Dom Mariusza i Katarzyny Wiśniewskich, w którym odbędzie się spotkanie, to perełka architektoniczna Żuław Wiślanych. Jest obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy Stegna.

 

„Ona i dom, który tańczy”

Małgorzata Oliwia Sobczak osadza fikcyjną historię trzech pokoleń w lokalnych realiach, dzięki którym wielu czytelników zaczyna przypominać sobie znane żuławskie miejsca – otaczający krajobraz i zabytki. Są tryfty i wierzby, topielcy w Szkarpawie, wiatrak w Drewnicy, kościół w Żuławkach, domy podcieniowe, zagrody holenderskie, bar Szkarpawianka, a nawet „sklep z kaloszami”. Książka „Ona i dom, który tańczy” okraszona jest lokalnymi legendami oraz wspomnieniami pierwszych powojennych osadników na Żuławach. Może być gratką zarówno dla mieszkańców wsi, jak i też miłośników Żuław. Premiera książki miała miejsce w listopadzie 2017 r.

 

Dom podcieniowy w Żuławkach. Fot. Piotr Lemański / mat. organizatora

 

Jednak nie tylko postać autorki i jej książka są zachętą do odwiedzenia domu na Żuławach Wiślanych. Z pewnością wielu zainteresuje jego historia i architektura. – W Żuławkach, jednej z miejscowości, w której rozgrywa się fabuła książki „Ona i dom, który tańczy”, znajduje się piękny zabytkowy dom podcieniowy Danziger Kopf – mówi Małgorzata Oliwia Sobczak. – Ten jeden z najlepiej zachowanych domów tego typu na Żuławach został przebudowany przez budowniczego o inicjałach A.P. w 1825 roku, czyli w tym samym czasie, w którym powstał tytułowy tańczący dom gburski. To świetny punkt wyjścia do kolejnej opowieści – dodaje.

Kolejne spotkanie otwartym w domu podcieniowym państwa Wiśniewskich będzie premierowy pokaz najnowszego filmu Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”. Będzie miał miejsce 9 czerwca 2018 r.

 

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Oliwią Sobczak

  • 2 czerwca 2018 r., sobota, godz. 16.00
  • Dom podcieniowy Danziger Kopf
  • Żuławki 6
  • wstęp – bezpłatny