Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/507b473f-0309-4188-9472-6b7f26d020a0.jpg Jak brzmi XVIII-wieczny instrument? Inauguracja organów bocznych w gdańskim Centrum św. Jana

Jak brzmi XVIII-wieczny instrument? Inauguracja organów bocznych w gdańskim Centrum św. Jana

Organy boczne w Centrum św. Jana

Chcesz posłuchać wspaniałej muzyki na historycznym instrumencie w wirtuozerskim wykonaniu? Przyjdź na koncerty 6 i 7 marca 2020 r. do kościoła pw. św. Jana.

 

Po trzech latach prac konserwatorskich i organmistrzowskich, 6 i 7 marca 2020 r. w kościele św. Jana w Gdańsku będzie można posłuchać brzmienia organów bocznych wg Johanna Rhodego z 1761 r. Po 75 latach na swoje dawne miejsce, w zrekonstruowanej formie, wrócił jeden z najświetniejszych instrumentów XVIII-wiecznej Europy.

 

Organy boczne wg Johanna Rhodego z 1761 r.

To jeden z najświetniejszych instrumentów XVIII-wiecznej Europy, którego nowoczesne rozwiązania technologiczne były w tamtym czasie stawiane za wzór. Ten 30-głosowy instrument powstał wraz z chórem muzycznym w latach 1760-61 jako drugi instrument pomocniczy dla organów głównych. Budowniczym tego najnowocześniejszego instrumentu w owym czasie w Europie był Johann Rhode, uczeń Andreasa Hildebrandta z Gdańska, współpracownik Christiana Obucha na Pomorzu i Warmii, oraz Jonasa Grena i Petera Strahla w Szwecji. Przepiękną snycerkę i oprawę rzeźbiarską prospektu organowego wykonał Johann Heinrich Meissner, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających nad Bałtykiem. Bogato rzeźbiony i złocony prospekt organowy, dzięki ewakuacji z kościoła w latach 1943-44, szczęśliwie zachował się w całości i został poddany konserwacji. Prace prowadzone były pod kierunkiem konserwatorki Jolanty Pabiś-Ptak oraz przy zaangażowaniu całego zespołu firmy Pracownie Konserwatorskie DART pod kierunkiem Jacka Dyżewskiego i Bartłomieja Wieloszewskiego.

 

Rekonstrukcja i renowacja

Instrument – zniszczony w marcu 1945 r. – trzeba było odtworzyć. Prowadzone prace oddały wierność oryginałowi, co udało się osiągnąć niemal w 100 proc. dzięki profesjonalnej pracy polsko-belgijskiego konsorcjum firm organmistrzowskich Guido Schumachera z Eupen w Belgii i Szymona Januszkiewicza z Pruszcza Gdańskiego. Intonacja i strojenie zostały powierzone wybitnemu organmistrzowi z Łotwy – Janisowi Kalninsowi. Całość projektu była prowadzona przez Iwonę Berent z NCK,  która od 2006 r. konsekwentnie kieruje rewitalizacją całego kościoła oraz dr hab. Andrzeja Szadejko – autora badań i koncepcji rekonstrukcji organów, który pełnił nadzór nad projektem, a obecnie jest kuratorem instrumentu.

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, na podstawie umowy z archidiecezją gdańską, jako użytkownik kościoła św. Jana od 1995 roku zarządza jego odbudową, konserwacją i adaptacją na Centrum Kultury – Centrum św. Jana. Odbudowa organów bocznych była największym wyzwaniem II etapu projektu „Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana – etap II”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

Święty Jan Od-Nowa/1995–2020. Inauguracja organów bocznych w Centrum św. Jana

  • 6-7 marca 2020 r. piątek, sobota, godz. 18.00
  • Centrum św. Jana
  • ul. Świętojańska
  • Gdańsk

 

Organy solo
6 marca 2020 r., piątek, godz. 18.00

  • Wykonawca – Andrzej Mikołaj Szadejko – organy
  • Program
    Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata i Fuga F-dur BWV 540
    Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Sonata g-moll H 87/ Wq 70/6
    J.S. Bach/C.Ph.E. Bach – Preludium chorałowe „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ” BWV Anh. II 73
    Joseph Haydn (1732-1809) – 12 kurantów na organy zegarowe (1792)
    Johann Gottfried Müthel (1719-1788) – Fantazja – fuga C-dur
  • Wstęp z zaproszeniami, które można odbierać w Ratuszu Starego Miasta od 3 marca 2020 r.

 

Organy i orkiestra
7 marca 2020 r., sobota, godz. 18.00

 

Wykonawcy:
          Andrzej Mikołaj Szadejko – organy, dyrygent, kierownik artystyczny
         Goldberg Baroque Ensemble
Program
        Thomas Augustine Arne (1710-1778) – Koncerty na organy i orkiestrę (polska premiera)

Bilety w cenie 10 zł do nabycia na stronie www.interticket.pl lub na godzinę przed koncertem.

 

Kolejne koncerty:

  • czerwiec 2020 r. – Utwór na organy, orkiestrę kameralną i zespół śpiewaczy – kompozycja Agnieszki Stulgińskiej
  • listopad 2020 r.Utwór na organy, chór i fortepian – kompozycja Leszka Możdżera

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.