Czternaście dni ferii to czternaście różnych zajęć, w których mogą uczestniczyć dzieci od 5. roku życia. Najmłodsi będą mogli m.in.: wyplatać obrazki z kolorowej włóczki, malować na drewnie, zagrać na własnoręcznie wykonanym instrumencie, przygotować upominek dla członka rodziny czy wziąć udział w balu na zamku. Pierwsze warsztaty już 13 stycznia.
Ferie w muzeum trwają od 13 do 26 stycznia 2020 r. w godz. 12.00-14.00. Wstęp na jedno spotkanie kosztuje 8 zł. Dzieci przychodzące na zajęcia indywidualnie nie obowiązują zapisy. Natomiast grupy zorganizowane przyjmowane są wyłącznie w innych terminach po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerem telefonu: 59 842 40 81 wew. 306 lub 59 728 55 21.
Program:
13 stycznia, poniedziałek – String art
- dla dzieci od 9 lat
- String art to technika wyplatania obrazów z kolorowej włóczki, muliny lub nici na papierze, ścianie, ramkach lub deskach.
14 stycznia, wtorek – Niech gra muzyka!
- dla dzieci od 7 lat
- Dzieci stworzą kapelę ludową grając na własnoręcznie skonstruowanych instrumentach.
15 stycznia, środa – Słupscy osadnicy to my
- dla dzieci 7 lat
- Jak wyglądały trudne wojenne losy tych, którzy przybywali na Pomorze po 1945 roku? Co ich tu przywiodło? Kogo spotkali na swojej drodze? Dzieci wcielą się w role powojennych mieszkańców miasta i odpowiedzą na te pytania, tworząc – poprzez wykorzystanie kukiełek – unikalną historyczną opowieść.
16 stycznia, czwartek – Decoupage i fotografie na drewnie
- dla dzieci d 8 lat
- Wykorzystując dwie techniki zdobnicze dzieci ozdobią przedmiot z drewna, wykorzystując wzory wycięte z papieru lub serwetki papierowej oraz odbijając fotografię na podłożu. Można przynieść na pendrivie jedną fotografię, która ma zostać użyta.
17 stycznia, piątek – Nie tyko książęce twarze
- dla dzieci od 8 lat
- warsztaty, łamigłówki i konkurencje pod bacznym okiem Gryfitów.
18 stycznia, sobota – Malowane drewno
- dla dzieci od 8 lat
- Uczestniczy poćwiczą malarstwo na drewnie. Na początku zajęć przygotują fragmenty drewna wygładzając je papierem ściernym, a następnie stworzą na nich obrazy inspirowane naturą.
19 stycznia, niedziela – Stasiowo-ignasiowe wariacje
- dla dzieci od 7 lat
- Dzieci zagłębią się w sztuki wizualne bliskie młodemu Witkacemu. Spróbują swoich sił w literaturze, malarstwie i teatrze.
20 stycznia poniedziałek – Kochana Babciu, Kochany Dziadku!
- dla dzieci od 7 lat
- Zajęcia o tym, jak ważne jest to, skąd pochodzimy i czego możemy nauczyć się od starszych. Przy okazji dzieci przygotują drobne upominki dla najbliższych: babci, dziadka, (a może wujka lub siostry, jeśli to im chcemy powiedzieć „Kocham Cię! „).
21 stycznia wtorek – Złapane sny
- dla dzieci od 10 lat
- Uczestnicy zajęć stworzą niepowtarzalne łapacze snów, które – według wierzeń plemion indiańskich – mają magiczną moc odpędzania koszmarów.
22 stycznia środa – Smaki sztuki
- dla dzieci od 6 lat
- Czy kolor może mieć smak, czy słowa mają zapach i czy muzyka ma jakiś kształt? Na te i inne pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy zajęć praktycznych w oparciu o nowe wystawy znajdujące się w Spichlerzu Białym.
23 stycznia czwartek – W kaligraficznym skrócie
dla dzieci od 8 lat
W Dniu Pisma Ręcznego, uczestnicy poznają tradycje tworzenia tego, począwszy od pióra gęsiego.
24 stycznia, piątek – Żywe obrazy
- dla dzieci od 7 lat
- Dzieci po analizie jednego z wybranych obrazów z kolekcji MPŚ będą miały szansę ożywienia obrazu poprzez próbę jego odtworzenia podczas zajęć. Posłużą do tego odpowiednie rekwizyty.
25 stycznia, sobota – Już karnawał włożył maskę, drzwi otworzył z hukiem, z trzaskiem!
- dla dzieci od 6 lat
- Wykorzystując skrawki materiałów i drobne przedmioty, które można znaleźć w każdym domu, dzieci wykonają maskę na karnawałowy bal. Poznają też tradycje i zwyczaje karnawałowe.
26 stycznia, niedziela – Bal na zamku
- dla dzieci od 5 lat
- Spotkanie współczesnych księżniczek i rycerzy, wspólne pląsy i zabawy. Warto przybyć w stroju balowym w dowolnej interpretacji.