Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Edukacja ekologiczna z unijnym wsparciem. Zmiany czekają m.in. Akwarium Gdyńskie

Edukacja ekologiczna z unijnym wsparciem. Zmiany czekają m.in. Akwarium Gdyńskie

Mat. prasowy: Akwarium Gdyńskie / Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy

Kolejne projekty dotyczące edukacji ekologicznej uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych. Pierwszy to rozbudowa Akwarium Gdyńskiego, w którym powstanie 13 nowych zbiorników ekspozycyjnych. Drugi obejmuje kampanię edukacyjną mieszkańców pomorskich wsi.

 

Umowy o dofinansowanie projektów edukacji ekologicznej podpisali 15 lipca 2019 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

 

Największa inwestycja w historii Akwarium

W Akwarium Gdyńskim planowane jest stworzenie nowoczesnej, wielofunkcyjnej przestrzeni edukacyjnej, w której odwiedzający będą mogli poznać tajemniczy świat morskich zwierząt i roślin.

W ramach projektu powstanie 13 nowych zbiorników. – Pomieszczą one łącznie 450 tysięcy litrów wody. Najmniejszy będzie miał około 2 tysięcy, a największy ponad 120 tysięcy litrów. Znajdą się w nich nie tylko zwierzęta z południowej części Bałtyku, ale także z rejonu cieśnin oraz Morza Północnego – mówi Artur Krzyżak, kierownik Akwarium Gdyńskiego

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jego wartość to 16,5 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie 8,9 mln zł. – Do tej pory nie mieliśmy takiej dużej inwestycji. Jest to w zasadzie równowartość naszych wydatków inwestycyjnych z ostatnich 10 lat – dodaje Artur Krzyżak.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2021 r. Powierzchnia ekspozycyjna zostanie zlokalizowana w przyziemiu akwarium i obejmie 900 mkw. Szacuje się, że dzięki temu liczba osób odwiedzających Akwarium Gdyńskie zwiększy się do 500 tys. osób w ciągu roku.

 

Ekologia na pomorskiej wsi

Drugi projekt obejmuje program aktywnej edukacji ekologicznej skierowany do mieszkańców obszarów wiejskich w województwie pomorskim, w szczególności rolników, uczniów szkół rolniczych oraz pracowników samorządowych. Planowane jest przeprowadzenie szkoleń, wydawanie publikacji, a nawet stworzenie portalu i aplikacji mobilnej.

Wartość tego projektu wynosi 1,3 mln zł, z czego ponad 885 tys. zł to wsparcie ze środków unijnych w ramach RPO WP na lata 2014-2020. Projekt zostanie zrealizowany do końca marca 2022 r., natomiast odbiorcami kampanii edukacyjnej będzie 50 tys. osób.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.