Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8e2a5b32-05c6-4d70-bbe6-b548212e0778.jpg Dwie wystawy na dwudziestolecie. Dom Uphagena w Gdańsku zaprasza na swój jubileusz

Dwie wystawy na dwudziestolecie. Dom Uphagena w Gdańsku zaprasza na swój jubileusz

Mała jadalnia w Domu Uphagena

Dom Uphagena – oddział Muzeum Gdańska świętuje dwudziestolecie swojej działalności. Do końca 2018 r. w jego zabytkowych wnętrzach zostaną zaprezentowane dwie wystawy czasowe. Najbliższą z nich będzie można oglądać już od czwartku, 28 czerwca.

 

Dom przy ul. Długiej 12 w Gdańsku to jedna z niewielu XVIII-wiecznych kamienic mieszczańskich w Polsce i Europie Północnej, która jest otwarta dla zwiedzających.

W latach 1779-1802 mieszkał w niej ławnik i rajca miejski Johann Uphagen. Następnie przechodziła w ręce kolejnych spadkobierców, pozostając przez cały XIX w. – co było rzadkością w owych czasach – w rękach jednej rodziny. W 1911 r. utworzono w jej wnętrzach muzeum. Można tu było podziwiać urządzone ze smakiem patrycjuszowskie salony, sypialnię, a także kuchnię i reprezentacyjną sień. Zachwyt budziła stara ceramika, stylowe meble i boazerie.

Pod koniec II wojny światowej niemieccy konserwatorzy wywieźli wystrój i wyposażenie muzeum. Sam budynek został zniszczony w marcu 1945 r., ocalała jedynie mury do wysokości pierwszego piętra. Kamienicę odbudowano w niespełna dziesięć lat po wojnie, jednak jej wnętrza pozostawiono w stanie niemal surowym. Na początku służyła różnym instytucjom, w tym Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od 1993 r. trwały prace nad przywróceniem jej funkcji muzealnych, realizowane przez ówczesne Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Do odnowionych wnętrz Domu Uphagena pierwsi zwiedzający zostali zaproszeni 6 czerwca 1998 r.

Dziś w Domu Uphagena zobaczyć można nie tylko zabytkowe wnętrza. Pokazywane są tam także wystawy czasowe, które dotyczą np. życia codziennego dawnych gdańszczan, gdańskiej architektury oraz historii powojennego Gdańska.

 

*  *  *

 

Z okazji 20-lecia Domu Uphagena, od 28 czerwca 2018 r. dostępna dla zwiedzających będzie wystawa zatytułowana „Gdańskie ogrody”.

– Ekspozycja składać się będzie z czterech części. W pierwszej zaprezentowane zostaną wybrane ogrody gdańskie i założenia zielone leżące w obrębie obwarowań oraz poza nimi m.in. we Wrzeszczu, Oliwie, Młyniskach, Pieckach i Migowie. Część druga poświęcona zostanie odwiedzającym ogrody oraz uczuciom i nastrojom jakie im towarzyszyły. W kolejnej zapoznamy się z budową ogrodów i założeń zielonych. Część czwarta przybliży zwiedzającemu obiekty wzbogacające kompozycje ogrodowe, będą to altany ogrodowe, oranżerie, wieże, belwedery i kopce widokowe – informują kuratorki wystawy dr hab. Katarzyna Rozmarynowska i dr Zofia Maciakowska.

  • wernisaż: 28 czerwca 2018 r., czwartek, godz. 17.00
  • wystawa czynna: 29 czerwca – 30 września 2018 r. (z wyjątkiem 15 sierpnia)
  • godziny otwarcia:
    poniedziałek, godz. 10.00-13.00 (dzień wolnego wstępu)
    wtorek-sobota, godz. 10.00-18.00
    niedziela, godz. 11.00-18.00
  • ceny biletów:
    normalny – 10 zł
    ulgowy – 5 zł
    rodzinny – 20 zł

 

Z kolei w połowie grudnia 2018 r. otwarta zostanie wystawa „Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej”. Pokazane na niej będą losy kilku parcel i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe odnalezionych w trakcie prac archeologicznych. Wystawa przygotowana zostanie we współpracy z dr Joanną Dąbal z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.