Konferencja prasowa dotycząca Rehabilitacji kardiologicznej jako szansy na wydłużenie aktywności odbyła się w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku 31 października 2019 r. Wzięli w niej udział m.in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska oraz prezes Copernicusa Dariusz Kostrzewa. Hasło kampanii brzmi na układy są rady. To pierwszy, bezpłatny program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej w województwie pomorskim.

Umowę na dofinansowanie podpisano 17 grudnia 2018 r. Program będzie realizowany do grudnia 2022 r. 

 

Kogo dotyczy program?

Regionalny Program Zdrowotny – Moduł Rehabilitacja Kardiologiczna jest pierwszym w województwie pomorskim, który dzięki funkcjonowaniu ośrodka koordynującego, czyli Copernicusa pozwoli na uporządkowanie procesu rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych. Głównym celem jest zmniejszenie niekorzystnych skutków chorób układu krążenia oraz prewencja incydentów kardiologicznych. Jak można było przekonać się oglądając spot promujacy kampanię, jest sześć ważnych zasad dotyczących profilaktyki, o których każdy wiedzieć powinien. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych należy nie palić, nie pić alkoholu i unikać stresów. Ponadto, trzeba dbać o prawidłowe odżywienie, regularnie mierzyć cieśnienie oraz być aktywnym fizycznie. Jak podkreślał dr Jacek Hincz realizatorom programu chodzi więc o zwiększenie świadomości mieszkańców na temat zdrowego trybu życia, gdyż głównym problemem jest brak respektowania czynników ryzyka. – To program nie tyle dla chorych, ale przede wszystkim dla osób, które mogą dopiero mieć problemy kardiologiczne. Szacuje się, że w 2025 r. liczba pacjentów chorujących na co najmniej jedną z dolegliwości kardiologicznych wyniesie prawie pół miliona – tłumaczył Hincz. 

 

Prawie 10 tys. Pomorzan skorzysta

Dla każdej z zakwalifikowanych do programu osób utworzony zostanie indywidualny plan rehabilitacji prowadzony przez zespół specjalistów. Działania w ramach kompleksowej rehabilitacji kardiologicznych obejmują m.in.: konsultacje lekarza kardiologa, badania diagnostyczne, warsztaty edukacyjne, sesje aktywności fizycznej, indywidualne konsultacje z psychologiem czy dietetykiem. – Z programu skorzysta 9,5 tys. aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego, w tym 7,7 tys. osób ze stwierdzoną chorobą układu krążenia oraz 1,8 tys. po incydencie kardiologicznym np. zawał serca, udar mózgu. To osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbliżsi powrotowi na rynek pracy w wyniku rehabilitacji – mówiła konsultat merytoryczna ds. realizacji projektu Aleksandra Kacprzak. Udział w programie trwa sześć miesięcy i jest bezpłatny.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r., a przeznaczono na niego ponad 35 mln zł. Z tego prawie 30 mln zł pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Na czym polega?

Program będzie realizowany w trzech etapach. Najpierw każdy pacjent przejdzie kwalifikację do programu. Jak informowała Aleksandra Kacprzak: ” jeśli chory nie będzie miał aktualnych wynikow badań, to otrzyma skierowanie na m.in.: EKG, CRP, morfologię, badanie ogólne moczu, lipidogram”. W drugim etapie dla pacjenta zostanie indywidualnie opracowany program zajęć. W nim znajdzie się minimum 16 sesji terapeutycznych. Będą to m.in.: zajęcia z aktywności fizycznej, spotkania z psychologiem, rehabilitantem, dietetykiem, kardiologiem. Natomiast w trzeciej fazie nastąpi ocena efektów.

– Wczesna, dostępna, skuteczna rehabilitacja kardiologiczna przyśpiesza powrót pacjentów do aktywności społecznej i zawodowej. Zmniejsza tym samym koszty społeczno-ekonomiczne choroby. – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Ważna jest m.in. zmiana stylu życia, czyli zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce z mniejszą ilość mięsa, niepalenie i nienadużywanie alkoholu oraz aktywność fizyczna. Program skierowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, szczególnie że coraz więcej z nich ma problemy kardiologiczne – dodaje Kapała-Sokalska.

 

Agnieszka Kapała-Sokalska na rowerzeKażdy uczestnik programu tak, jak Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, będzie mógł sprawdzić swoją kondycję i przygotować zdrowy koktali. Fot Dorota Kulka

 

Co jeszcze będzie realizowane?

Zostaną przygotowane materiały edukacyjne dla pacjentów (np. książka kucharska, elementy edukacyjne, dzienniczek pacjenta, płyta multimedialna z filmem prezentującym, jak należy wykonywać ćwiczenia w warunkach domowych). Będą prowadzone szkolenia dla edukatorów zdrowotnych, lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów, którzy nauczą, jak motywować pacjentów do zmiany stylu życia. Natomiast już działa strona internetowa poświęcona programowi Rady na Układy.

W ramach projektu jest też zakup sprzętu (6 aparatów USG z funkcją echa serca, 7 cykloergometrów z oprogramowaniem do przeprowadzania prób wysiłkowych, 4 aparaty EKG, 6 holterów ciśnieniowych oraz 8 holterów EKG) oraz systemu telemedycznego niezbędnego do tzw. hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki wypożyczonemu sprzętowi pacjent w domu będzie ćwiczył, a wyniki jego badań będą monitorowane specjalistów.

 

Gdzie będzie udzielana pomoc?

Z rehabilitacji kardiologicznej będzie można skorzystać w 10 miejscach w województwie pomorskim. Są to: Clinica Medica z Gdyni, NZOZ Almed z Malborka, Szpital Polski Sztum, Szpitale Tczewskie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka ze Słupska, Rehabilitacja Wieżyca z Szymbarka, Szpital św. Wojciecha z Gdańska, Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej Optima Care z Gdańska i Lęborka oraz Medpharma ZOZ ze Starogardu Gdańskiego. Podczas konferencji poinformowano, że pierwsi pacjenci, którzy już korzystają z tego programu, są bardzo zadowoleni, gdyż rehabilitacja jest w pobliżu miejsca ich zamieszkania.

Więcej informacji na stronie programu Rady na Układy.