Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/eaf6f906-f06d-4262-a88d-8f85ea2a58cc.jpg Europejski Tydzień Testowania. Sprawdź, gdzie anonimowo i za darmo można przebadać się na HIV

Europejski Tydzień Testowania. Sprawdź, gdzie anonimowo i za darmo można przebadać się na HIV

Czerwone kokardki zawieszone na kciukach kilku osób

W Polsce jest 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania badanie. Ośrodki te będą pracowały częściej oraz dłużej.

 

Europejski Tydzień Testowania w kierunku zakażenia wirusem HIV trwa od 23 listopada do 1 grudnia 2018 r., czyli Światowego Dnia AIDS.

 

Gdzie można się przebadać?

Test wykrywający wirusa HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu.

Lista punktów konsultacyjno-diagnostycznych w Polsce

 

Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja

W Polsce codziennie trzy osoby zakażają się wirusem HIV. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23 233 zakażenia HIV, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Odnotowano 3619 zachorowań na AIDS, a 1398 osób zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce poprzez kontakty seksualne. Mimo że wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

– Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. – uważa prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. –To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi – dodaje prof. Izdebski.

 

Kampania informacyjno-edukacyjna

Mam czas rozmawiać to hasło rozpoczynającej się w piątek, 23 listopada kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS. Chodzi w niej o rozmowy z bliskimi o HIV i zachęcenie do wykonania testu. Kampanię wspierają znane osoby m.in.: aktorka Maria Seweryn, blogerka i lekarka Katarzyna Woźniak, autorka bloga „Mama i stetoskop” czy vlogerka Karolina Sobańska. W akcję zaangażowali się też eksperci seksuolog i pedagog prof. Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.

 – Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu – twierdzi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. – Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób – dodaje Marzec-Bogusławska.

– Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny. Na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV – mówi Małgorzata Ohme, psycholog, pisarka i dziennikarka, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz redaktor naczelna serwisu internetowego Onet Kobieta. – Problem nadal istnieje, bo milczenie o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową (STI), nie pozwala nam traktować bezpieczniejszych zachowań seksualnych jako elementu osobistej odpowiedzialności, a badań w kierunku HIV i innych STI jako normalnej diagnostyki – zauważa Ohme.

 

Kampania AIDS_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.