Najlepsze chóry w każdej kategorii mogą zdobyć Złoty Medal Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego. Przesłuchania konkursowe będą mieć miejsce w auli Politechniki Gdańskiej, 11 marca w godzinach 13.00–17.30.

 

Bezpłatne koncerty

Koncertów festiwalowych można posłuchać 10 i 11 marca o godz. 18.30 w kościele pw. św. Katarzyny przy ul. Profesorskiej 3 oraz 11 marca o godz. 19.00 w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej przy ul. Cieszyńskiego 1 w Gdańsku-Chełmie. Kulminacyjne wydarzenie festiwalu, czyli koncert galowy wraz z wręczeniem nagród, odbędą się w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, 12 marca o godz. 16.00. Koncert rozpocznie występ Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Konkurs odbywa się w ramach Politechniki Otwartej.

 

Konkursowe kategorie

Podział na kategorie wprowadzono ze względu na rodzaj zespołu, a nie na repertuar, dzięki czemu utwory prezentowane przed publicznością są naprawdę bardzo zróżnicowane. Zespoły zaprezentują m.in. przynajmniej po dwa utwory rodzime, w tym jeden śpiewany w ojczystym języku. Dzięki takiej formule wydarzenia widać bardzo wyraźnie, że muzyka sama w sobie pozostaje językiem uniwersalnym i bez względu na podziały kulturowe, przy odrobinie dobrej woli, muzycy z całego świata mogą bez przeszkód wspólnie się nią cieszyć.

Chóry śpiewają w następujących kategoriach:

  • Chóry mieszane – dorośli (min. 20 śpiewaków)
  • Chóry o głosach równych – dorośli – męskie i żeńskie (min. 16 śpiewaków)
  • Chóry młodzieżowe – 14-19 lat (min. 20 śpiewaków)
  • Chóry dziecięce – 10-14 lat (min. 20 śpiewaków)
    Chóry dziecięce młodsze – 6-12 lat (min. 20 śpiewaków) 
  • Chóry kameralne (10-24 śpiewaków) – kategoria otwarta

 

Kto będzie oceniał chóry?

Chóry będą oceniane przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczy światowej sławy kompozytor muzyki chóralnej Vytautas Miškinis z Litwy. Pozostali członkowie jury to Rihards Dubra – słynny kompozytor łotewski, Javier Busto – uznany kompozytor oraz dyrygent hiszpański, prof. Grzegorz Rubin – wybitny znawca chóralistyki z Gdańska oraz Jan Rybarski – dyrygent z Krakowa od lat prowadzący znakomity Chór Mariański.

 

 

VI Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny

  • 10-12 marca 2017 r., piątek, sobota, niedziela
  • aula Politechniki Gdańskiej przy ul. Narutowicza 11-12 w Gdańsku-Wrzeszczu – część konkursowa
  • reprezentacyjne kościoły w Gdańsku – występy przed publicznością
  • wstęp na wszystkie koncerty odbywające się w ramach festiwalu (przesłuchania konkursowe, koncerty dodatkowe w kościołach, koncert galowy z ceremonią wręczenia nagród) jest bezpłatny
  • więcej informacji: Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny