Aktualności

Piękno i okrucieństwo na zdjęciach. Poznaj historie fotografii w Europie Środkowej

Fragment zdjęcia Hansa Bellmera „Lalka
Fragment zdjęcia Hansa Bellmera „Lalka" (1934). Mat. prasowy MNG

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wykład dr. Adama Mazura w ramach cyklu Rozmowy o fotografii. Spotkanie będzie dotyczyło jego ostatniej książki pt. „Okaleczony świat". Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 6 lutego 2020 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wstęp – bezpłatny.

 

Książki Adama Mazura pt. „Okaleczony świat" ukazała się pod koniec 2019 r. nakładem wydawnictwa Universitas. Autor opowiada w niej historię fotografii z nowej, środkowoeuropejskiej perspektywy, jednocześnie w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując w tym celu ponad 140 zdjęć, analizuje historię Europy. Zdjęcia (zarówno bardzo dobrze, jak i mniej znane) są tak dobrane, by czytelnik zobaczył i odczuł niezwykłość świata, jego kontrasty. Mamy więc piękno, ale i okrucieństwo, a codzienność często jest niecodzienna, poetycka.

– „Okaleczony świat" nie jest jedynie książką o historii sztuki, chociaż z takich źródeł wyrasta. To historia kulturowa – mówi prof. dr hab. Marianna Michałowska z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Każdy z analizowanych obrazów ożywa, zyskuje historyczne tło, czasem anegdotyczne. Adam Mazur wykorzystuje w swojej pracy własne olbrzymie doświadczenie, kuratora, badacza, konstruktora fotograficznych narracji. A przy tym wszystkim po prostu znakomicie i ciekawie opowiada. Przydatność wiedzy zawartej w „Okaleczonym świecie" dostrzegą nie tylko naukowcy, studenci i miłośnicy fotografii. Przyjemność znajdą w niej czytelniczki i czytelnicy lubiący dobre historie.

 

Adam Mazur – doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, amerykanista, adiunkt na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autor wielu książek poświęconych sztuce współczesnej, w tym fotografii: „Kocham fotografię. Teksty z lat 1999-2009" (2009), „Historie fotografii w Polsce 1839-02009" (2010), „Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000" (2012), „Głębia ostrości. Eseje o fotografii polskiej po 1945 roku" (2014) oraz „Po końcu fotografii" (2018). Kurator wystaw, redaktor antologii i katalogów. Laureat konkursu im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa organizowanego przez  Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

 

„Okaleczony świat. Ikoniczne zdjęcia Europy Środkowej". Spotkanie z dr. Adamem Mazurem
w ramach cyklu Rozmowy o fotografii

  • 6 lutego 2020 r., czwartek, godz. 18.00-19.00
  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – PATIO
  • Targ Węglowy 6
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Organizatorem spotkania jest Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Partnerami są Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Trójmiejska Szkoła Fotografii.

 

 

Okładka książki Okaleczony świat
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości