Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7736441a-5b64-48ed-826a-4e70150c8338.jpg Elektryfikacja i nowy przystanek w Gdańsku. Zobacz, jak zmieni się linia PKM [WIZUALIZACJE]

Elektryfikacja i nowy przystanek w Gdańsku. Zobacz, jak zmieni się linia PKM [WIZUALIZACJE]

Wizualizacja zelektryfikowanej linii PKM. Przystanek Gdańsk Niedźwiednik.

Gotowy jest już projekt budowlany elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Spółka czeka na wydanie pozwolenia na budowę i przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

 

Wraz z elektryfikacją linii wybudowany zostanie nowy przystanek – 6@ Gdańsk Firoga.

 

Co się dzieje na PKM?

Zakończyły się prace nad projektem budowlanym inwestycji elektryfikacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Spółka właśnie odbiera go od wykonawcy (BPK Poznań). Procedowane jest także pozwolenie na budowę, które powinno zostać wydane w drugiej połowie 2020 r. Jeszcze w tym roku PKM planuje ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem potrwają one do 2023 r.

 

Elektryczna linia

Linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od początku planowana była do elektryfikacji. Jednak bez elektryfikacji linii kolejowej z Gdyni do Kościerzyny inwestycja była by bez celowa, a trakcja elektryczna kończyłaby się ślepo w Rębiechowie. Dlatego obecnie, kiedy Polskie Linie Kolejowe przygotowują projekt elektryfikacji linii 201 (Gdynia – Kościerzyna) obie, strategiczne dla regionalnego transportu linie będą elektryfikowane w tym samym czasie.

 

Przystanek PKM Gdańsk Jasień. Fot. mat. PKM

 

Ważna stacja – Gdańsk Osowa

PKM na bieżąco uzgadnia szczegóły inwestycji z Polskimi Liniami Kolejowymi. W toku konsultacji pojawił się pomysł, aby PLK w pierwszej części projektu realizowanego na linii 201 zrealizowała odcinek od Gdańska Osowej do Rębiechowa i połączyła go z linią PKM. Dzięki temu już od 2023 r. elektryczne pociągi mogłyby jeździć pomiędzy Gdańskiem Wrzeszczem a Gdańskiem Osową. W takim przypadku stacja Gdańsk Osowa pełniłaby funkcję ważnego węzła przesiadkowego. Pasażerowie przesiadaliby się tam na pociągi spalinowe, którymi kontynuowaliby podróż w kierunku Gdyni.

 

Lepszy komfort podróży

Po co w ogóle elektryfikować linie kolejowe? – Elektryfikacja w pełni pozwoli wykorzystać potencjał linii, którą w ostatnich latach jeździło ponad 4 mln pasażerów rocznie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dzięki tej inwestycji już za kilka lat podróżni zyskają jeszcze większy komfort podróży, pociągi będą też bardziej pojemne i szybsze – wylicza marszałek. Co ważne, samorząd województwa już teraz kupuje nowy tabor elektryczny. Chodzi tu o 10 składów Impuls, które obecnie jeżdżą pomiędzy Słupskiem a Elblągiem, a po elektryfikacji linii PKM będą mogły pojechać np. z Gdyni przez stację Gdańsk Osowa do Gdańska.

 

Wizualizacja elektryfikacji linii PKM w rejonie Portu Lotniczego. Fot. mat. PKM

 

Będzie nowy przystanek

Krajobraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zmieni się nie tylko dzięki elektryfikacji. Powstanie też zupełnie nowy przystanek. Będzie to, oznaczony symbolem 6@ przystanek Gdańsk Firoga. Peron oraz charakterystyczne czerwone wiaty zostaną wybudowane pomiędzy Matarnią a Portem Lotniczym. Z peronu będą mogli korzystać pracownicy licznych firm zlokalizowanych w rejonie  tzw. gdańskiej doliny krzemowej.

 

Przystanek Gdańsk Firoga. Fot. mat. PKM

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.