Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6f3243ba-b588-49ef-8287-8b75236e3491.jpg Od 130 lat jest symbolem stolicy Francji. Teraz mamy okazję jeszcze lepiej poznać „Żelazną królową Paryża”

Od 130 lat jest symbolem stolicy Francji. Teraz mamy okazję jeszcze lepiej poznać „Żelazną królową Paryża”

Wieża Eiffla. Fot. Jean-Paul Lubliner

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza na dwa wydarzenia poświęcone wieży Eiffla, która w tym roku świętuje swoje 130-lecie. W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. w ramach Art&Science Cafe odbędzie się wykład dr. hab. Jacka Friedricha, a następnie zostanie otwarta wystawa zdjęć francuskiego artysty Jean-Paula Lublinera.

 

Jeżeli Paryż jest miastem zakochanych, to wieża Eiffla stanowi serce tego miejsca. Rozpoznaje ją każdy. To miejsce, które jest jednoznacznie kojarzone ze stolicą Francji. Nie można przyjechać do Paryża, nie odwiedzając wieży Eiffla. Majestatyczna, wznosząca się na 324 metry, kusi turystów niesamowitymi widokami z tarasów, stanowiąc obowiązkowy punkt każdej wycieczki.

 

Budzi emocje, jak każde dzieło sztuki

Wieża Eiffla już od 130 lat budzi emocje wśród turystów i mieszkańców Paryża. Emocje nie zawsze jednoznaczne, ale tak właśnie działa sztuka – zachwyca, zadziwia, często również budzi kontrowersje.

Wybudowana przez inżyniera Gustave Eiffla konstrukcja była nie tylko jedną z głównych atrakcji paryskiej Wystawy Światowej w 1889 r. To właśnie ta wieża, w owym czasie najwyższa budowla wykonana ludzką ręką, miała symbolizować cywilizacyjny potencjał i narodowe odrodzenia Francji, która zaledwie kilkanaście lat wcześniej doznała jednego z największych upokorzeń w swoich dziejach – sromotnej klęski w wojnie z Prusami.

Co ciekawe, wieża Eiffla miała zostać zburzona po 20 latach. Jedni twierdzili, że i tak zawali się wcześniej, a inni, że to i tak o wiele za późno. A jednak przetrwała do dziś i jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Jak do tego doszło?

Podczas Art&Science Cafe, czyli spotkania ze sztuką i nauką przy kawie, o „żelaznej królowej Paryża” nie tylko od strony architektonicznej, ale także o towarzyszącej jej polityce i aspektach społecznych opowie dr hab. Jacek Friedrich.

 

Jacek Friedrich – historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po II wojnie światowej, dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 r.

Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy „Niechciane dziedzictwo”, poświęconej architekturze XX w. w Gdańsku i Sopocie (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk 2005). Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny w Gdańsku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Dyskusji towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki Experyment warsztaty, podczas których uczestnicy zbadają m.in.: nośność oraz wytrzymałość łuków, a także zjawisko korozji i sposoby jej zapobiegania.

Bilety wstępu w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki Experyment oraz za pośrednictwem strony internetowej.

 

Zdjęcia w rytmie czterech pór roku

Zaraz po wykładzie goście Centrum Nauki Experyment będą mieli okazję jeszcze bliżej poznać wieżę Eiffla, podczas wernisażu wystawy zdjęć Jean-Paula Lublinera.

Wystawa będzie obejmować 130 fotografii tej budowli i stanowić unikatowe podsumowanie roku pracy francuskiego artysty. Każdego dnia wykonywał on zdjęcia, w których „żelazna królowa Paryża” jest bohaterem sama w sobie, ale też często staje się tłem dla zwyczajnych, ludzkich historii. To niezwykłe wyzwanie Lubliner podjął w 1999 r. fotografując zaskakujące sceny z życia Paryża, o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku.

Nie będzie to jednak zwykła wystawa, na której zobaczymy 130 ujęć jednego miejsca. Autor dodał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając dni do roku 2000. Stał się więc świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowego tysiąclecia.

 

Jean-Paul Lubliner – fotograf, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki.

Urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 r., wspólnie z Jean-François Bizotem, utworzył francuskie radio Radio Nova. W 1990 r. założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”. Od ponad 60 lat prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie.

 

Wystawa będzie czynna od 2 grudnia 2019 r. do 5 stycznia 2020 r. Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment.

 

Art&Science Cafe

  • 1 grudnia 2019 r., niedziela
  • Centrum Nauki Experyment
  • al. Zwycięstwa 96/98
  • Gdynia

 

Program:

  • godz. 16.00-18.00 – wykład dr. hab. Jacka Friedricha „Żelazna królowa Paryża”
  • godz. 18.00 – wernisaż wystawy fotograficznej „130 lat wieży Eiffla”

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 

 

Plakat Art&Science Cafe
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.