W rankingu zostały opisane 132 lotniska z całego świata.

 

Trzy kryteria

W rankingu AirHelp lotniska oceniane są w oparciu o trzy czynniki. Pierwszym kryterium jest punktualność prowadzenia operacji lotniczych. Gdańskie lotnisko zostało dostało 8,2 punktów. To 10 miejsce na świecie, o 0,2 punktu mniej niż np. lotnisko Haneda w Tokio i 0,3 mniej od portu lotniczego Szeremietiewo w Moskwie, które to obsługują kilkadziesiąt milionów pasażerów rocznie. Drugim ocenianym parametrem jest ogólna jakość obsługi. Tu pomorski port lotniczy otrzymał ocenę 8,7, czyli praktycznie taką samą jak lotnisko w Abu Dabi czy Seul-Incheon. AirHelp ocenia również poziom usług gastronomicznych i handlowych na lotniskach. Ta została oceniona na 8,5 punktów, czyli tyle samo co lotnisko w Bogocie oraz najlepsze lotnisko w ogólnej klasyfikacji – Hamad w Katarze.

 

Piąte lotnisko świata

Ogólna ocena przyznana Portowi Lotniczemu im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to 8,35 punktów. Plasuje to lotnisko na piątym miejscu na świecie. Pierwsze zajął port lotniczy Hamad w Katarze. Najlepszym europejskim lotniskiem jest port lotniczy w Atenach. – To dla nas wyjątkowe wyróżnienie, bo dokonane na podstawie opinii naszych pasażerów. Jesteśmy zadowoleni, że tak wysoko ocenili jakość usług świadczonych na gdańskim lotnisku. To dla nas także duże wyzwanie na przyszłość – podsumował Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Pozostałe polskie lotniska uplasowały się na: 56 pozycji – lotnisko Chopina w Warszawie i na 112 miejscu – Kraków Airport. Z kolei najgorsze lotniska świata według rankingu są w Lizbonie, Katarze i Bukareszcie. 

 

BCC również docenia lotnisko

Nie tylko AirHelp doceniło pomorskie lotnisko. Polski Buisness Centre Club przyznał Portowi Lotniczemu im. Lecha Wałęsy w Gdańsku tytuł Firmy Dobrze Widzianej. Wyróżniona w ten sposób została działalność zarządu lotniska w zakresie przestrzegania zasad równouprawnienia i wyrównywania szans zawodowych kobiet i mężczyzn. Doceniona została również polityka społecznej odpowiedzialności biznesu i zaangażowanie społeczne. – Odpowiedzialne podejście do prowadzenia działalności to jedna z kluczowych zasad w Porcie Lotniczym Gdańsk. W ten sposób od wielu lat budujemy zaufanie wśród naszych pasażerów, partnerów biznesowych i mieszkańców regionu – zaznaczył Tomasz Kloskowski.