Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ogłosił start konkursu podczas konferencji 11 maja 2018 r. na auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1. Udział w konkursie szkoły muszą zgłosić do 25 maja 2018 r. Zgłoszenia przyjmuje Pomorska Akademia Działania.

 

Lokalni bohaterowie

Uczniowie muszą przygotować prezentację multimedialną, przedstawiającą postać związanego z Pomorzem bohatera, który był zaangażowany w działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powrotu Polski na Pomorze. – Mogą wybrać z ponad setki nazwisk lokalnych postaci, a potem w ciekawy sposób opowiedzieć o swoim bohaterze – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – W konkursie oddajemy głos uczniom. Chcemy zobaczyć, a potem pokazać innym, jak młodzież mówi o historii i jak opisuje swoich bohaterów. Kogo ceni i za co – wyjaśnia Krawiec.

Powinna być to osoba, której działalność i biografia w znaczący sposób wpływają na patriotyczną świadomość młodych mieszkańców regionu. Liczą się m.in. kreatywność, poprawność merytoryczna i walory edukacyjne oraz artystyczne. Każdy zespół uczniów może zgłosić tylko jedną pracę, ale z każdej szkoły może wziąć udział w konkursie nieograniczona liczba zespołów.

 

Wyjątkowa historia niepodległości

Konkurs „Pomorskie drogi do Niepodległej” to jeden z elementów programu obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i Pomorza. – W każdym z subregionów naszego województwa są inne doświadczenia i inne osoby, które uczestniczyły w pomorskiej i polskiej drodze do niepodległości – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dziś gościmy uczniów z kwidzyńskich szkół, a Powiśle ma swoją wyjątkową historię dochodzenia do polskości. Chcemy trafić z tym konkursem do wszystkich środowisk. Dlatego namawiamy też nauczycieli i rodziców do zainteresowania młodzieży lokalnymi autorytetami niepodległości. To w końcu one miały wpływ na rzeczywistość i kształtowanie się państwa polskiego 100 lat temu – dodał marszałek.

Konkurs odbędzie się w dwóch etapach. – Pierwszy etap konkurs to poziom powiatowy, a jego finałem będą uroczyste gale w pięciu regionach województwa, połączone z prezentacją filmu „Kamerdyner” – mówi Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. – Uczniowie będą mogli wygrać od 150 do 400 zł oraz zaproszenie do kolejnego regionalnego etapu  Najlepsi spotkają się na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni – tłumaczy Szklarkowska.

W konkursie regionalnym do wygrania będzie od 300 do 1000 zł (również dla nauczycieli prowadzących).

 

 

Zobacz:

Regulamin konkursu „Pomorskie drogi do Niepodległej”

Karta zgłoszenia do konkursu

Oświadczenie

Karta zgłoszenia prezentacji multimedialnej

Lista postaci

Plakat do pobrania