Marian Kołodziej (1921-2009) to znakomity scenograf i rysownik, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, twórca niezapomnianych ołtarzy dla Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie (1987 r.) i w Sopocie (1999 r.) oraz wstrząsającej instalacji pt. „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”, nawiązującej do jego osobistych przeżyć z czasów II wojny światowej. Na początku czerwca 1940 r. został jednym z pierwszych więźniów KL Auschwitz (otrzymał numer obozowy 432).

Przez wiele lat Marian Kołodziej był przyjacielem Muzeum Narodowego w Gdańsku, któremu ofiarował większość zaprezentowanych na wystawie prac, wśród nich projekty dekoracji, makiety i kostiumy teatralne. Artysta dzielił się też swoją wiedzą i umiejętnościami, to przy nim pracownicy muzeum uczyli się trudnej sztuki opowiadania o teatrze w salach wystawowych.

Na ekspozycji w Pałacu Opatów zobaczyć będzie można prace scenograficzne zrealizowane dla Teatru Wybrzeże, Opery Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Narodowego i Teatru Ateneum w Warszawie. Pokazana zostaną także karykatury artystów z Trójmiasta, prace z cyklu „Klisze pamięci” oraz filmy zrealizowane na wystawie „Klisze pamięci…” znajdującej się w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach koło Oświęcimia.

 

Pokaz prac Mariana Kołodzieja

  • wystawa czynna: 1 czerwca – 28 lipca 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

W niedzielę, 2 czerwca 2019 r. o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie z kuratorką wystawy Małgorzatą Abramowicz.

 

Baner pokazu prac Mariana Kołodzieja