Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/58ef3ff9-5498-4bf2-a130-44eb8632c25d.jpg Bycie Europejczykiem to przywilej? Dyskusja w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Millennium Docs Against Gravity

Bycie Europejczykiem to przywilej? Dyskusja w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Millennium Docs Against Gravity

Gdyńska debata „Dlaczego warto być obywatelem Europy?" odbyła się w ramach 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

W niedzielę, 19 maja 2019 r. na festiwalu filmów dokumentalnych w Gdyni zaprezentowano film „Erasmus – obywatele Europy" w reżyserii Aggeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa. Po filmie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządu, uczelni wyższych i studentów. Rozmowa krążyła wokół edukacji, demokracji, pracy i uprzedzeń wobec imigrantów.

 

Debatę prowadziła Agnieszka Michajłow, dziennikarka radiowa, a w dyskusji udział wzięli: Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Ewa Kiszka, kierownik działu ds. umiędzynarodowienia GUMed, Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP, oraz Alicja Jagodzińska, przedstawicielka Erasmus Student Network Polska.

 

Erasmus to szansa

Rozmowy poprzedził pokaz filmu „Erasmus – obywatele Europy”. Opowiada historie studentów, nauczycieli i wolontariuszy, którzy opuszczają strefę komfortu, jaką gwarantują im własny kraj i kultura, aby nauczyć się żyć w nowym, początkowo obcym środowisku. Wyjeżdżają z Francji, Niemiec, Polski, Bułgarii na Litwę, do Finlandii, Grecji czy Irlandii i zderzają się z nową kulturą i mentalnością. Ich podróże dowodzą, że młodzi są otwarci, a projekt zjednoczonej Europy jest wciąż żywy. W filmie można zobaczyć zarówno współczesnych erasmusów, jak i tych, którzy wzięli udział w pierwszych wymianach studentów – pod koniec lat 80. XX w.

Film miał być przyczynkiem do dyskusji o przyszłości programu Erasmus. Uczestnicy zastanawiali się nad ideą programu, ewentualnymi zmianami i konsekwencjami wymiany studentów czy pracowników. Wszyscy zgodnie widzą w Erasmusie szansę dla młodych, by poznać inne kultury, wymieniać się doświadczeniami i pomysłami, a jednocześnie zawierać przyjaźnie. Erasmus to jedyny na świecie tak duży program wymiany uczniów, studentów i pracowników, z którego mogą korzystać przede wszyscy Europejczycy (niektóre programy pozwalają na wymianę spoza UE).

– Wiemy, że nasi najsławniejszy absolwenci, profesorowie i lekarze ze światową renomą, byli na Erasmusie – mówiła na debacie Ewa Kiszka, kierownik działu ds. umiędzynarodowienia GUMed. – Wykorzystali szansę, jaką dała im wymiana. Zarazili się pasją, otworzyli się na innych, na nowe. Zobaczyli, jak to jest żyć, uczyć się, a nawet pracować w innym kraju. Ten wyjazd była dla nich motorem zmian, nauczyli się innowacyjności i zainspirowali – podkreśliła Kiszka.

Alicja Jagodzińska, przedstawicielka Erasmus Student Network Polska, zgodziła się ze słowami Ewy Kiszki. – Program wzbogaca ludzi, rodzi nowe przyjaźnie – mówiła Jagodzińska. – To szansa nie tylko dla tych, którzy wyjeżdżają, ale także tych, którzy przyjmują. Wszyscy uczą się od siebie nawzajem i zawierają przyjaźnie – tłumaczyła Jagodzińska.

 

Uciekają?

Dużo miejsca w ponadgodzinnej debacie poświęcono problemowi migracji. Okazuje się, że uczestnicy Erasmusa często zostają w miejscu, do którego wyjechali, lub wyjazd jest dla nich początkiem podróży po Europie i świecie. W ten sposób regiony bardzo często tracą innowacyjny kapitał ludzki, a dużym problemem staje się niedobór pracowników w ogóle. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, jak ich zatrzymać.

– Pomorskie ma do zaoferowania już znacznie więcej niż tania siła robocza – mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – W naszym regionie coraz więcej środków przeznacza się na rozwój pomysłów innowacyjnych, na inteligentne specjalizacje Pomorza. Możemy już konkurować w gospodarce światowej dobrymi miejscami pracy i coraz wyższymi wynagrodzeniami – tłumaczył Byczkowski. Prognozy rynku pracy pokazują, że w 2030 r. na Pomorzu będzie brakować 50 tys. pracowników, a w 2050 r. nawet 300 tys. pracowników.

Gdyńska debata „Dlaczego warto być obywatelem Europy?” odbyła się w ramach 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.