Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b5807ba5-1a4f-46f6-bb84-7aad12ab7ce4.jpg Finał WOŚP w szpitalach marszałkowskich. Wylicytuj badania i wspomóż najmniejszych pacjentów

Finał WOŚP w szpitalach marszałkowskich. Wylicytuj badania i wspomóż najmniejszych pacjentów

Monitor na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu św. Wojciecha

Badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, pokazy ratownictwa medycznego czy vouchery na zabiegi – tak będzie wyglądał finał WOŚP w tzw. szpitalach marszałkowskich. Zebrane pieniądze pomogą w leczeniu noworodków. Wielka zbiórka już w niedzielę, 14 stycznia 2018 r.

 

Zobacz, z jakich badań i gdzie będzie można skorzystać:

 

Szpitale Pomorskie

Organizują 3 stoiska /punkty medyczne w:

  • Centrum Riviera
  • Wejherowskie Centrum Kultury
  • Centrum Handlowe Kaszuby – Wejherowo

Pielęgniarki będą wykonywały podstawowe badania tj. pomiar ciśnienia tętniczego czy poziom cukru we krwi. W Wejherowie odbędą się pokazy ratownictwa medycznego. Na stoiskach pojawią się również wolontariusze WOŚP z puszkami, do których będzie można wrzucić datek.

– Już po raz kolejny włączamy się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mając świadomość wyjątkowości tego wydarzenia – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. – Łącznie nasze cztery szpitale otrzymały od fundacji bardzo dużo cennego sprzętu o wartości blisko 2 mln zł, który służy zarówno najmłodszym pacjentom naszych oddziałów pediatrycznych i neonatologicznych, jak i osobom w podeszłym wieku, wymagających wsparcia na oddziałach internistycznych czy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym – dodaje prezes Nałęcz.

Szpital Specjalistyczny w Wejherowie wzbogacił się o sprzęt o wartości ok. 718 000 zł, Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni – ok. 385 000 zł, Szpital Morski im. PCK w Gdyni – ok. 554 000 zł oraz Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – ok. 293 000 zł. W 2017 r. otrzymaliśmy od WOŚP m.in. elektrokardiograf, kardiomonitor, pompy strzykawkowe, holter ciśnienia krwi, pulsoksymetr, aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych oraz łóżka szpitalne i szafki przyłóżkowe.

W Gdyni stoisko będzie otwarte w godz. 12.00-18.00, zaś w Wejherowie w godz. 13.00-18.00.

 

Copernicus Podmiot Leczniczy

Stoisko / punkt medyczny  będzie na Targu Węglowym.

Na stoiskach pielęgniarki będą mierzyły ciśnienie tętnicze i wykonywały pomiary poziomu cukru we krwi. Ratownicy pokażą, jak udzielać pierwszej pomocy medycznej.
 

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Na rynku w Kościerzynie zabezpieczenie imprezy – udział karetki medycznej, pokazy ratownictwa medycznego – nauka z zakresu pierwszej pomocy medycznej dla noworodków i kobiet w ciąży.

Na licytację szpital przekazała dwa karnety dla dwóch osób na zabiegi w kriokomorze.

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku

Na licytację zostały przekazane 35 zaproszenia na badania: 

Pracownia Diagnostyki Mikrobiologicznej:

  • 15 – diagnostyka reumatologiczna,
  • 10 – diagnostyka parazytologiczna

Pracownia Diagnostyki Analitycznej:

  • 10 – morfologia + jonogram + gospodarka tłuszczowa+ ANTY HCV

 

Pomagamy noworodkom

Celem tegorocznego 26. już finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie zebranie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

– W tegorocznym finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – wyjaśnia Jurek Owsiak, prezes Zarządu WOŚP.

– Polska neonatologia zmienia się, co widzimy zarówno w opiniach specjalistów, jak i w sygnałach od rodziców najmniejszych pacjentów – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek Zarządu oraz dyrektor ds. medycznych fundacji WOŚP. – Oddziały proszą nas często o zastępowanie urządzeń przekazanych kiedyś przez WOŚP, które się wyeksploatowały, sprzętem nowym i nowoczesnym. Ponadto, w ostatnim czasie w Polsce rośnie liczba urodzeń. To oczywiście cieszy, ale uwypukla jednocześnie problem coraz częściej zdarzających się przypadków, kiedy na świat przychodzą dzieci, głównie wcześniaki, które od pierwszych chwil życia wymagają intensywnej opieki medycznej. Dziś takie urodzenia zdarzają się często na oddziałach podstawowych, które – mimo że mają doskonałych lekarzy – nie posiadają odpowiedniego wyposażenia. Transport dzieci do wyspecjalizowanych ośrodków to ogromne ryzyko.Tym bardziej, że czas oczekiwania na specjalistyczny, neonatologiczny transport często także bywa długi – dodaje Niedźwiedzka-Owsiak. 

Neonatologia była celem finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39  zł. Najmniejszym pacjentom służy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków i 344 kardiomonitory.

W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

WOŚP_baner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.