Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/615ed990-c70e-488e-8796-647e546fb6f3.jpg Czy piwo ma właściwości zdrowotne? O dziejach gdańskiego złotego trunku w IKM opowie Tomasz Biegański

Czy piwo ma właściwości zdrowotne? O dziejach gdańskiego złotego trunku w IKM opowie Tomasz Biegański

Tomasz Biegański

Skąd wzięło się piwo? Co i kiedy warzono? Jakie są historyczne style piwne? Sekrety gdańskiego piwowarstwa odkryje Tomasz Biegański, piwowar w Brovarni Gdańsk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 11 grudnia 2018 r. o godz. 18.00. Wstęp – wolny.

 

Spotkanie odbywa się w ramach Akademii Gdańska. Jest to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

  

Historia złotego trunku

– Podczas wykładu podzielę się wiedzą związaną z początkami piwowarstwa gdańskiego – zapowiada Tomasz Biegański.  – Odpowiem na pytania skąd wzięło się piwo w Gdańsku, co i kiedy warzono. Przybliżę aspekty „dubeltowości” środowisk związanych z piwem.  Opowiem o aspektach społecznych i zawodowych cechów piwowarów i browarników. Scharakteryzuję historyczne style piwne, ich ówczesne zalety zdrowotne, połączenia z ziołami itd. Podczas wykładu chciałbym pokazać ówczesną technologię produkcji, logistykę piwa i inne ciekawostki związane z bogatą historią złocistego trunku – dodaje Biegański.

Tomasz Biegański – piwowar, którego hobby przekształciło się w zawód. Od sześciu lat pracuje w branży piwowarskiej, trzy jako główny piwowar w Brovarni Gdańsk, gdzie odpowiada za całość projektu związanego z zamówieniem surowców, prowadzenie i zarządzanie produkcją, rozliczenia celno-skarbowe wykonanych w browarze warek. Jest słuchaczem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie uzyska tytuł dyplomowanego piwowara. Inspiruje się historią piwowarstwa gdańskiego. Odtwarza receptury  piw historycznych tak, aby dzielić się „smakami historii”. Od kilku lat poszukuje drożdży piwnych, które mogły być używane przez Jana Heweliusza w słynnych piwach jopejskich.

Cykl spotkań Akademii Gdańska przybliża życie codzienne dawnych gdańszczan i gdańszczanek. W 2019 roku temat przewodni wykładów to Znani zapomniani. Atelier postaci Gdańska. Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 stycznia o godz. 18.00. Poprowadzi Andrzej Januszajtis ze Stowarzyszenia Nasz Gdańsk.


Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje

  • 11 grudnia 2018 r., wtorek, godz. 18.00,
  • Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.