Wiele muzeów, galerii, instytucji kultury zaplanowało niespodzianki na 16 maja 2020 r. Wszystkie atrakcje odbędą się on-line, a każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.   

 

Dzieła sztuki, rozmowy o sztuce, wirtualne spacery

Pomimo pandemii, działają muzea, teatry, galerie, biblioteki i instytucje kultury. Nie mogą zapraszać gości do swoich siedzib, jednakże przygotowywały specjalne oferty dla odwiedzających – programy on-line. Będzie można oglądać zbiory cyfrowe i dzieła sztuki, posłuchać rozmów o sztuce czy odbyć wirtualny spacer po pracowniach.

Do akcji Noc Muzeów on-line dołączyły: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Archeologiczne, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Fabryka Sztuk w Tczewie. Instytucje zachęcają także do nocnego oglądania wcześniej już udostępnionych materiałów, m.in. transmisji filmów, debat i wirtualnych spacerów.

 

Europejska Noc Muzeów

W naszym regionie w nocnych atrakcjach co roku bierze udział około 50 tysięcy osób. Specjalnie przygotowane programy, bezpłatne wejściówki i nietypowa nocna pora sprawiają, że ta jedyna noc w roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Tak duża frekwencja to nie tylko długie kolejki, ale także tłumy w komunikacji miejskiej i na ulicach. W tym roku, by wziąć udział w Nocy Muzeów, nie trzeba wychodzić z domu.  – Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Brakuje nam spotkań na żywo i zwyczajnych rozmów – mówi Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu. – Marzy mi się, by znów zobaczyć ustawiające się kolejki do instytucji, wziąć udział w grach miejskich, czy posłuchać koncertów w plenerze. Aby zachować tę namiastkę zabawy i radości, przenosimy część działań do sieci. Wiadomo, że to nie jest to samo, ale to teraz jedyna możliwość spotkania z odbiorcami i mieszkańcami Pomorza – dodaje koordynatorka

 

Zobacz: szczegółowy program Nocy Muzeów 2020