Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/05092ebb-e491-4446-ab56-088ee066ab09.jpg Konferencja klimatyczna w Gdańsku. Byli goście specjalni z Ekwadoru

Konferencja klimatyczna w Gdańsku. Byli goście specjalni z Ekwadoru

Konferencja „Solidarność XXI wieku – solidarnością klimatyczną"

Konferencja „Solidarność XXI wieku – solidarnością klimatyczną" odbyła się w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności. Do Gdańska przyjechał wódz zagrożonego plemienia z Ekwadoru. Tego dnia Lech Wałęsa obchodził 76. urodziny.

 

Gośćmi specjalnymi konferencji, która odbyła się w niedzielę, 29 września 2019 r., byli wódz i szaman zagrożonego indiańskiego plemienia z Ekwadoru oraz Antonella Calle – rzeczniczka ruchu Yasunidos z Ekwadoru.

 

Urodziny z wielkim przesłaniem

Konferencję klimatyczną zorganizował Instytut Lecha Wałęsy z okazji urodzin byłego prezydenta. Jak podkreślał jubilat: – Musimy wypracować wspólny mianownik, żeby skutecznie i wspólnie zadbać o klimat.

– Te sprawy dotyczą całej ludzkości – mówił otwierając konferencję marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – To oczywiste, że jak mówimy o solidarności w Europejskim Centrum Solidarności, to myślimy o etosie ruchu solidarnościowego, ale mówimy też o innych ważnych sprawach, które dotyczą ludzkości. Taką sprawą jest ochrona klimatu. Jestem wdzięczny Instytutowi Lecha Wałęsy, że podjął ten temat i że nas wszystkich tu zgromadził – mówił marszałek.

Były prezydent podkreślił na wstępie, że jego sukcesy biorą się z myślenia praktycznego. – Na temat ekologii też mam swój, praktyczny punkt widzenia – tłumaczył Lech Wałęsa. – Był taki rozwój świata, że można było siekierką wyrąbywać drzewka, troszkę lasów i to tak bardzo globalnie nie szkodziło. Natomiast w rozwoju posunęliśmy się tak daleko, że zaczęły się wyścigi i zarobki dla swojego państwa – był wyścig szczurów pomiędzy państwami. To był bardzo niebezpieczny układ. Dziś w Europie nie myślimy już państewkami, ale myślimy coraz bardziej kontynentalnie, a nawet globalnie. Ale tam, dalej, jest gorzej – oni jeszcze wojują, jeszcze się ścigają, dlatego tam trudniej o ochronę – podkreślał prezydent. – Dzisiaj Europa powinna wypunktować tematy, które wymagają globalnych rozwiązań i wówczas powinniśmy się odwołać do wzoru „Solidarności”. Ten wzór był prosty: nie możemy sami ponieść ciężaru, to trzeba poprosić o pomoc. Dziś potrzeba różnej solidarności do różnych ciężarów – dodał Wałęsa.

 

Dramat lasów amazońskich

Specjalnymi gośćmi konferencji w Gdańsku byli Manari Ushigua – wódz i szaman zagrożonego indiańskiego plemienia Záparo z Ekwadoru oraz Antonella Calle – rzeczniczka ruchu Yasunidos z Ekwadoru. Oboje byli m.in. bohaterami filmu dokumentalnego Ewy Ewart „Klątwa obfitości” o wycinaniu lasów amazońskich. Niszczy się je dla wydobycia ropy i dla wielkich interesów. Filmowy dokument rozpoczął klimatyczną debatę w ECS. Podkreślano w niej, że przemysł wydobywczy ma największy wpływ na zmiany klimatu. Wycince drzew w amazońskiej dżungli sprzeciwiają się m.in. zamieszkujące ją plemiona. Apelują one do rządu Chin o zaprzestanie wydobycia ropy na terenie Yasuni w Ekwadorze. – Negocjacje trwają. Obecnie chińska firma podjęła decyzję o wstrzymaniu wydobycia ropy naftowej w tym rejonie – poinformował wódz indiańskiego plemienia z Ekwadoru. – Firma, która zajmuje się wydobywaniem ropy, opracowała raport, z którego wynika, że gdyby kontynuowali swoją działalność, przyczynialiby się do ludobójstwa i zabójstwa ekosystemu – podkreślał Manari Ushigua. Rzeczniczka ruchu Yasunidos z Ekwadoru Antonella Calle przekonywała, że największy wpływ na zmiany klimatu ma kopalnictwo i wydobycie ropy naftowej. Stoją za tym wielkie koncerny i to one ponoszą odpowiedzialność.

 

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku. Był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W latach 1990-1995 był prezydentem RP.

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.