Aktualności

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.

Specjalna sieć doradców zawodowych to już 120 osób. W ciągu roku pomogli ponad 8 tysiącom osób

Pomorski System Poradnictwa Zawodowego (PSPZ) to sieć współpracy doradców zawodowych, którzy świadczą usługi w województwie pomorskim. Osoby te bezpłatnie pomagają mieszkańcom regionu w wyborach edukacyjno-zawodowych. W tym roku wsparcie otrzymali m.in. nauczyciele, kobiety, osoby bezrobotne, seniorzy, uczniowie i ich rodzice. W różnych akcjach sieci wzięło udział 8267 osób.

Choinka od leśnika. Drzewko świąteczne będzie można samodzielne wyciąć w sobotę

Już w ten weekend rusza sprzedaż świeżych choinek od leśników z Nadleśnictwa Gdańsk. Dodatkowo przy leśniczówkach w Sopocie i Wysypowie (gm. Wejherowo) własnoręcznie wytniemy wybrane przez siebie drzewko ze specjalnej plantacji.

Od 15 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Zobacz, jakie zmiany przygotowali kolejarze na Pomorzu

Najważniejszą zmianą jest reaktywacja połączeń regionalnych pomiędzy Słupskiem a Ustką. Na pozostałych liniach oferta przewozowa pozostanie na podobnym, jak obecnie poziomie. Niestety, do Kwidzyna i Grudziądza dalej będą kursować zastępcze autobusy.

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Ile na nie wydamy

Święta w tym roku mają nas kosztować 1521 zł. To o 72 zł więcej niż w 2018 roku. Wydamy je w większości na zakupy spożywcze i prezenty. Wśród najpopularniejszych upominków świątecznych są książki, kosmetyki i słodycze, a dla najmłodszych zabawki konstrukcyjne, artystyczne i pluszaki.

Nawet 32 wolne dni i siedem długich weekendów. Kiedy wziąć wolne w 2020 roku, aby mieć dłuższy urlop? [KALENDARZ]

W 2020 roku będzie trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak biorąc jeden lub dwa dni urlopu wypoczynkowego będzie można skorzystać z długich weekendów. Przy 9 dniach urlopu wypoczynkowego zyskamy nawet 32 dni wolnego.

Przejęcie Energi przez Orlen to centralizacja państwa. Apel samorządowców w sprawie wykupu spółki

Paliwowy koncern wezwał akcjonariuszy Grupy Energa S.A. do sprzedaży akcji. Grozi to nie tylko utratą miejsc pracy na Pomorzu, ale również znacznym uszczupleniem budżetu samorządów. Przez to mniej pieniędzy będzie na przykład na inwestycje czy transport kolejowy.

Od pół roku stopa bezrobocia na Pomorzu jest historycznie niska. 4,4 proc. to lepszy wynik niż średnia krajowa

Najniższe w historii regionu bezrobocie rejestrowane po raz pierwszy odnotowano w czerwcu 2019 roku. Od tego czasu utrzymuje się na poziomie 4,4 proc., podczas gdy średnio w Polsce jest to 5,1 proc. To także mniej niż w listopadzie ubiegłego roku, kiedy bezrobocie wynosiło 4,8 proc.

Pojedynek na Bursztynowe Mieczyki wygrały fundacje z Nowego Klincza, Gdańska i Nowego Dworu Gdańskiego

Zapewniają dom i schronienie osobom niepełnosprawnym, pomagają im spełniać sportowe marzenia oraz kochają żuławskie tradycje i mieszkańców Nowego Domu Gdańskiego. W tym roku nagrody Bursztynowego Mieczyka otrzymały trzy pomorskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start" oraz Klub Nowodworski.

Bytowska dźwignia rynku pracy. Unijne dofinansowanie trafi do bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem

Dzięki ponad 4 mln zł unijnego wsparcia, stu mieszkańców Bytowa i powiatu bytowskiego oraz ponad 200 z Kartuz będzie mogło uczestniczyć w szkoleniach i zajęciach z psychologami. Będą też warsztaty, kursy i doradztwo zawodowe.

