Poza nagrodami przyznanymi w plebiscycie, specjalna kapituła wybierze także sześciu laureatów w kategoriach: firma roku i młoda firma roku, człowiek roku i kulturalne odkrycie roku oraz drużyna roku i sportowe odkrycie roku. Nagrody zostaną wręczone podczas specjalnej gali w Operze Bałtyckiej w Gdańsku 24 marca 2020 r. Gwiazdą wieczoru będzie Reni Jusis, która przygotowuje akustyczne aranżacje swoich największych przebojów.

 

Dla kogo Sztorm?

To już 15. edycja nagród Pomorskie Sztormy. Na początku było to wyróżnienie z dziedziny kultury, jednak ewoluowało i w tej chwili Sztormami nagradzane są inicjatywy rozwijające region w różnych kierunkach. Trofea zdobywają wybitni sportowcy, ale i pomysłodawcy innowacyjnych projektów, które wykorzystują środku unijne. Co roku wyróżnienie otrzymują także nowe inwestycje, zmieniające region.

– Już sama nominacja do nagrody jest dużym wyróżnieniem i powodem do dumy – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Wybieramy najciekawsze inicjatywy i projekty, które pozytywnie wpływają region, inspirują mieszkańców i są dla nich atrakcją. Głosowanie w plebiscycie to okazja dla Pomorzan, by nagrodzili inicjatywy, które najbardziej przypadły im do gustu – podkreśla Struk.

 

Inwestycja roku

W tej kategorii nominowanych jest dziesięć inwestycji, które w największym stopniu zmieniły życie nie tylko mieszkańców, ale i gości spoza regionu. Wśród nominowanych są m.in. Akademickie Centrum Sportowe w Gdyni (przy Akademii Marynarki Wojennej), Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie, droga rowerowa wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej, Pomorskie Szlaki Kajakowe i modernizacja linii kolejowej Słupsk-Ustka.

 

Sportowiec roku

Kapituła konkursowa do wyróżnienia w kategorii sportowiec roku wybrała dziesięcioro kandydatów. To m.in. koszykarka Barbora Balintova (Arka Gdynia), lekkoatleta Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk), żeglarz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), piłkarz Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) i rugbista Piotr Zeszutek (Ogniwo Sopot). W tej kategorii szansę na Pomorski Sztorm mają ci sportowcy, którzy w 2019 roku osiągnęli najlepsze wyniki w swojej dziedzinie.

 

Wydarzenie roku

Pomorskim Sztormem nagrodzone zostanie także wydarzenie kulturalne z 2019 roku. Wśród nominowanych są spektakularne imprezy, które stały się znakiem rozpoznawczym regionu. To m.in.: otwarcie Białego Spichlerza w Słupsku, wystawa „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni, festiwal Narracje na Siedlcach w Gdańsku oraz dwa spektakle Teatru Wybrzeże – „Śmierć komiwojażera” i „Ferda”.

 

Pomorskie euroinspiracje

W tej kategorii można zdobyć dwie nagrody – za infrastrukturę i kapitał ludzki. Poszukiwane są inwestycje w infrastrukturę, które inspirują, a także zadania z zakresu rozwoju społecznego. Projekty te muszą wykorzystywać fundusze Unii Europejskiej. Do nagrody nominowano m.in. Uniwersytet Gdański za rozbudowę budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, gminę Starogard Gdański za rozbudowę i integrację komunikacyjną dworca kolejowego oraz Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. za projekt Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego.

Pełna lista kandydatów oraz głosowanie dostępne są na stronie Pomorskie Sztormy.