naszym regionem a Środkową Frankonią w Republice Federalnej Niemiec. Ten czas to okres intensywnych kontaktów samorządowych, wymiany kulturalnej czy wspólnych projektów.

Czy szybki test na koronawirusa powstanie na Pomorzu? Pracuje nad tym firma - uczestnik Gryfa Gospodarczego

O tym, jak ważne jest szybkie diagnozowanie zakażenia korona wirusem nikogo nie trzeba przekonywać. Nad takim testem pracuje również firma SensDx. To uczestnik plebiscytu Gryf Gospodarczy 2018 w kategorii Lider Innowacyjności.

W czasie epidemii problemy mają właściciele firm i pracownicy. Jak radzą sobie pomorskie przedsiębiorstwa społeczne?

Kryzys gospodarczy w obliczu epidemii koronawirusa jest faktem. Żaden ze specjalistów nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie duży, ile potrwa ani ilu osób dotknie. Trudna sytuacja stawia biznesmenów przed niełatwymi wyborami o zawieszeniu działalności, bezpłatnych urlopach, a nawet zwolnieniach. Z takimi wyzwaniami mierzą się również osoby prowadzące na co dzień przedsiębiorstwa społeczne, czyli takie, które zatrudniają osoby wykluczone społeczne i niepełnosprawne.

W tę niedzielę pośpimy krócej. Wszystko przez zmianę czasu na letni

W najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę 28-29 marca, przesuniemy wskazówki zegarków z godziny 2 na 3, co oznacza, że pośpimy o godzinę krócej. Od tego momentu będzie obowiązywać czas letni. Czy to już przedostatnia taka zmiana?

Pociągiem i komunikacją miejską. Już od dziś po Gdańsku możemy jeździć ze wspólnym biletem

Wcześniej niż zapowiadano, bo od 25 marca 2020 r. w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Polregio będą honorowane bilety okresowe gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego. To efekt porozumienia samorządu województwa i miasta Gdańska.

„Kobiety wolności” docenione. Międzynarodowa nagroda dla kalendarza Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Kalendarz ścienny „Kobiety Wolności" przygotowany przez Pomorską Kolej Metropolitalną zdobył pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Kalendarzy ZoomArt2020.

To tylko jeden procent, ale ogromna pomoc dla organizacji. Jak pomagają podatnicy z Pomorza?

Każdy, kto rozlicza się z fiskusem może przekazać 1 procent swojego podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki temu wsparcie otrzymają chorzy, ubodzy czy domy opieki i hospicja. W ubiegłym roku od pomorskich podatników na konta OPP wpłynęło ponad 56 tys. złotych. To najwięcej od 5 lat.

Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

Regio Stars to wyróżnienia przyznawane przez Komisję Europejską dla innowacyjnych projektów, które zmieniają życie mieszkańców regionu i rozwijają lokalne społeczności. Poszukiwane są pomysły w pięciu kategoriach. To m.in. edukacja, gospodarka, transformacja przemysłowa i aktywność obywatelska. Projekty można zgłaszać do 9 maja 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Brukseli.

Biznes i rynek pracy w czasach koronawirusa. Najważniejsze informacje [specjalny serwis WUP]

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował specjalny serwis informacyjny – Warto Wiedzieć. Można w nim sprawdzać bieżące informacje dotyczące nowych regulacji prawnych, które związane są z rynkiem pracy, prowadzeniem działalności gospodarczej i funduszami unijnymi. Dzięki niemu przedsiębiorcy i pracownicy mogą w jednym miejscu znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania firm w czasie epidemii COVID-19.

Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?

Na konferencji prasowej 20 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili w Polsce stan epidemii. Daje to rządowi nowe narzędzia do walki z zakażeniem koronawirusem. Będzie też więcej ograniczeń dla obywateli.

Niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie pomagają szpitalom. Szyją maseczki

Na co dzień szyją pościele, woreczki na pieczywo, stroje karnawałowe i torby. Jednak w czasie epidemii koronawirusa postanowili wesprzeć szpitale i uszyć brakujące maseczki. – To była nasza wspólna decyzja. Odłożyliśmy dotychczasowe zadania na bok, zostajemy nawet po godzinach, a w pracę szwalni włączyli się pracownicy biura i wolontariusze – mówi Anna Cielas, kierownik ZAZ w Sztumie.

Codzienna dezynfekcja, a do tego zamgławianie środkami odkażającymi. Środki bezpieczeństwa w pociągach SKM

Specjalne środki bezpieczeństwa wprowadziła Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Dezynfekowane są pociągi oraz infrastruktura pasażerska. Pracownicy mają do dyspozycji żele antybakteryjne, maseczki i rękawiczki. Wszystko, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Międzynarodowy Dzień Lasów Państwowych. Co liczby mówią o lasach na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]

Najwięcej drewna w Polsce pochodzi z pomorskich lasów. W województwie pomorskim lasy zajmują prawie 670 tys. hektarów. Najbardziej zalesiony jest powiat bytowski, a najmniej malborski. Czego jeszcze dowiemy się o pomorskich lasach? Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Przez koronawirusa pociągi w stronę Tczewa i Malborka pojadą rzadziej. Ograniczenia będą też na linii PKM

W związku z panującą epidemią koronawirusa w regionalnych pociągach na Pomorzu jest mniej pasażerów. Dlatego na niektórych liniach kolejowych ograniczona zostanie liczba kursów.

Światowy Dzień Morza w liczbach. W branży morskiej pracuje 60 tys. osób, a najdłuższe nabrzeże ma port w Gdańsku. Co jeszcze?

Mimo że to Port Gdańsk ma najdłuższe w Polsce nabrzeże, najwięcej statków zawija rocznie do portu w Świnoujściu. Statystyczny pracownik branży morskiej zarabia w kraju ponad 5,7 tys. zł brutto, a w 2019 roku ratownicy niemal codziennie podejmowali akcją ratowniczą. Co jeszcze o branży morskiej mówią liczby? Zestawienie z okazji Światowego Dnia Morza przygotował Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Brak pasażerów i wstrzymane loty, czyli skutki epidemii. Co się dzieje na gdańskim lotnisku?

Od niedzieli 15 marca 2020 r. zgodnie z decyzją rządu zawieszone zostały loty międzynarodowe z i do Polski. Wstrzymane zostały także połączenia krajowe. Na gdańskim lotnisku lądują jednak samoloty. Dlaczego tak się dzieje?

Jesteś w domu na kwarantannie? Zobacz, kto i jak może dostarczyć ci żywność – nowe zasady udzielania pomocy

Osobom potrzebującym, które są objęte kwarantanną, żywność będzie dostarczana bezpośrednio do domów przez strażaków, policję, wojsko. W akcję włączyły się ośrodki pomocy społecznej i Banki Żywności. W tej chwili kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa w Polsce prawie 8 tysięcy osób. Każda z nich musi zostać w domu przez 14 dni.

Specjalne rozkłady jazdy oraz możliwość zwrotu biletów okresowych. Komunikacja w czasie epidemii

Mniej połączeń kolejowych, sobotnie rozkłady jazdy autobusów, a do tego zwrot za niewykorzystane bilety okresowych. W związku z epidemią COVID-19 obowiązują nowe zasady podróżowania po Pomorzu.

COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach. 30 najważniejszych pytań na czas epidemii

Premier wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięte są szkoły, przedszkola, instytucje kultury, kościoły, częściowo galerie handlowe i zmieniła się organizacja pracy wielu publicznych urzędów. Przygotowaliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań dotyczących koronawirusa i sposobów postępowania. Na naszej liście m.in. prawo pracy, zasady kwarantanny domowej i podpowiedzi, jak chronić się przed chorobą COVID-19.

Bądź eko. Sprawdzone sposoby na to, jak nie marnować jedzenia [ROZMOWA]

Co zrobić z wodą po gotowaniu fasoli, a co ze usychającym serem i wędlinami? O tym, jak wykorzystać wszystko, co mamy w lodówce, by nie marnować jedzenia i oszczędzać pieniądze rozmawiamy z Olgą Borkowską, kucharką i propagatorką zdrowego odżywania.

Jak rozwijać biznes, to tylko w Gdyni. Norweska korporacja rozbudowuje centrum usług wspólnych

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL w gdyńskim centrum usług wspólnych już zatrudnia 450 osób, ale szuka kolejnych specjalistów. Rozbudowany zostanie dział IT i Procurement. Rekrutacja już trwa.

Kobiety są lepiej wykształcone, ale to panowie są bardziej aktywni zawodowo. Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn na Pomorzu w liczbach [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim mieszka ponad 2,3 mln ludzi. Więcej jest kobiet niż mężczyzn. Panowie są średnio o prawie trzy lata młodsi i żyją o prawie siedem lat krócej od pań. Czego jeszcze dowiemy się o Pomorzanach? Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Będą pieniądze dla mikro i małych przedsiębiorstw. Pomorski Fundusz Rozwoju ma dla nich 29 mln zł

Na remont pomieszczeń albo na zakup towaru lub maszyn. Nawet milion złotych mogą zyskać mikro i małe przedsiębiorstwa. Wszystko dzięki Pożyczce Ogólnorozwojowej, czyli nowej propozycji Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Wały przeciwpowodziowe zamiast plaż, Wenecja w Sopocie. Jak ocieplenie klimatu zmieni Pomorze? [ROZMOWA]

Do końca stulecia Dolne Miasto, Nowy Port i Sopot mogą zmienić się w pływające miasta. Żuławy zostaną zalane, a Półwysep Helski stanie się wyspą. O prognozach klimatycznych, o tym, jak szybko rosnąca temperatura podnosi poziom morza i czym to grozi opowiada prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Archiwum wiadomości