Nie zarejestrowałeś swojej firmy w BDO? Od 1 stycznia możesz mieć problem ze śmieciami

Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady inne niż komunale, mają obowiązek rejestracji w specjalnym systemie BDO. Jeśli tego nie zrobią, od 1 stycznia 2020 roku firmy wywożące śmieci nie odbiorą od nich odpadów. Właścicielom firm grożą też kary. Rejestrację prowadzi urząd marszałkowski. Ze względu na setki wpływających wniosków dziennie, do pracy zostali oddelegowani dodatkowi pracownicy.

Aktywiści nadal sprzeciwiają się przekopowi Mierzei Wiślanej. Wysłali list do unijnego komisarza ds. środowiska

Przedstawiciele grupy Obóz dla Mierzei Wiślanej w liście proszą o pilną interwencję i wyrażenie stanowiska w sprawie planowanego przekopu i budowy kanału. Są zaniepokojeni pojawieniem się maszyn budowlanych w miejscu budowy oraz rozstawianiem płotu zasłaniającego ten teren.

Trudny powrót po emigracji? Dzięki temu programowi znajdziesz pracę i podniesiesz kwalifikacje

Trwa rekrutacja osób, które wróciły z pracy za granicą do Polski. Program „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" pomoże im podnieść kwalifikacje, znaleźć zatrudnienie, załatwić ubezpieczenie, a także da wsparcie psychologa i prawnika. Pomoc przeznaczona jest dla osób powyżej 30. roku życia, które przynajmniej sześć miesięcy pracowały poza granicami kraju.

Czy zamiast pszenicy pomorscy rolnicy zaczną uprawiać sorgo i ryż? Sympozjum o zmianach klimatycznych

Naukowcy, specjaliści i rolnicy podczas specjalnego sympozjum w Kątach Rybackich rozmawiali o tym, jak zmiany klimatu, częstsze lokalne powodzie i susze wpływają na uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Zastanawiali się, czy trzeba będzie zrezygnować z dotychczasowych upraw na rzecz nowych gatunków, ale też bronić je przed zupełnie nowymi szkodnikami i chorobami roślin.

Dlaczego innowacyjność się opłaca i jaki jest przepis na ciągły rozwój? Odpowiedź poznasz na konferencji i warsztatach Smart Progress

Innowacje to ciągłe uczenie się. Uczenie się to rozwój. Tak również działają Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Podczas otwarcia projektu Smart Progress poznamy jak rozwijają się cztery osie ISP oraz nauczymy się uczyć. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy już trwają!

Czy pociągami SKM pojedziemy na południe Gdańska? List intencyjny samorządowców i kolejarzy

Południowe dzielnice Gdańska, a w przyszłości także sąsiadujące gminy mogą zyskać nowe połączenie kolejowe. Planowana inwestycja ma lepiej skomunikować tę część obszaru metropolitalnego. Samorządowcy i kolejarze podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy na rzecz przedłużenia linii SKM.

Pociągiem ze Słupska do Ustki? Tak. Od 15 grudnia pociągi nad morze pojadą co godzinę

Po kilku latach przerwy pociągi regionalne znów będą całorocznie jeździć do nadmorskiej Ustki. Składy skończą bieg na nowym przystanku Ustka Uroczysko. Pierwszy kurs już 15 grudnia 2019 r.

Mniej miejsc pracy, wyższe zarobki. Pięć najważniejszych danych o pomorskim rynku pracy

Pomorski rynek pracy to niska stopa bezrobocia, rekordowo wysoka przedsiębiorczość Pomorzan i rosnące przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Zobacz, co jeszcze o aktywności zawodowej mieszkańców województwa mówią statystyki.

Studenci informatyki UG mają nową siedzibę. Otwarto jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce

Pracownie, laboratoria i wyposażenie umożliwiające prowadzenie badań naukowych i zajęć dydaktycznych na miarę XXI wieku. To nowy budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, który uroczyście otwarto w poniedziałek, 25 listopada 2019 r. Kształcić się w nim będą studenci nowego kierunku – informatyki o profilu praktycznym.

Do wydania będzie ponad miliard złotych. Projekt budżetu województwa na 2020 rok

W przyszłorocznym budżecie dochody i wydatki będą niższe niż w budżecie 2019. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na transport, ochronę zdrowia i kulturę.

Jak pomagać inwestorom? Na specjalnej konferencji w Gdańsku samorządowcy poznają odpowiedź

Jak obsługa inwestora wpływa na rozwój gospodarczy regionu? Jak sprawnie zapewnić obsługę przedsiębiorców? O tym wszystkim, a także o wielu innych zagadnieniach będą rozmawiać samorządowcy i eksperci podczas konferencji „Rozwój gospodarczy regionu z perspektywy obsługi inwestora", 26 listopada 2019 r. Konferencja odbędzie się w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Takiego miesiąca jeszcze nie było. W październiku z linii PKM skorzystało ponad 400 tys. pasażerów

Ze wszystkich połączeń systemu PKM skorzystało 414 100 pasażerów. To historyczny rekord. Rekordem okazało się również połączenie do Kartuz. W październiku pociągi przewiozły tam aż 104 tys. podróżnych.

Kobietom nadal jest trudniej na rynku pracy. Zarabiają mniej niż mężczyźni i co jeszcze? [RAPORT]

Kobiety są mniejszością wśród kadr zarządczych i zarabiają mniej niż mężczyźni. Jednak przedstawiciele obu płaci napotykają na takie same przeszkody w budowaniu kariery. Chodzi o trudności w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego oraz stereotypy. Specjalny raport pokazuje sytuację pań i panów na polskim rynku pracy.

Samolotem nad Adriatyk. Latem 2020 polecimy do chorwackiego Zadaru

Linie lotnicze Ryanair ogłosiły kolejne kierunki lotów w letniej siatce połączeń. Wśród nowości jest połączenie z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Samoloty polecą nad Adriatyk do chorwackiego Zadaru.

To będzie skandynawska wiosna na gdańskim lotnisku. Nowe połączenia do Danii, Szwecji i Norwegii

Wiosną 2020 roku linie lotnicze Norwegian uruchomią cztery nowe połączenia z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Samoloty polecą do Kopenhagi, Sztokholmu, Goteborga i Trondhheim.

Już pięć miesięcy z rzędu na Pomorzu bezrobocie jest rekordowo niskie. Wynosi tylko 4,4 proc.

Najniższa w historii województwa stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na poziomie 4,4 proc. od czerwca 2019 roku, podczas gdy w kraju jest o 0,6 punktów procentowych i wynosi 5,1 proc. Taki wynik daje Pomorskiemu piąte miejsce w kraju.

To oni zmieniają Pomorze. Moja Gruzja w Gdańsku, czyli kulinarna podróż na Kaukaz

Moja Gruzja to rodzinna restauracja, gdzie zjemy nie tylko tradycyjne chaczapuri i chinkali. To idealne miejsce dla miłośników dobrej kuchni oraz kaukaskich klimatów. Jej nowy punkt powstał dzięki pożyczce turystycznej z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Myślisz o własnym biznesie? Idź na warsztaty podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości

W 17 powiatach Pomorza w dniach 18-20 listopada 2019 roku będzie można wziąć udział w inspirujących wykładach, kreatywnych zajęciach i specjalnych atrakcjach z okazji Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości. Będą też gra miejska, konsultacje ze specjalistami i spotkania z wizażystką.

Smart Metropolia i Najlepsze Przestrzenie Publiczne. Sprawdź, kto w tym roku otrzymał prestiżowe nagrody

Podczas uroczystej gali w Olivia Business Centre w czwartek, 7 listopada 2019 r. zostały wręczone nagrody Smart Metropolia oraz nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Podsumowano również pilotażową edycję Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznych.

Samorządowa koalicja na rzecz klimatu. Deklarację w Gdańsku podpisało kilkunastu włodarzy z całej Polski

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem kongresu Smart Metropolia w czwartek, 7 listopada prezydenci i burmistrzowie polskich miast podpisali „Deklarację współpracy klimatycznej współpracy miast i gmin". Chcą działać na rzecz klimatu i apelują do rządu o wsparcie. Celem jest neutralność klimatyczna polskich miast do 2050 roku.