Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/180a2279-3a07-4184-9a45-2e308b6fca32.jpg Powrót do idei Lecha Bądkowskiego. Inauguracyjny koncert w Centrum św. Jana

Powrót do idei Lecha Bądkowskiego. Inauguracyjny koncert w Centrum św. Jana

Koncert w Centrum św. Jana w Gdańsku inaugurujący Rok Lecha Bądkowskiego

„Dziś jest jeden bohater – Lech Bądkowski". Tymi słowami prof. Cezary Obracht-Prondzyński rozpoczął uroczysty koncert, który odbył się 31 stycznia 2020 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. To wydarzenie stanowiło oficjalną inaugurację obchodów Roku Lecha Bądkowskiego.

 

Koncert w Centrum św. Jana w Gdańsku został przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Oprawę muzyczną wydarzeniu zapewnił chór kameralny Discantus z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka, który przywitał wszystkich gości „Pieśnią wolnych gdańszczan”.

 

Wspomnienia o Lechu Bądkowskim

– Lech Bądkowski całe swoje życie, we wszystkich sferach aktywności poświęcił Gdańskowi, Kaszubom, Pomorzu i Polsce. Dziś spotykamy się, aby powrócić do jego idei, myśli i biografii– zaznaczył prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

W trakcie koncertu wspomnienia o Lechu Bądkowskim wygłosili: Donald Tusk, który w młodości był jednym z jego najbliższych współpracowników, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, były przewodniczący Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Józef Borzyszkowski oraz Miłosława Kosmulska (wnuczka Bądkowskiego). Ze sceny czytali oni fragment tekstów Lecha Bądkowskiego z jego przemyśleń, książek oraz wywiadów.

 

Idea krajowości i samorządności

Marszałek Mieczysław Struk przypomniał działania Bądkowskiego na rzecz rozwoju samorządności. – Lech Bądkowski zmarł w 1984 roku. Nie doczekał samorządu terytorialnego w Polsce. Na początku był to samorząd gminny, który powstał za rządów premiera Tadeusza Mazowieckiego. Potem rząd Jerzego Buzka ustanowił samorządy regionalne i powiatowe. Kolejne rządy rozwijały samorząd terytorialny – powiedział marszałek Struk. – Ale jaką trzeba było mieć w owych czasach umiejętność przewidywania, osobiste przekonanie do takich idei, żeby już wtedy pisać i mówić o tym, że samorząd nie musi „płynąć” wbrew nurtom krajowym, że samorząd może znakomicie uzupełniać cele, które stawia państwo, że może je wzmacniać.

W swoim wystąpieniu marszałek Struk podkreślił, że idee Bądkowskiego udało się znakomicie wdrożyć, a Polska gminna jest zupełnie inna. Możemy szczycić się rozwojem państwa, w którym uczestniczymy jako wspólnoty lokalne. Stwierdził, że reforma samorządowa była najważniejszą i najefektywniejszą spośród wszystkich reform demokratycznych w Polsce. Na koniec zaznaczył, że jeśli będziemy ograniczać samorządność, jeśli będziemy stawiać wyłącznie na władze centralne, zniweczymy to, co do tej pory udało się przez te kilkadziesiąt lat zrealizować.

 

Marszałek Mieczysław Struk

Marszałek Mieczysław Struk podczas inauguracji Roku Lecha Bądkowskiego. Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Zobacz też: Rok 2020 jest Rokiem Lecha Bądkowskiego. Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.