Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/886ed510-4af5-4d68-b26b-c5a0d91f4454.jpg Czy rośliny mają brzmienie? Przekonasz się podczas koncertu Olgi Hanowskiej

Czy rośliny mają brzmienie? Przekonasz się podczas koncertu Olgi Hanowskiej

Dziewczyna otoczona wieloma barwami.

„Sny panny z wanny" to solowy projekt. Płyta powstała w 2017 r. Koncert Olgi Hanowskiej odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 28 czerwca 2018 r.

 

 

Tak o artystce mówi dr Rafał Lawendowski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego: „Olga Hanowska, kpiąc sobie ze współczesnych trendów, tworzy muzykę oryginalną jak odcisk palca”.

 

Dlaczego panna z wanny?

Trudno powiedzieć. Może sen potrzebuje do życia pachnącej wody i cedrowych olejków. Płyta jest kompilacją muzyki skrzypcowej, elektroakustycznej oraz niewielkich nagrań terenowych. To miły dla ucha folkowy dron podróżującego dźwięku, stworzony przy pomocy świata roślin i rdzennych instrumentów. Botaniczna audiosfera, roślinna partytura, swobodna kompozycja i nigdy nie zapisana improwizacja. Folkowy eksperyment przełamujący schemat „muzyki odnalezionej”. Senna muzykantka przeprowadza swoich gości przez kolejne królestwa prywatnych marzeń opartych na neuropsychologicznych wspomnieniach pamięci muzycznej. Kto ma ochotę łapie te roślinne sny i adaptuje na potrzeby własne.

 

Czym jest folk botaniczny?

Folk botaniczny to semantyczne muzykowanie ściśle oparte na przyrodniczej partyturze, podążającej za tym co ukryte, lecz zachowane w pamięci muzycznej artystki. Wymaga świadomego nasłuchiwania i doświadczonego odbiorcy. Kultura dźwięku botanicznego jest niewątpliwie trudna do zinterpretowania, posiada własną przestrzeń opartą na dźwiękoznakach makro i tych soundevents, czyli najmniejszych. Skrzypce wykonane z drewna komponują się z tkankami roślin tworząc wyjątkową strukturę muzyki. Przytulone do ucha, drażnione smyczkiem harmonicznie i transowo oddają naturze to, co zabrały podczas konstruowania siebie. Czerpie swój rytm z kołysanego oberka, splata się z tkliwością i subtelnością muzykantki. Nie porywa, lecz każe myśleć, nie zacina, lecz koi pozwalając na senną fantasmagorię każdemu.

 

O artystce

Olga Hanowska – skrzypaczka alternatywna, improwizatorka, edukatorka, eksperymentatorka, amatorka jubilerstwa, ogrodnik, wykładowca, warsztatowiec, muzykoterapeutka, autorka scenariuszy i licznych działań edukacyjno-artystycznych skoncentrowanych wokół muzyki i najmłodszych. W poszukiwaniu własnej przestrzeni posługuje się strategiami związanymi z muzyką elektroakustyczną, fieldrecordingiem, noise, trans, polską muzyką rdzenną, muzyką ilustracyjną. Lubi samplery oraz ciemne, absolutnie niekoncertowe brzmienia skrzypiec, zwłaszcza skrzypiec baritone. Senna muzykantka zatopiona w botanicznym widnokręgu własnego, rozpoznawalnego manieryzmu, tym razem w projekcie: „Sny panny z wanny”.

 

„Sny panny z wanny”. Folk botaniczny – koncert Olgi Hanowskiej 

  • 28 czerwca 2018 r., czwartek, godz. 20.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.