Aktualności

Bieszczady nigdy nie były tak blisko. W wakacje polecimy samolotem z Gdańska do Rzeszowa

Do stolicy podkarpacia samolot będzie latać raz w tygodniu. Będzie połączenie realizowane w sezonie letnim, do końca września. Pierwszy lot już 25 kwietnia 2020 r.

Będą pierogi, hot dogi i burgery w wersji bezmięsnej. Wege Festiwal w Gdańsku z kuchnią z całego świata

Targi kuchni wegańskiej i wegetariańskiej po raz trzeci zagoszczą w Gdańsku. Ten festiwal roślinnych przysmaków przyciąga rzesze fanów kuchni bezmięsnej potrawami z całego świata.

Handel on-line w Chinach to rynek wart miliardy. Jak na nim inwestować, dowiesz się na specjalnym szkoleniu

Rynek e-commerce w Chinach rośnie w bardzo szybkim tempie. Jego wartość przekroczyła już wartość tego rynku w państwach zachodnich. Jak nie zginąć wśród konkurencji i odnieść na nim sukces? O internecie, mediach społecznościowych i elektronicznych platformach sprzedaży w Państwie Środka opowiedzą eksperci i praktycy. Szkolenie odbędzie się 6 lutego 2020 r.

Do Londynu i Oslo. Gdzie najchętniej latamy z gdańskiego lotniska?

Ponad 5 mln pasażerów obsłużył w 2019 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Podróżni mogli wybierać połączenia do ponad 70 lotnisk w całej Europie. Do jakich miast najchętniej lataliśmy, a które kraje wybieraliśmy na wakacje?

Elektrownia jądrowa jest w Polsce niezbędna. Co zyska Pomorze na jej budowie?

Polska elektroenergetyka oparta jest na węglu. Aby zredukować emisję szkodliwych gazów oraz zabezpieczyć dostawy energii w najbliższej przyszłości, niezbędne jest wybudowanie w Polsce elektrowni jądrowej. Być może powstanie na Pomorzu, w miejscowości Żarnowiec lub Lubiatowo-Kopalino. O tym, jakie korzyści przyniesie regionowi taka inwestycja, dyskutowali w Gdańsku eksperci z kraju i zagranicy.

Gdańskiemu lotnisku mgła niestraszna. W 2019 roku nie odwoływano lotów przez złą widoczność

To wszystko dzięki zainstalowanemu systemowi ILS kat. II oraz doskonałemu oświetleniu drogi startowej i kołowania. A w 2020 r. planowana jest dalsza rozbudowa systemu ILS do kategorii III.

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Co o pomorskich seniorach mówią liczby? [INFOGRAFIKA]

Na Pomorzu więcej jest babć niż dziadków. Statystyczny senior jest mieszkańcem miasta. Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Biznesowa konferencja dla młodych. Inspirujące wykłady, warsztaty i dyskusje [ZAPISY]

W sobotę, 25 stycznia 2020 roku w Gdańsku odbędzie się po raz pierwszy European Congress of Youth in Business, czyli spotkanie młodych biznesmenów, liderów i osób świadomie planujących swoja karierę zawodową. Głównym tematem będzie edukacja biznesowa i sposoby na rozwijanie własnych inicjatyw oraz przedsiębiorstw.

PIerwsza taka wizyta. Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej odwiedziła Pomorze

To była pierwsza na tak wysokim szczeblu wizyta delegacji z Wybrzeża Kości Słoniowej, jaka odwiedziła Pomorze. Były dyskusje o imporcie Iworyjskiego kakao i kawy oraz o rozwoju produkcji ekologicznej energii z przybrzeżnych farm wiatrowych. Delegacja z Afryki spędziła na Pomorzu dwa dni.

To był rok samych rekordów. Gdańskie lotnisko podsumowało ostatnie 12 miesięcy

Rekordowa liczba pasażerów, najwięcej w historii operacji lotniczych i bardzo dobry wynik finansowy. Do tego utrzymana trzecia pozycja wśród polskich lotnisk. Rok 2019 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku 2019 można zaliczyć do bardzo udanych.

Problemy z BDO nie zniknęły z początkiem roku. Kłopot mają i przedsiębiorcy, i samorządowcy

W wyniku źle przygotowanych technicznie i chaotycznych prawnie działań Ministerstwa Klimatu (dawnego Ministerstwa Środowiska) przedsiębiorcy oraz urzędy marszałkowskie w całej Polsce zostały postawione w ekstremalnie trudnej sytuacji, która zagraża nie tylko działalności gospodarczej, ale nawet życiu i zdrowiu ludzi.

Pomorska gospodarka w 2020 roku. Specjaliści zapowiadają duże wyzwania na najbliższe miesiące

Zaczął się trudny rok dla gospodarki. Specjaliści prognozują, że w 2020 roku koniunktura krajów UE osłabnie, a na Pomorze będzie trafiało mniej unijnych środków. Przez to także spadnie liczba inwestycji oraz zatrudnienie na rynku pracy. Co jeszcze i w jaki sposób wpłynie na kondycję gospodarki pomorskiej w najbliższym czasie?

Jest jednym z dwudziestu sześciu takich na Pomorzu. Węzeł integracyjny w Redzie już służy podróżnym

Miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów. Przystanki komunikacji miejskiej, monitoring, tablice informacyjne oraz system odprowadzania i retencji wody. Tak wygląda nowy węzeł integracyjny przy dworcu kolejowym w Redzie. Kosztował ponad 13 mln zł.

Obwód łowiecki nr 69 w Sopocie i Gdyni zostaje. Na zmianę proponowaną przez prezydenta miasta zgody nie wyraził wojewoda

Prezydenci Sopotu i Gdyni chcieli wyłączenia terenów ich miast z obwodu łowieckiego nr 69, w którym służba leśna w listopadzie 2019 roku rozpoczęła redukcyjny odstrzał dzików. Z ich wnioskiem zgodził się marszałek województwa, jednak na wyłączenie terenów leśnych w granicach administracyjnych Sopotu i Gdyni z obwodu łowieckiego nie zgodził Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Dokąd polecimy z Gdańska wiosną i w wakacje? Będą nowe połączenia i reaktywacje znanych kierunków

Hiszpania, Austria czy Włochy? A może Grecja i Chorwacja? Wiosenna i letnia siatka połączeń z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to co najmniej 87 połączeń do ponad 20 krajów. Można już planować wakacje.

Tu żyje się najlepiej. Gdańsk, Gdynia i Sopot w czołówkach rankingów dobrych miejsc do życia

W opublikowanym właśnie raporcie LivCom Awards Gdynia zajęła trzecie miejsce na świecie spośród miast najlepszych do życia (w kategorii od 150 tys. do 400 tys. mieszkańców). Jednak to nie jedyny sukces Trójmiasta w tegorocznych rankingach – od lat na podium i w pierwszej dziesiątce topowych lokalizacji do życia znajdują się także Gdańsk i Sopot.

Na pociąg, tramwaj i autobus. Od 1 kwietnia 2020 r. po Gdańsku będziemy jeździć z jednym biletem

To będzie rewolucja. Dzięki honorowaniu biletów okresowych gdańskiego ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych podróż po mieście będzie nie tylko wygodniejsza, ale i szybsza. Gdański bilet miesięczny na kolej i komunikację miejską kosztować będzie 99 zł. Obecnie bilet komunalno-kolejowy kosztuje 150 złotych, a miesięczny na autobusy i tramwaje 90 zł.

Marszałek Struk uhonorowany Medalem Europejskim. To nagroda za propagowanie europejskich idei

Honorowy Medal Europejski przyznawany jest za propagowanie w Polsce idei współpracy europejskiej oraz przedsiębiorczości. W tym roku tą prestiżową nagrodą został wyróżniony m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Medale wręczono 18 grudnia 2019 r. podczas uroczystego spotkania Loży Gdańskiej Business Centre Club.

Jest równa i bezpieczna. Droga wojewódzka 222 jak nowa

Równa nawierzchnia, chodniki i oświetlenie. Dzięki temu przejazd pomiędzy Gdańskiem a Stargardem Gdańskim będzie nie tylko wygodniejszy, ale i bezpieczniejszy. Zarząd Dróg Wojewódzkich odebrał od wykonawcy zmodernizowaną drogę.

Wypoczynek na Słonecznym Brzegu? W wakacje polecimy do bułgarskiego Burgas

Linie lotnicze Ryanair ogłosiły uruchomienie nowego połączenia z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Od czerwca do września 2020 r. samoloty będą latać nad Morze Czarne do Burgas w Bułgarii.

Pomorscy urzędnicy bezpieczni w Internecie. Uczyli się, jak nie dać się oszukać w sieci

Jak działają internetowi oszuści i jak chronić się prze złośliwym oprogramowaniem? Co zrobić w przypadku cyberataków? Urzędnicy z pomorskich gmin i powiatów uczyli się, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo sobie, swoim miejscom pracy oraz mieszkańcom regionu.

Z Dubaju przez Frankfurt na Pomorze. 5-milionowy pasażer na gdańskim lotnisku

Wielka radość i święto w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. 16 grudnia 2019 r. po godzinie 13 obsłużony został 5 milionowy pasażer. Była nim pani Marzena z córką Hanią. Przyleciały samolotem z Frankfurtu.

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.

Specjalna sieć doradców zawodowych to już 120 osób. W ciągu roku pomogli ponad 8 tysiącom osób

Pomorski System Poradnictwa Zawodowego (PSPZ) to sieć współpracy doradców zawodowych, którzy świadczą usługi w województwie pomorskim. Osoby te bezpłatnie pomagają mieszkańcom regionu w wyborach edukacyjno-zawodowych. W tym roku wsparcie otrzymali m.in. nauczyciele, kobiety, osoby bezrobotne, seniorzy, uczniowie i ich rodzice. W różnych akcjach sieci wzięło udział 8267 osób.

Choinka od leśnika. Zobacz, kiedy i gdzie kupisz drzewko z leśniczówki

Już w ten weekend rusza sprzedaż świeżych choinek od leśników z Nadleśnictwa Gdańsk. Dodatkowo przy leśniczówkach w Sopocie i Wysypowie (gm. Wejherowo) własnoręcznie wytniemy wybrane przez siebie drzewko ze specjalnej plantacji.

Od 15 grudnia obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Zobacz, jakie zmiany przygotowali kolejarze

Najważniejszą zmianą jest reaktywacja połączeń regionalnych pomiędzy Słupskiem a Ustką. Na pozostałych liniach oferta przewozowa pozostanie na podobnym, jak obecnie poziomie. Niestety, do Kwidzyna i Grudziądza dalej będą kursować zastępcze autobusy.

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Ile na nie wydamy?

Święta w tym roku mają nas kosztować 1521 zł. To o 72 zł więcej niż w 2018 roku. Wydamy je w większości na zakupy spożywcze i prezenty. Wśród najpopularniejszych upominków świątecznych są książki, kosmetyki i słodycze, a dla najmłodszych zabawki konstrukcyjne, artystyczne i pluszaki.

Nawet 32 wolne dni i siedem długich weekendów. Kiedy wziąć wolne w 2020 roku, aby mieć dłuższy urlop? [KALENDARZ]

W 2020 roku będzie trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak biorąc jeden lub dwa dni urlopu wypoczynkowego będzie można skorzystać z długich weekendów. Przy 9 dniach urlopu wypoczynkowego zyskamy nawet 32 dni wolnego.

Przejęcie Energi przez Orlen to centralizacja państwa. Apel samorządowców w sprawie wykupu spółki

Paliwowy koncern wezwał akcjonariuszy Grupy Energa S.A. do sprzedaży akcji. Grozi to nie tylko utratą miejsc pracy na Pomorzu, ale również znacznym uszczupleniem budżetu samorządów. Przez to mniej pieniędzy będzie na przykład na inwestycje czy transport kolejowy.

Od pół roku stopa bezrobocia na Pomorzu jest historycznie niska. 4,4 proc. to lepszy wynik niż średnia krajowa

Najniższe w historii regionu bezrobocie rejestrowane po raz pierwszy odnotowano w czerwcu 2019 roku. Od tego czasu utrzymuje się na poziomie 4,4 proc., podczas gdy średnio w Polsce jest to 5,1 proc. To także mniej niż w listopadzie ubiegłego roku, kiedy bezrobocie wynosiło 4,8 proc.

Aktualności