Aktualności

Aż 17 proc. mieszkańców Pomorza ma dziś swoje święto. 1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka [INFOGRAFIKA]

W 2019 roku w województwie pomorskim było 394 205 dzieci w wieku od 0 do 14 lat. To stanowi 16,8 proc. ogólnej liczby mieszkańców Pomorza i plasuje nas na pierwszym miejscu w skali całego kraju.

Lećmy z Gdańska. Nowe procedury bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku [PRZEWODNIK]

Pomiar temperatury, dystans społeczny i automatyzacja. W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. A wszystko po to, aby bezpieczna podróż zaczęła się w Gdańsku. Jakie zatem procedury będą obowiązywać podróżnych? Naszym przewodnikiem po nowym-starym terminalu będzie Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk

Więcej pociągów to bezpieczniejsza podróż. A w Dzień Dziecka, 1 czerwca dzieci pojadą za darmo!

Już w najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Będzie więcej połączeń do Słupska. Na tory wyjedzie też nocny pociąg SKM. A z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi pojadą pociągami za darmo.

Jeszcze jest czas na przekazanie 1 proc. Ostatnie dni na korektę zeznań podatkowych

Choć roczne zeznania podatkowe są już zaakceptowane przez urzędy skarbowe, to do 1 czerwca jest jeszcze możliwość złożenia korekt. Można też wskazać wybraną organizację pożytku publicznego, której przekażemy 1 proc. podatku.

Restauracje i ogródki już działają, ale przedsiębiorcy potrzebują pomocy. Jak na Pomorzu wspiera się restauratorów?

Już od tygodnia można odwiedzać restauracje. 27 maja ogłoszone zostały kolejne regulacje luzujące obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią. Jednak utrzymanie wymaganej odległości pomiędzy stolikami, w dalszym ciągu negatywnie wpływa na funkcjonowanie branży gastronomicznej. Jak pomorskie miasta pomagają właścicielom pubów, barów i restauracji?

Już 238 mln zł dla pomorskich pracodawców z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pomagają ponad 56 tys. pracowników

Na konta pomorskich przedsiębiorców trafi prawie 240 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wsparciem objętych zostanie 56,5 tys. pracowników z 1650 firm. Pieniądze sukcesywnie przekazywane przez WUP pomagają przedsiębiorcom przetrwać najtrudniejszy czas epidemii i ochronić miejsca pracy w regionie.

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. Ile mają lat i kim z zawodu są radni z Pomorza? [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim liczba mieszkańców wynosi 2 343 928 osób, w tym 2365 Pomorzan zasiada w radach gminy, powiatu lub województwa. Mamy 20 powiatów, w tym 4 miasta na prawach powiatu. W 123 pomorskich gminach jest 2877 wsi i 1645 sołectw. Miast w Pomorskiem mamy 42, a połowa z nich ma status gminy.

Pomorska gospodarka i rynek pracy w recesji. Szacunkowe dane za maj nie są optymistyczne [RAPORT]

W szacunkowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy za pierwszą połowę maja 2020 widać, że nie poprawia się sytuacja na rynku pracy w województwie pomorskim. Przybywa osób bez pracy, a jednocześnie coraz mniej bezrobotnych wyrejestrowuje się z urzędów, bo brakuje dla nich ofert zatrudnienia. Nie pomagają też nastroje przedsiębiorców, którzy spodziewają się bardziej negatywnych skutków epidemii wypływających na ich działalność.

Dzień Matki w liczbach. Ile lat ma statystyczna mama na Pomorzu i w którym miesiącu rodzi się najwięcej dzieci? [INFOGRAFIKA]

Z okazji Dnia Matki Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące mam i dzieci w województwie pomorskim za 2019 r. Wynika z nich, że większość pań ma wyższe wykształcenie. W ubiegłym roku urodziły więcej chłopców. Najczęściej maluchy przychodziły na świat we wtorek i ważyły od 3 do 3,5 kg.

Spotkania i debaty dla młodych z regionu Morza Bałtyckiego. Oczywiście online! [ZAPISY]

Sieć współpracy subregionalnej obszaru Morza Bałtyckiego, której obecnie przewodzi Pomorskie, organizuje spotkanie BSSSC Spring Youth Event. To konferencja dla młodych w wieku 16-26 lat, którzy interesują się klimatem, edukacją, demokracją i ich zmianami, podyktowanymi pandemią koronawirusa. Wykłady, spotkania i debaty odbędą się w formie wirtualnych sesji 2-5 czerwca. Zapisy już trwają.

Cztery inwestycje z Pomorza mają szansę na ogólnopolski tytuł Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku

W XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku województwo pomorskie reprezentują: sala gimnastyczna z Wejherowa, ekologiczny ciepłociąg gminny z gm. Potęgowo, budynek biurowy Nadleśnictwa Damnica i Biały Spichlerz ze Słupska. W głosowaniu internatów przeszły do drugiego etapu. Po 1 czerwca rozpocznie się kolejne głosowanie na finalistów, a ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2020 roku.

Dobra wiadomość z lotniska. 1 czerwca z Gdańska wystartują pierwsze samoloty do Warszawy i Krakowa

Od ponad 2 miesięcy z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku startowały tylko samoloty wykonujące loty specjalne, cargo czy na platformy wiertnicze. Prawdopodobnie zmieni się to już za kilkanaście dni. Od 1 czerwca 2020 r. LOT planuje wznowić połączenia z Warszawą i Krakowem.

Czekaliśmy na ten dzień dwa miesiące. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku wznowił egzaminy

W poniedziałek 18 maja 2020 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Słupsku przeprowadzono pierwsze po ponad dwumiesięcznej przerwie egzaminy na prawo jazdy. Wszystko oczywiście w zwiększonym reżimie sanitarnym.

Elektryfikacja i nowy przystanek w Gdańsku. Zobacz, jak zmieni się linia PKM [WIZUALIZACJE]

Gotowy jest już projekt budowlany elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Spółka czeka na wydanie pozwolenia na budowę i przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

W Internecie najczęściej sprawdzamy pocztę i kupujemy ubrania. 17 maja to Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Prawie 90 proc. pomorskich domów ma dostęp do Internetu, a połowa skomputeryzowanych mieszkańców Pomorza korzysta z e-administracji. Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował infografikę.

Będzie więcej pociągów na linii SKM. Rozpoczyna się odmrażanie kolejowych połączeń

Zmiany w rozkładzie jazdy zostaną wprowadzone w najbliższą sobotę, 16 maja 2020 r. 10 dodatkowych pociągów wyjedzie na tory w dni powszednie i w soboty.

Odmrażanie gospodarki. Od 18 maja czynne będą restauracje i zakłady fryzjerskie. Będzie też więcej miejsc dla pasażerów w komunikacji

Od najbliższego poniedziałku 18 maja 2020 r. poluzowane będą kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Odmrażana będzie między innymi edukacja oraz sport. Zmiany dotkną też komunikację publiczną.

Zwolnienia grupowe i coraz mniej nowych ofert zatrudnienia. Jak na epidemię reaguje rynek pracy?[RAPORT]

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przedstawił szacunkowe dane o rynku pracy w kwietniu. Potwierdzają to, czego spodziewał się każdy: od początku epidemii rośnie bezrobocie, pracodawcy zapowiadają coraz więcej zwolnień grupowych, a w bardzo trudnej sytuacji znaleźli się i polscy, i zagraniczni pracownicy. Jak wygląda w czasach zagrożenia epidemicznego pomorski rynek pracy i co dalej?

Polska w UE. Bezrobocie spadło 17 proc., a odsetek osób z wykształceniem wyższym wzrósł dwukrotnie [INFOGRAFIKA]

Od 1 maja 2004 r. Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Przez ten czas w kraju, jak i w województwie pomorskim nastąpiło wiele zmian gospodarczych. Większość z nich można zaliczyć na plus. Jest to np. znaczny spadek bezrobocia oraz duży wzrost PKB na mieszkańca.

Potrzebne śpiwory, maseczki i komputery? Nie ma sprawy! Tak Pomorzanie pomagają innym w czasie epidemii

W obecnej sytuacji potrzebna jest każda pomoc – od transportu dla chorego, naprawy komputera do lekcji online po lekcje angielskiego czy nocleg dla medyka, który nie chce narażać swoich bliskich na zakażenie COVID-19. W szpitalach przydają się nawet śpiwory i koce. Pomagają zwykli ludzie, duże firmy. Potrafią skrzyknąć się w kilka godzin. Pandemia koronawirusa obudziła w nas wielkie pokłady dobra i chęci wspierania innych.

To wydarzenie zna każdy przedsiębiorca. Forum Przedsiębiorców tym razem on-line

Tradycyjnie w maju organizowane jest Forum Przedsiębiorstw. Tym razem, w związku z sytuacją epidemiologiczną odbędzie się ono w wirtualnej rzeczywistości. Spotkanie odbędzie się 13 maja 2020 r. o godz. 11.00

Egzaminy na prawo jazdy już od 18 maja. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego wznawia działalność

Pierwszeństwo w zapisach będą mieli kandydaci, których egzamin nie odbył się z powodu pandemii. Zapisy telefoniczne rozpoczną się 11 maja 2020 r.

Pożyczka płynnościowa dla pomorskich firm. Od dziś można składać wnioski

Z pożyczki mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa. Samorząd województwa wygospodarował na ten cel 30 mln zł. Maksymalna wysokość pożyczki to 150 tys. zł. Można ją spłacać przez 5 lat. Wnioski przyjmuje Pomorski Fundusz Pożyczkowy.

Ponad 650 mln złotych na ratowanie pomorskiej gospodarki od samorządu województwa. Kto korzysta z pomocy?

Zarząd Województwa Pomorskiego w ostatnim czasie podjął szereg uchwał, dzięki którym do pomorskich przedsiębiorców trafiają dodatkowe środki. Jest to dziewięć różnych narzędzi finansowych, które mają uratować gospodarkę regionu przed bankructwem i bezrobociem. Łącznie na ten cel przeznaczono już dokładnie 669 067 316 ‬zł.

Jak budować relacje biznesowe na zagranicznych rynkach? Seminaria on-line dla eksporterów

Dwa dni intensywnych szkoleń i warsztatów. Połączenie teorii i praktyki. Takie będą wirtualne seminaria organizowane w ramach projektu Pomorskiego Brokera Eksportowego. Pierwsze seminarium już 8 i 9 maja 2020 r.

Remonty i łatwiejszy dostęp. 4,5 mln zł na modernizację jednostek rehabilitacyjnych z Pomorza

Dofinansowanie uzyskają obiekty służące rehabilitacji, jak domy pomocy społecznej czy ośrodki szkolno-wychowawcze. Zamontowane zostaną windy i podjazdy la wózków. Dzięki inwestycjom dostęp do budynków będzie łatwiejszy, wygodniejszy i dostosowany do potrzeb

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Czy w pomorskich zakładach jest bezpiecznie? [INFOGRAFIKA]

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował infografikę. Wnika z niej, że najbezpieczniej mogą się czuć pracownicy zatrudnieni na terenie Trójmiasta. Najgorsze warunki zatrudnienia są w powiatach człuchowskim, puckim i bytowskim. W niektórych firmach pracownicy mogą liczyć na dodatkowe bonusy. Co jeszcze pokazują dane?

Praca. Nowe zasady wsparcia antykryzysowego z urzędów pracy. Skorzysta więcej przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła kolejne zmiany w świadczeniach dla firm. Mają pomóc im przetrwać gospodarcze trudności. Modyfikacje dotyczą zarówno wsparcia udzielanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, jak i pomocy z powiatowych urzędów pracy. Może skorzystać więcej firm, a zasady są mniej restrykcyjne. W związku z tym urzędy pracują na najwyższych obrotach.

Prawie 30 mln zł dla nowych mikroprzedsiębiorstw z Pomorza. Dotacja na podjęcie działalności gospodarczej

Na posiedzeniu Zarządu Województwa Pomorskiego, 24 kwietnia 2020 r. zostało wybranych 12 projektów które otrzymają dofinansowanie. W ich ramach będzie można starać się o dotacje na utworzenie mikroprzedsiębiorstw.

Do dyspozycji jest 10 mln zł. Samorząd województwa pomorskiego uruchamia projekt grantowy Pomorskie S.O.S.

Ze względu na pilną potrzebę Zarząd Województwa Pomorskiego już dzisiaj (24 kwietnia 2020 r) postanowił o przeznaczeniu 2 milionów złotych z budżetu województwa na pierwszy etap konkursu grantowego przeznaczonego dla placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Chodzi m. in. o hospicja, domy pomocy społecznej czy zakłady opiekuńczo-lecznicze. Celem jest wsparcie pracowników tych placówek w walce z epidemią COVID-19.