Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d6621eea-63e0-4f4c-9889-2f1c0befe070.jpg Pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Jak Gdańsk będzie wspominał byłego prezydenta?

Pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Jak Gdańsk będzie wspominał byłego prezydenta?

Paweł Adamowicz. Fot. Renata Dąbrowska.

Nożownik zaatakował Pawła Adamowicza 13 stycznia 2019 roku w trakcie „Światełka do nieba" na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Prezydent, trzykrotnie godzony nożem, zmarł następnego dnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

 

Gdańsk przez sześć dni będzie wspominał Pawła Adamowicza podczas specjalnych uroczystości . Obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta miasta będą trwały od piątku, 10 stycznia do środy, 15 stycznia 2020 roku.

 

Szkoła imienia Pawła Adamowicza

Uroczystości upamiętniające Pawła Adamowicza rozpocznie nadanie Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku imienia zmarłego prezydenta w piątek, 10 stycznia. W sobotę o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności chętni wezmą udział w specjalnym kolędowaniu poświęconym pamięci Pawła Adamowicza. Natomiast w niedzielę, o godz. 16.00 przy ECS rozpocznie się koncert gwiazd.

Tablica prezydenta przy Katowni

W poniedziałek o godz. 10.00 ulica Nowa Bulońska zostanie uroczyście nazwana aleją Pawła Adamowicza. Tego dnia odbędzie się też premiera autobiografii zmarłego prezydenta, a o godz. 19.45 w okolicach Katowni w Gdańsku zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca atak na Pawła Adamowicza. Tablica ma być miejscem refleksji, w którym będzie można na chwilę przystanąć i zastanowić się nad przesłaniem i dziedzictwem tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Wieczorem w Bazylice Mariackiej przy grobie Pawła Adamowicza zostanie odmówiona międzywyznaniowa modlitwa. Na ul. Długiej, przy fontannie Neptuna i Dworze Artusa o godz. 20.00 zostaną włączone specjalne iluminacje.

W rocznicę śmierci prezydenta, czyli 14 stycznia o godz. 18.00 będzie msza w Bazylice Mariackiej, a w Oliwskim Ratuszu Kultury artyści operowi zaśpiewają koncert Pamiętamy – koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Po raz kolejny zostanie też zapalona specjalna iluminacja na Głównym Mieście w Gdańsku.

Tragedia rozpoczęła publiczną debatę na temat hejtu w mediach i polityce

W środę, 15 stycznia w ECS odbędzie się konferencja Przemoc i Polityka. Mowa nienawiści w debacie publicznej. Wśród gości są m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona zmarłego prezydenta,Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, liczni naukowcy oraz współpracownicy Pawła Adamowicza.

Goście będą rozmawiać m.in. o radykalizmie politycznym i jego skutkach w postaci przemocy w polskim życiu publicznym. Naukowcy przedstawią wyniki badań nad agresją, mową nienawiści i mechanizmami radykalizacji politycznej w Polsce. Rzecznik Adam Bodnar przedstawia „Raport RPO dotyczący działań prokuratury wobec prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.