Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/93959c19-1210-4cbc-bd63-61e479ad6abb.jpg Chcemy jeszcze lepiej gospodarować ciepłem i energią? Bierzmy przykład ze Szwedów

Chcemy jeszcze lepiej gospodarować ciepłem i energią? Bierzmy przykład ze Szwedów

– Naszym celem jest znalezienie najbardziej efektywnych technologii, które pozwolą nam lepiej gospodarować ciepłem i energią – mówi Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Zależy nam też na tym, aby jak największa część prac wykonywana była przez pomorskie przedsiębiorstwa. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tego rodzaju inwestycje powinny korzystać z najlepszych rozwiązań. Stąd pomysł budowania współpracy ze szwedzkimi partnerami, którzy takie dokonania mają na swoim koncie.

W spotkaniu, które odbyło się 28 marca 2017 r. w siedzibie Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP, uczestniczył m.in. Bengt Malmberg – przedstawiciel klastra Sustainable Business Hub (SBHub) z miasta Malmö ze Szwecji. Członkami tego klastra są firmy, samorządy lokalne oraz uniwersytety i jednostki badawczo-rozwojowe, a jego misją jest promocja innowacyjnych rozwiązań energetycznych oraz rozwój biznesu. Swoimi doświadczeniami podzielili się także: Włodzimierz Wągrowski, specjalista od usprawnień sieci ciepłowniczych, pracujący w Szwecji od 30 lat, oraz Piotr Selmaj, przedstawiciel szwedzkiej firmy zajmującej się obniżaniem kosztów ogrzewania budynków oraz systemami sterowania siecią ciepłowniczą.

 

Szwedzki wzór do naśladowania

Szwecja jest krajem, który możemy traktować jako wzór do naśladowania. Dzięki zastosowaniu biopaliw w ciepłownictwie (np. różnego rodzaju odpadów drzewnych) emisja dwutlenku węgla obecnie kształtuje się tam na bardzo niskim poziomie. Jednocześnie pieniądze wydawane na zmniejszenie szkodliwej emisji nie obciążają szwedzkiej gospodarki.

Dobrym przykładem jest tutaj Sundsvall, przemysłowe miasto położone na północ od Sztokholmu. Od lat 60. smog stanowił tam poważny problem. W mieście funkcjonowało wtedy prawie 4 tysiące pieców, przede wszystkim na paliwa kopalne. Ich niska sprawność energetyczna pozostawiała wiele do życzenia. Ostatnimi czasy nastąpiła wyraźna poprawa. W 2012 r. po wybudowaniu nowych sieci ciepłowniczych jest tam już tylko około 200 pieców, które w prawie 90 procentach korzystają z paliw biologicznych. Powietrze w Sundsvall jest teraz zupełnie inne niż 50 lat temu.

– Zawsze zależało nam na tym, żeby ograniczać korzystanie z indywidualnych źródeł ciepła, żeby mieszkańcy Pomorza mieli możliwość przyłączania swoich domów do sieci – podkreśla dyrektor Mikołajczyk. – Wiąże się to poprawą efektywności energetycznej w ciepłownictwie, jak również z obecnie dyskutowanym w Polsce tematem przeciwdziałania zagrożeniom jakie niesie za sobą smog. Województwo pomorskie na tle innych regionów nie jest aż tak bardzo dotknięte problemem smogu, ale to nie oznacza, że nie mamy nic do zrobienia i nie możemy poprawić istniejącej sytuacji.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.