Bałtyk przez całe wieki był terytorium działań wojennych. Dlatego też na jego dnie spoczywają niezliczone ilości wraków. Wraz z nimi są tam też tony paliw i innych chemikaliów, a także amunicji, jako że spora część statków była okrętami wojennymi lub przynajmniej uzbrojonymi. Można tam zatem trafić na rakiety, torpedy i ich pozostałości, pojemniki ze szkodliwymi substancjami, a nawet bronią chemiczną. Niestety, z biegiem czasu metal koroduje i rozpada się, co może prowadzić do uwolnienia trujących substancji do wody.

 

Zagrożenie na dnie morza

Niebezpieczeństwom związanym z amunicją spoczywającą na dnie naszego morza poświęcone będzie sierpniowe spotkanie z cyklu Science Cafe dla dorosłych w Centrum Nauki Experyment. Pojawi się na nim prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, koordynator unijnego projektu DAIMON2, dotyczącego zatopionej w Bałtyku broni konwencjonalnej i chemicznej. Naukowiec opowie o pochodzeniu amunicji ukrytej w morskich odmętach oraz jej wpływie na środowisko. Wyjaśni także, jak duże zagrożenie może ona nieść dla mieszkańców nie tylko naszego Wybrzeża, ale całego basenu Morza Bałtyckiego.

Tradycyjnie spotkaniu z naukowcem towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów Experymentu warsztaty. Uczestnicy w trakcie wykonywanych doświadczeń przekonają się m.in. czym jest rdza, w jaki sposób korodują osiadłe na dnie metalowe przedmioty i jaki wpływ na ten proces ma słona woda. Przetestują też operację podnoszenia niebezpiecznych substancji z dna morza.

 

Science Cafe dla dorosłych:
Trafiony, zatopiony – amunicja na dnie Bałtyku

  • 11 sierpnia, niedziela, godz. 16.00-19.00
  • Centrum Nauki Experyment
  • al. Zwycięstwa 96/98
  • Gdynia

 

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki Experyment oraz za pośrednictwem strony internetowej: bilety.experyment.gdynia.pl

 

 

 

 

 

Plakat spotkania Trafiony, zatopiony