Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a1a80d23-3b41-40f9-b7c4-e26744fa77d0.jpg Która para zwycięży? Zawody w skokach przez przeszkody, czyli finał JumpOFF Hipodrom

Która para zwycięży? Zawody w skokach przez przeszkody, czyli finał JumpOFF Hipodrom

Dżokej na koniu skaczący przez przeszkodę

Sopocki hipodrom, po raz ostatni w sezonie jesienno-zimowym, stanie się areną zmagań w ramach cyklu JumpOff Hipodrom. Finał skoków przez przeszkody rozpocznie się 17 marca 2017 r. i potrwa trzy dni.

 

Udział w cyklu daje zawodnikom prawo do klasyfikacji w rankingu o Puchar JumpOFF Hipodrom. Od jesieni zawodnicy zbierali punkty, które określały ich miejsca w rankingu. Podczas finału zawodów odbiorą nagrody finansowe. Finałowe zawody odbędą się na hali pomarańczowej.

– Po kilku latach i kolejnych edycjach tego cyklu widać, że rywalizacja, do jakiej zachęca formuła naszych zawodów, przyczynia się do szlifowania umiejętności jeźdźców i zachęca ich do regularnego udziału w zawodach – mówi Agata Jarzycka, dyrektor i sędzia główny cyklu JumpOFF Hipodrom. – Jest to bardzo ważne, także dla psychiki zawodnika, który zyskuje u nas przygotowanie do zawodów na poziomie mistrzostw – dodaje.

 

Kto zwycięży?

Zdecydowanym liderem klasyfikacji jest Jacek Grzywacz, który prowadzi w trzech najwyższych rundach: platynowej, bursztynowej i diamentowej. W Sopocie będzie można także zobaczyć przejazdy Mistrzyni Polski Seniorów z 2007 r. – Aleksandry Lusiny, srebrnej medalistki Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców – Weroniki Wilskiej czy młodziutkiej, osiągającej świetne wyniki Igi Biegalskiej.

 

Kto rządzi na parkurze?

Skoki przez przeszkody to najbardziej popularna dyscyplina jeździecka. Na parkurze ścigają się jak równy z równym kobiety i mężczyźni, nastolatki i osoby starsze, a górna granica wieku praktycznie nie istnieje. Widzów obserwujących zmagania zawodników zachwyca często sprawność młodych jeźdźców, nie każdy jednak wie, że w tym sporcie, w którym jest dwóch równych sobie sportowców – człowiek i koń, bardzo ważne jest też doświadczenie zwierzęcia. Stąd często można zobaczyć młodego zawodnika dosiadającego bardzo doświadczonego konia.

W tym sezonie podczas cyklu JumpOFF Hipodrom na sopockim parkurze można było podziwiać  młodziutką Paulinę Kiempę, dwunastoletnią zawodniczkę Klubu Lotna Słupsk, startującą na również dwunastoletniej klaczy Karika, należącej do grupy tzw. małych koni, co nie przeszkadza jej rywalizować na równi z końmi dużymi. Para ta zajmowała bardzo wysokie miejsca konkursach podczas kolejnych eliminacji cyklu.

Natomiast bardziej doświadczeni zawodnicy często dosiadają młodych koni, które uczą się dopiero tej sztuki. Nierzadko zdarza się, że bardzo dobry, doświadczony jeździec bierze udział  w zawodach nie dla nagród, ale po to, by trenować konia i oswajać go z parkurem.

 

Jak przebiegała rywalizacja?

Zawody w skokach przez przeszkody odbywają się na placu konkursowym, zwanym parkurem (od francuskiego słowa parcour), na którym w zależności od rodzaju konkursu ustawia się od 8 do 15 przeszkód. Najbardziej popularne rodzaje przeszkód to: stacjonata, oxer, tripplebarre, mur i rów z wodą. Poszczególne konkursy różnią się nie tylko wysokością przeszkód i trudnością, ale także zasadami. Są zatem tzw. konkursy zwykłe, w których zawodnicy klasyfikowani są według czasu przejazdu, są też konkursy dokładności, szybkości, sztafety, w których udział bierze dwóch lub trzech zawodników, a także konkursy o wzrastającym stopniu trudności.

Podczas cyklu JumpOFF zawodnicy zbierają punkty w klasyfikacji generalnej w następujących rundach:

  • runda brązowa (klasa LL)
  • runda srebrna (klasa L)
  • runda złota (klasa P)
  • runda platynowa (klasa N)
  • runda bursztynowa (klasa C)
  • runda diamentowa (klasa CC)

Podczas zawodów zarówno zawodnicy, jak i publiczność mogli brać udział w konkursach, w których do wygrania były rowery miejskie i skuter elektryczny.

 

Jumpoff Hipodrom – finał zawodów

  • 17-19 marca 2017 r., godz. 8.00-19.00
  • ul. Polna 1
  • Sopot
  • wstęp – wolny

Zobacz: Hipodrom Sopot

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.