Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/IMG_20201116_130818-scaled-e1605779579788.jpg Dzięki unijnej dotacji w Słupsku powstanie Sieć Oparcia Społecznego

Dzięki unijnej dotacji w Słupsku powstanie Sieć Oparcia Społecznego

Umowa została podpisana przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Fot. Marcin Szumny
19.11.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
19.11.2020

Ponad 1,43 mln zł to wartość projektu, który w najbliższych latach będzie realizowany w Słupsku. Pieniądze z Unii Europejskiej zostaną przeznaczone na wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem, a także ich opiekunów. Do końca 2023 r. na takie działania wydane zostaną 152 mln zł.

Liderem projektu jest fundacja Przystań, natomiast jej partnerem powiat słupski, w którego imieniu będzie go realizować Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Na jakie wsparcie będzie można liczyć?

W Słupsku powstanie Sieć Oparcia Społecznego, której wsparciem objętych zostanie 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną lub autyzmem oraz 20 opiekunów. Przewidywane działania będą miały na celu pomoc tym osobom w ich rozwoju i prowadzeniu samodzielnego życia.

Na początku dla każdego z podopiecznych wypracowane zostaną indywidualne ścieżki oparcia społecznego. Następnie prowadzone będą zajęcia przygotowujące do funkcjonowania osobistego i zawodowego. Chodzi tutaj zarówno o samodzielność w gospodarstwie domowym, jak i przestrzeni publicznej. Planowane są więc zajęcia integrujące, edukacyjno-rozwojowe, a także przysposabiające do pracy w pracowniach warsztatowych. Dostępne będą także usługi specjalistyczne, w tym rehabilitacja i fizjoterapia.

Dodatkowo, wyremontowany zostanie budynek fundacji, znajdujący się przy ulicy Gdyńskiej w Słupsku. Prace budowlane obejmować będą przystosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażenie pracowni warsztatowej oraz świetlicy aktywności dziennej.

Miliony zł na usługi społeczne

Projekt fundacji Przystań będzie realizowany do końca czerwca 2023 r. Jego wartość to 1,43 mln zł, z czego ponad 1,35 mln zł stanowi dofinansowanie pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Warto przypomnieć, że 29 września 2020 r. Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził wyniki oceny projektów, które otrzymają wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna ich wartość wynosi ponad 152 mln zł. Powstanie Sieci Oparcia Społecznego w Słupsku jest rezultatem podpisania pierwszej umowy z tej puli środków.

— Wsparcie usług społecznych to jedno z większych działań podejmowanych w naszym regionie dzięki środkom unijnym. W obliczu trudnej sytuacji, w której obecnie znajdują się mieszkańcy Pomorza, projekty te w sposób kompleksowy wspomogą osoby, które tego najbardziej potrzebują. Jest to możliwe dzięki współpracy samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Poza projektem fundacji Przystań unijne dofinansowanie uzyska 43 wnioskodawców, z którymi współpracę w formule partnerstwa podjęły łącznie 104 instytucje.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.