Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f8bb3f67-17e0-46ec-964e-1698570ee353.jpg Do czego żołnierzom Napoleona służył zapasowy but? Dowiesz się na Grodzisku w Sopocie

Do czego żołnierzom Napoleona służył zapasowy but? Dowiesz się na Grodzisku w Sopocie

Wojska napoleońskie

Pokazy musztry, umundurowania i wyposażenia żołnierskiego tornistra, a do tego wojskowa kuchnia i szpital polowy. W sobotę, 15 września 2018 r. zwiedzający Grodzisko w Sopocie będą mogli się przenieść w czasie do epoki napoleońskiej. Wstęp – bezpłatny.

 

Atrakcje czekać będą na zwiedzających praktycznie przez cały dzień. W pawilonie wystawienniczo-edukacyjnym otwarta zostanie wystawa „Paweł Jerzmanowski – najwybitniejszy szwoleżer doby napoleońskiej”, na której zaprezentowany zostanie m.in. Order Virtuti Militari przyznany Jerzmanowskiemu w 1810 r.

Po otwarciu wystawy odbędą się pokazy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk. Będzie można zobaczyć musztrę żołnierzy piechoty, sprawdzić wyposażenie ich tornistrów, zajrzeć do wojskowej kuchni, wziąć udział w operacji w szpitalu polowym, a także dowiedzieć się, czym różniło się umundurowanie poszczególnych jednostek w armii napoleońskiej. Na finał zaplanowano potyczkę patroli oraz pokaz sposobów walki.

 

Dzień Napoleoński

  • 15 września 2018 r., sobota, godz. 11.30-16.30
  • skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie
  • oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Haffnera 63
  • Sopot
  • wstęp – bezpłatny

 

Program:

  • godz. 11.30 – otwarcie wystawy „Paweł Jerzmanowski – najwybitniejszy szwoleżer doby napoleońskiej” (pawilon wystawienniczo-edukacyjny)

Po otwarciu wystawy odbędą się pokazy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk:

  • godz. 12.00 – Naprzód marsz!
    Pokaz musztry żołnierzy piechoty epoki napoleońskiej: zwroty, marsz zwyczajny i podwójny, obroty, musztra z bronią, ładowanie na komendy karabinów skałkowych.
Dzień Napoleoński - plakat

 

 

  • godz. 13.00 – Co w tornistrze mieć trzeba?
    Pokaz wyposażenia tornistra żołnierza epoki napoleońskiej. Do czego służył zapasowy jeden but? Na co żołnierzowi wosk, łój i spalone kości…?
     
  • godz. 13.30 – Pół funta, panie starszy!
    Prezentacja typowej racji szeregowego żołnierza oraz stołu oficerskiego. Opowieść o kuchni wojskowej epoki. Czym był komiśniak i kto delektował się kociną?
     
  • godz. 14.00 – Doktorze Haffner, pomocy!
    Pokaz medycznego wyposażenia napoleońskiego chirurga. Opowieść o metodach leczenia oraz prezentacja operacji w szpitalu polowym. Usuwanie kuli, amputacja, trepanacja, lewatywa… Tylko dla widzów o mocnych nerwach!
     
  • godz. 15.00 – Rabacik bez kwiatka
    Pokaz mundurów armii epoki napoleońskiej. Dlaczego „homar” pływał na statkach, a kartofle jedzono w mundurkach? Czym różniło się umundurowanie poszczególnych jednostek i armii?
     
  • godz. 15.30 – Empirowe elegantki
    Pokaz damskiej mody z epoki. Jak ubierały się: dama, markietanka i prosta mieszkanka Gdańska?
     
  • godz. 16.00 – Ognia!
    Potyczka patroli, pokaz sposobów walki w epoce napoleońskiej.

 

Dodatkowo tego dnia:

  • zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych w pawilonie,
  • w godz. 12.00-15.00 atrakcje w obozowisko z epoki kamienia: pokaz narzędzi krzemiennych, nauka miotania oszczepem, warsztaty z obróbki krzemienia.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Impreza jest wpisana w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.