Spotkanie odbywa się w ramach Akademii Gdańska. Jest to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

 

Miejsca z historią w tle

Olga Dębicka, dziennikarka, reportażystka i pisarka od 20 lat angażuje się w misję ratowania i archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. Jej opowieści przedstawiają małą historię z sąsiedztwa wprzęgniętą w machinę wielkiej światowej historii. To wędrówka po ulicach i ogrodach Gdańska Głównego, Górnego i Dolnego Wrzeszcza, Oliwy. To oglądanie fasad domów, odczytywanie napisów na murach, szukanie daty na betonie chodnika i kaflach kanalizacyjnych, zauważanie na drzewach klepsydr z niemieckimi nazwiskami. Gdańsk jest pergaminem, na który nanoszone były kolejne warstwy zapisków.

Bohaterowie opowieści Olgi Dębickiej w różowych barwach widzą szczęśliwą krainę dzieciństwa – przedwojenne Wolne Miasto Gdańsk, wsie kaszubskie, kociewskie miasteczka. Wspominają zakład krochmalenia kołnierzyków babki Franciszki w Starogardzie Gdańskim, smak zbożowej kawy Ma-Ma (Marienburger Malzkaffee), bunte Teller – bożonarodzeniowy talerz z łakociami, Rummel –karuzelę z Jarmarku Dominikańskiego. Ale, co dziwi, również ciepłymi pastelowymi kolorami maluje swoją dojrzałą młodość w powojennym Gdańsku, pomimo szarości gruzów i ruin, bladości biedy, czerni śmierci. Rzeczywiste tło – morze ruin i zbombardowane domy śródmieścia zasłaniali sztucznym tłem fotograficznym, rozstawianym na sztalugach. Mógł to być leśny lub nadmorski pejzaż malowany według obrazów Horsta, tło z sercem lub podkowami dla zakochanych.

 

Olga Dębicka – dziennikarka, reportażystka, pisarka. Autorka książek m.in. „Marka Hłaski widzenie świata”, „Fotografie z tłem”. Publikowała od „Dziennika Bałtyckiego” po „Dialog Deutsch-Polnisches Magazin”, przez 12 lat związana z portalem z portalem Wirtualna Polska. Od 14 lat stały współpracownik „National Geographic”. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem „Nowego Dziennika” z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015.

 

Harmonogram kolejnych wykładów Akademii Gdańska 2018:

  • 29 maja,  wtorek, ,godz. 18.00 – Rafał Michalak, Kościół Bożego Ciała – kościół trzech wyznań
  • 19 czerwca, wtorek, godz. 18.00 –  Andrzej Januszajtis, Dziedzictwo zapomniane
  • 25 września, wtorek, godz. 18.00 – Mieczysław Abramowicz, Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia
  • 23 października, wtorek,  godz. 18.00 – Andrzej Trzeciak, Umarłe budynki
  • 27 listopada, wtorek, godz. 18.00 – Beata Możejko, Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem
  • 11 grudnia, wtorek, godz. 18.00 – Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa

Akademia Gdańska –  Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat – z pamięci dziecka. Wykład Olgi Dębickiej

10 kwietnia 2018 r., wtorek, godz. 18.00

  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

Akademia Gdańska_Baner