Początek ostatniego w tym cyklu spaceru o godz. 12.00 przy al. Zwycięstwa 29, na wysokości przystanku Opera Bałtycka.

 

Jak nazywała się aleja Zwycięstwa?

Droga łącząca Gdańsk z Wrzeszczem powstała w XVIII wieku z inicjatywy burmistrza Daniela Gralatha. Nosiła różne nazwy. Początkowo była to Wrzeszczańska, następnie Lipowa, a od połowy XIX wieku, gdy lipy wyrosły, określana była jako Wielka Aleja. W 1933 r. nadano jej imię feldmarszałka Paula Hindenburga, a w 1945 r. przemianowano na aleję marszałka Konstantego Rokossowskiego. Ostatecznie, w 1956 r., aleja otrzymała nazwę Zwycięstwa. – Wielka Aleja jest otoczona parkami i zielonymi terenami, skrywającymi różne tajemnice, o których opowiemy podczas spaceru – mówi przewodniczka Ewa Czerwińska. Spacer będzie fotografowany i filmowany.

Wydarzenie, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej, odbywa się raz w miesiącu w ramach cyklu Gdańskie Miniatury. Podczas spacerów uczestnicy poznają legendy, architekturę, ważne postacie, a także drzewa, rośliny i zieleńce, znajdujące się w różnych dzielnicach miasta.

Spotkania mają formę gry miejskiej z zagadkami. W bezpłatnych wycieczkach dla rodzin i grup nieformalnych po dzielnicach Gdańska uczestniczą lokalni przewodnicy i przewodniczki. Zielonym szlakiem po mieście oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska.

 

Zielone miasto. Lipa – Wielka Aleja, Aniołki. Spacer dla rodzin i grup nieformalnych

  • 16 czerwca 2018 r., sobota, godz. 12.00
  • początek spaceru przy alei Zwycięstwa 29 na wysokości przystanku Opera Bałtycka
  • wstęp – wolny

Zobacz:  Instytut Kultury Miejskiej