Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/768af968-57e1-43bd-b346-6ecea6e9b4cb.jpg Europejski Dzień Prostaty – 15 wrzesień 2018

Europejski Dzień Prostaty – 15 wrzesień 2018

Fot. pixabay

Gruczoł ten występuje u każdego mężczyzny i pełni istotne funkcje rozrodcze. Jak każdy organ w ciele, narażony jest na sporo schorzeń, które zazwyczaj pojawiają się wraz z upływem wieku.

Najczęściej pojawiającym się schorzeniem prostaty jest jej przerost. Jest to dolegliwość o tyle uciążliwa, że powodując również nacisk na cewkę moczową  sprawia, że chory odczuwa ciągłą potrzebę korzystania z toalety. Sama w sobie choroba jest łatwa do opanowania za pomocą wcześnie wprowadzonego leczenia.  Nieleczona, może powodować problemy z układem moczowym, kończące się koniecznością cewnikowania. Przerost prostaty w łagodnej formie nie wpływa na techniczną możliwość odbywania stosunku płciowego.

Kolejna dolegliwość to zapalenie prostaty, które może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Wywoływana jest z jednej strony drobnoustrojami, które przenoszone są drogą płciową, a z drugiej strony zbyt rzadkim wytryskiem, bądź nadmierną produkcją płynu stercza. Zazwyczaj leczone jest odpowiednimi antybiotykami.

Jedną z najgroźniejszych chorób prostaty jest  nowotwór. Nowotwory gruczołu krokowego są drugą co do częstości przyczyną choroby nowotworowej u mężczyzn.  Większość zachorowań na nowotwory złośliwe  gruczołu krokowego przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87% zachorowań występuje po 60 roku życia, ponad 50% zachorowań przypada po 70 roku życia). Rak prostaty należy do nowotworów o jednym z najwyższych wskaźników zgonów u mężczyzn w Polsce(drugie miejsce).  Dane oparte na:  Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/ dostęp z dnia 7/09/2018.

Rak prostaty w większości przypadków rozwija się bardzo długo (nawet ponad 10 lat) i niemalże bezobjawowo. Mężczyźni skarżą się w tej fazie choroby głównie na problemy związane z oddawaniem moczu – nagłą konieczność pójścia do toalety, przymus wstania z łóżka w środku nocy, nagłe parcie na mocz, oddawanie moczu wąskim strumieniem i „nie do końca”. W niektórych przypadkach jednym z objawów jest krwinkomocz. Uwaga! Nie oznacza to krwi w moczu, lecz obecność czerwonych krwinek, których nie widzi się gołym okiem. Wykryty we wczesnym stadium rak w większości przypadków poddaje się leczeniu poprzez: radioterapię, terapię hormonalną, leczenie operacyjne albo chemioterapię.

Badania profilaktyczne prostaty

  • Począwszy od 40 roku życia, mężczyźni powinni raz w roku poddać się badaniu prostaty per rectum. Może to zrobić u lekarza pierwszego kontaktu lub urologa.
  • Jeśli lekarz dostrzeże powiększenie gruczołu krokowego mężczyzna powinien także raz w roku, a jeśli lekarz zaleci to nawet częściej, zrobić badanie USG jamy brzusznej, na którym zobrazowana będzie prostata.
  • W przypadku, gdy prostata jest powiększona lub ojciec mężczyzny albo bracia mają raka prostaty, to już po czterdziestce powinien pierwszy raz zrobić badanie krwi na oznaczenie poziomu markerów PSA, które pomogą wcześnie zdiagnozować raka prostaty. Jeżeli nie ma takich wskazań pierwsze badanie należy wykonać po 50 roku życia. Wysoki poziom PSA nie jest jednoznaczny z wystąpieniem nowotworu gruczołu krokowego. Podwyższony poziom tego czynnika może być spowodowany innymi przyczynami np. rozrostem lub zapaleniem prostaty. Jest to jednak pierwszy, znaczący sygnał, którego nie wolno lekceważyć.

Wykorzystano materiały ze strony: zdrowie.gazeta.pl, poradnikzdrowie.plzwrotnikraka.pl

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.