Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/17466ab2-e319-451e-b5c7-e587ba3a37ea.jpg Czy Pomorzu grozi afrykański pomór świń? Sanepid uspokaja: „to nie jest groźna dla ludzi choroba”

Czy Pomorzu grozi afrykański pomór świń? Sanepid uspokaja: „to nie jest groźna dla ludzi choroba”

Świnie

Mimo coraz bardziej rygorystycznych zasad higieny powadzonych w Polsce, wirus afrykańskiego pomoru świń jest coraz bliżej granicy naszego województwa. Dzieli nas tylko 40 km.

 

Afrykański pomór świń (ASF) to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzikich. ASF podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania. Od pojawienia się wirusa ASF w Polsce zdiagnozowano 1118 przypadków tej choroby.

 

Sytuacja na Pomorzu

— Państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni województwa pomorskiego od września 2016 r. przeprowadzają wzmożone kontrole w zakresie identyfikowania i legalności mięsa wieprzowego i mięsa z dzika, wyrobów mięsnych, a także właściwego zagospodarowania odpadów — wyjaśnia Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

— W tym okresie przeprowadzono łącznie 6813 kontroli stoisk i kiosków na targowiskach, sklepów, restauracji, barów, domów weselnych (szczególnie tych, które w ofercie mają mięso i wyroby z dzika). Kontrole prowadzone były również w godzinach popołudniowych oraz w dni wolne od pracy. Wiele kontroli zrealizowano wspólnie z powiatowymi lekarzami weterynarii. W przypadkach nieprawidłowości dotyczących mięsa i wyrobów wieprzowych lub z dzika podejmowano niezwłoczne działania administracyjne, w pierwszej kolejności zabezpieczając i wycofując z obrotu handlowego te produkty. W przypadkach niewłaściwego postępowania z odpadami niezwłocznie nakazywano i egzekwowano poprawę — tłumaczy Anna Obuchowska.

Mimo zwiększonej kontroli służb granicznych, duży ruch turystyczny w województwie pomorskim, szczególnie osób zza wschodniej granicy, to ryzyko zawleczenia wirusa ASF poprzez produkty żywnościowe przewożone w bagażu podręcznym.

 

Główne zagrożenia

— Afrykański pomór świń nie jest chorobą groźną dla ludzi. Choroba ta stanowi zagrożenie dla świń i dzików, powodując bardzo duże straty ekonomiczne — informuje Obuchowska. Chodzi o ograniczenia w handlu i obrocie wieprzowiną.

Źródłem zakażenia mogą być: świnie domowe, świnie dzikie, ale również mięso pochodzące od zakażonych świń, dzików oraz zakażone produkty wyprodukowane z mięsa chorych świń i dzików.

Wirus afrykańskiego pomoru świń długo przeżywa w środowisku, ale też w produktach mięsnych pochodzących od zakażonych świń domowych i dzikich. Jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach nawet przez 3-6 miesięcy. 

Każde spożycie mięsa czy produktu pochodzącego od chorej świni lub dzika, przez inne zwierzę z tego gatunku, może spowodować wystąpienie ASF.

 

Jak zminimalizować ryzyko?

— ASF może być przenoszony przez żywność, stąd apel do społeczeństwa o właściwe zabezpieczanie i postepowanie z odpadami, tj. wyrzucanie resztek jedzenia wyłącznie do zamykanych pojemników — wyjaśnia Obuchowska.

Sanepid, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia choroby na Pomorzu zaleca:

  • niezaśmiecanie resztkami żywności miast, korzystanie z koszy na śmieci, zwracanie na to uwagi innym,
  • zwracanie uwagi administratorom budynków i administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie kontenerów na śmieci przed dostępem zwierząt,
  • niedokarmianie dzikich zwierząt.

 

Zalecenia dla rolników

Zasady, o jakich powinni pamiętać hodowcy:

  • nie kupować świń z niewiadomego źródła pochodzenia,
  • utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
  • stosować pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
  • nie karmić świń odpadami kuchennymi i resztkami  żywności,
  • zabezpieczyć gospodarstwo, również paszę i ściółkę przed dostępem dzików,
  • po polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie zwierząt dzikich dokładnie się umyć i wyprać odzież, a następnie odczekać 72 godzin zanim wejdzie się do gospodarstwa utrzymującego świnie,
  • wyłożyć maty ze środkiem dezynfekującym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których znajdują się świnie,
  • nie wnosić dziczyzny ani części z dzików na teren gospodarstwa,
  • nie używać do ścielenia słomy, w której odnaleziono dziki.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.