Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e1faec3a-da5a-4a0a-9b41-1b19c594b4f7.jpg Dzieła dawnych mistrzów, muzyka współczesna, a nawet… jazz. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Dzieła dawnych mistrzów, muzyka współczesna, a nawet… jazz. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Organy w bazylice Mariackiej

Międzynarodowi artyści, 10 koncertów, różnorodność stylów wykonań. Tegoroczne spotkania muzyczne zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.

 

Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym, 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2018 r. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20.15 w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Muzyczne spotkanie specjalne z okazji święta odpustowego Wniebowzięcia NMP odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 20.30.

 

Wykonawcy i repertuar

Podczas 10 koncertów wystąpią artyści z USA, Niemiec, Kanady, Austrii i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny, obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów – od dzieł dawnych mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, a nawet jazzową.

 

Bazylika

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany kościół Mariacki, gwarantują szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Koncerty są niepowtarzalną okazją do odwiedzenia ważnego ośrodka kulturalnego, duchowego i historycznego, będącego wizytówką Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie organów.

 

Organy

Znajdujące się w bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

 

Trochę historii

Festiwal może poszczycić się długą, ponad 40-letnią tradycją, wpisując się na stałe w życie muzyczne Gdańska i zdobywając spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów. W latach 1978-2017 zaprezentowało się ponad 300 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Festiwal powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 r. był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 r. jest głównym organistą konkatedralnej bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz dyrektorem festiwalu.

 

 

41. Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018

  • 6 lipca-31 sierpnia 2018 r. w każdy piątek o godz. 20.15
    koncert specjalny – 15 sierpnia, godz. 20.30
  • ul. Podkramarska 5
  • Gdańsk-Główne Miasto
  • bilety: ulgowy – 15 zł, normalny – 25 zł

 

Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych:

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.