Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/85103a82-8a9b-49c7-a513-6ca1e5c04a46.jpg Genom wirusa SARS CoV-2 wyizolowany od gdańskiego pacjenta. To pierwszy taki przypadek w Polsce

Genom wirusa SARS CoV-2 wyizolowany od gdańskiego pacjenta. To pierwszy taki przypadek w Polsce

Dr Łukasz Rąbalski

Dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pierwszym naukowcem w kraju, który uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronowirusa. Genom pochodzi od pacjenta z gdańskiego szpitala.

 

Naukowiec chce badać materiał od kolejnych chorych na COVID-19.

 

Więcej danych odpowie na więcej pytań

Materiał od 48-letniego pacjenta, przebywającego w gdańskim szpitalu, został pobrany na początku kwietnia. Prace były prowadzone w Pracowni Biologii Molekularnej Diagnostyka, która znajduje się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Wyniki badań trafiły do globalnej bazy danych GISAID i będą analizowane. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji sekwenatorów Oxford Nanopore Technologies możliwe było rozkodowanie genomu wirusa bez dodatkowych procedur, które mogłyby wprowadzać zniekształcenia.

Według naukowca, im więcej będzie danych z różnych stron świata, tym szybciej będzie można zaplanować skład szczepionki oraz leków, a także określić, z jakim podtypem wirusa się zmagamy, skąd się pojawił, czy mutował itd. Dr Łukasz Rąbalski chce wyizolować genom wirusa od 28 pacjentów na Pomorzu.

Przypomnijmy, że szpitalne laboratorium otrzymało od Uniwersytetu Gdańskiego niezbędny do badań sprzęt. Były to dwa termocyklery Light Cycler 480 II, dwie komory laminarne klasy BSL-2 i aparaturę uzupełniającą. Ten sprzęt umożliwił badania.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.