„Sygnatariusze listu chcą wspólnie wzmacniać pozycję Polski jako światowego ośrodka produkcji, sprzedaży, ale i wydobycia bursztynu bałtyckiego. Strony widzą także ogromne możliwości promocyjne i turystyczne obu miast i województw w oparciu o bursztyn bałtycki i szlak bursztynowy oraz krzemień pasiasty” – czytamy w dokumencie podpisanym 7 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

– Chcemy, żeby bursztyn bałtycki pochodzący z Lubelszczyzny był promowany pod marką gdańską i pomorską – zaznacza Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu. – Interes jest wspólny: tam będziemy bursztyn wydobywać, tu promować i sprzedawać. Oba województwa na tym zyskają.

Ponadregionalna współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim promocji wzornictwa i designu wyrobów z bursztynu i krzemienia oraz promocji poszukiwania i wydobycia złóż bursztynu w obu województwach. W planach jest też organizacja targów i wystaw w Gdańsku i w Lublinie oraz szkoleń zawodowych i doradztwa dotyczącego prowadzenia działalności w branży jubilersko-bursztynniczej. Chodzi również o współpracę placówek muzealnych, szkół wyższych oraz lokalnych organizacji turystycznych.

List intencyjny w tej sprawie podpisany został przez Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, Ryszarda Świlskiego – członka Zarządu Województwa Pomorskiego, Krzysztofa Żuka – prezydent Lublina, Pawła Nakoniecznego – członka Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Zbigniewa Strzelczyka – prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu.