Złota kula to symbol kampanii promocyjnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pojawiała się już m.in. na plakatach reklamowych, unosząc się nad ulicą Mariacką, stadionem w Letnicy i dźwigami stoczniowymi. – Memling nie może być schowany! Bardzo mi zależy na tym, aby o jego dziele usłyszał cały świat, ponieważ jest ono fantastyczną wizytówką Gdańska, Pomorza i Polski – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Dlaczego złota kula?

Kampanię promującą „Sąd Ostateczny” przygotowała firma TOFU Studio. Jej pomysł został oparty na wykorzystaniu złotej kuli. Jako że stanowi ona kluczowy element ikonograficzny obrazu Hansa Memlinga, jest też podstawowym elementem budującym z nim skojarzenia. Kampania została podzielona na dwie części. Najpierw zostały zaprojektowane grafiki ze złotą kulą, wyeksponowaną na czerwonym tle z logo Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dodatkowym elementem był tramwaj oklejony złotą folią, który mieszkańcy i turyści mogą podziwiać od ubiegłorocznych wakacji. Następnie model kuli został przeniesiony na fotografie wykonane w ramach sesji zdjęciowej wybranych miejsc w Trójmieście.

 

Złota kula na ulicy Mariackiej - plakat Złota kula w stoczni - plakat Złota kula na stadionie - plakat

 

Nagodzona kampania

Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało drugą nagrodę w kategorii Kampanie promocyjno-marketingowe za projekt Złota Kampania, promującą obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga oraz trzecią nagrodę w kategorii Identyfikacja muzeum za projekt Identyfikacja wizualna obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Uroczysta gala wręczenia nagród miała miejsce 7 listopada 2017 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Złota kampania została nagrodzona w maju 2018 r. podczas 11th International Design Awards (IDA) w Los Angeles – srebrem w kategorii Reklama drukowana oraz wyróżnieniem w kategorii Plakat. W lipcu 2018 r. TOFU Studio odebrało Nagrodę Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza.