Jak dzieci i młodzież korzystają z mediów w domu i szkole? Jak mogliby funkcjonować rodzice w świecie rozszerzonym cyfrowym i jaka mogłaby być rola szkoły korzystającej z nowoczesnych urządzeń? Spotkanie dla rodziców dzieci odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w wtorek, 15 stycznia 2019 r. Wstęp – wolny.
Spotkania z cyklu Domowej Edukacji Medialnej kierowane są do rodziców, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat korzystania przez dzieci i nastolatki z mediów cyfrowych, potencjału edukacyjnego i twórczego cyfrowych narzędzi komunikowania, budowania relacji w rodzinie z wykorzystaniem mediów cyfrowych, zarządzania czasem korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Czy dzieci kopiują zachowania rodziców?
Justyna Zborowska-Stunża i Grzegorz D. Stunża, rodzice trójki dzieci, zainteresowani edukacją medialną i cyfrową zapraszają na nowy cykl spotkań – Dzieci, rodzice, szkoła i media. Pierwsze, wprowadzające spotkanie przeznaczone jest dla rodziców dzieci w różnym wieku: najmłodszych, nieco starszych i nastolatków.
– Jeśli obserwując swoje dziecko zauważasz, że chce spędzić cały dzień ze smartfonem w ręku. Jeśli marzy tylko o graniu na konsoli lub oglądaniu Youtube. Jeśli nie wiesz, co robi, bo sam/sama poświęcasz godziny na Facebooka, Instagram, gry lub oglądanie ulubionego serialu? Jeśli chcesz lepiej poznać medialne potrzeby młodych ludzi, zrozumieć je, ale również dowiedzieć się czegoś o sobie i uporządkować życie z mediami cyfrowymi przy użyciu nowych technologii – spotkania DEMolki są dla Ciebie – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.
– Spróbujemy również odpowiedzieć na pytania rodziców oraz poszukać wspólnie rozwiązań konkretnych problemów i trudności związanych z korzystaniem z mediów cyfrowych przez rodziców i dzieci – opowiadają prowadzący.
O prowadzących
Justyna Zborowska-Stunża – zainteresowana budowaniem relacji między ludźmi, przemianami, jakie w tym zakresie powoduje powszechne korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz edukacyjnymi aspektami mediów cyfrowych. Studiowała zarządzanie, socjologię, ale praktyka wychowawcza skierowała ją w stronę studiów pedagogicznych.
Grzegorz D. Stunża – ekspert w zakresie edukacji medialnej i cyfrowej. Zafascynowany potencjałem edukacyjnym sieci i możliwościami budowania społeczności uczących się za pomocą nowych technologii. Łączy pracę wykładowcy i badacza z praktyką pedagogiczną w zakresie twórczego używania mediów w edukacji.
Terminy kolejnych spotkań:
- 12 lutego – Media w rodzinie. Jak budować relacje z dziećmi, wykorzystując media.
- 12 marca – Smartfon jako narzędzie edukacyjne. Jak twórczo wykorzystywać media cyfrowe.
- 9 kwietnia – Smart home, roboty, programowanie, rozszerzona rzeczywistość. Jak mądrze wykorzystywać innowacje dla rozwoju dzieci.
- 14 maja – Czy moje dziecko jest uzależnione od mediów? Jak radzić sobie z zagrożeniami cyfrowymi.
DEMolka – Domowa Edukacja Medialna – Dzieci, rodzice, szkoła i media
- 15 stycznia, wtorek, godz. 17.00
- Instytut Kultury Miejskiej
- ul. Długi Targ 39/40
- Gdańsk
- wstęp – wolny