Dużo dzieje się na budowie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny. W zeszłym tygodniu powstała kładka nad torami, a od 19 lipca funkcjonuje nowatorskie rozwiązanie torowe. Po raz pierwszy pociąg towarowy z przekroczoną skrajnią przejechał wzdłuż przystanku po splocie torowym.

 

Specjalna konstrukcja

Splot torowy, wybudowany na przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny, ma służyć pociągom z towarami ponadgabarytowymi, jakie średnio raz w miesiącu jadą z południa Polski do gdyńskiego portu. Nietypowe rozwiązanie musiało być zastosowane z uwagi na położony na łuku peron. Jeżeli pokonywać go będzie pociąg towarowy z ładunkiem z przekroczoną skrajnią, będzie skierowany na tor w bezpiecznej odległości od peronu. Pociągi osobowe poruszać się będą torem bliżej peronu.

 

Pociągi z przekroczoną skrajnią

Przejazd takiego składu do Gdyni zajmuje nawet tydzień. Trasa omija główne linie kolejowe, aby nie utrudniać ruchu innych pociągów. Na pomorskim odcinku takie transporty jadą najczęściej przez: Więcbork, Chojnice, Czersk, Kościerzynę. Skład porusza się tylko w dzień. Transportowane są części do transformatorów, elementy konstrukcyjne silników statków albo przęsła mostów. Przewóz ładunków odbywa się w specjalnych wagonach typu Norca. Są to 24- lub 32-osiowe wagony. Umieszczony w nich ładunek, za pomocą zamontowanych siłowników, może zostać uniesiony lub przesunięty.

 

Splot torowy

Jest to specjalna konstrukcja torów montowana tam, gdzie nie jest możliwe ułożenie dwóch sąsiadujących ze sobą torów. Takie rozwiązania najczęściej stosowane są na kolejach w zakładach przemysłowych. Wybudowany w Gdyni czteroszynowy splot jest jedynym tego typu w Polsce. Podobny, ale trójszynowy, można zobaczyć w wielkopolskim Pleszewie. Poruszają się po nim osobowe pociągi wąskotorowe oraz normalnotorowe towarowe.