Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak szybko napisać książkę i stworzyć własny font? Drugie życie krojów pisma – wirtualne warsztaty

Jak szybko napisać książkę i stworzyć własny font? Drugie życie krojów pisma – wirtualne warsztaty

Rozmówki niemiecko-polskie Mikołaja Volckmara

Czy książkę można napisać w kilka godzin? Grupowe tworzenie publikacji na wybrany temat w krótkim czasie to booksprint. Jak przenieść własne lub archiwalne kroje pisma do postaci cyfrowej? Tego można dowiedzieć się podczas rozwijających pasje warsztatów on-line.

 

Warsztat booksprintowy na podstawie „Rozmówek niemiecko-polskich Mikołaja Volckmara”, 25 maja poprowadzą dr Marta Jagielska-Bieszk i dr Grzegorz Stunża. Jak przenieść własne lub archiwalne kroje pisma do postaci cyfrowej? Na warsztat zaprasza Agnieszka Naplocha (The Awwwesomes), 27 maja 2020 r.

 

Booksprint – szybkie pisanie książki

 – Najkrócej można powiedzieć, że booksprint to szybkie pisanie książki. Charakteryzuje go krótki czas realizacji, zaangażowana grupa ludzi oraz ściśle określony temat. Naszym są „Rozmówki niemiecko-polskie Mikołaja Volckmara”, które IKM wydał w 2019 r. w formie komiksu z rysunkami Marii Apoleiki opowiada Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej. Teksty, które powstaną w trakcie booksprintu, stworzą cykl artykułów pod wspólnym mianownikiem, jakim są dzieła Mikołaja Volckmara. Niektóre zostaną poddane redakcji, korekcie oraz przetłumaczone na język niemiecki. Będą także punktem wyjścia do zorganizowania seminarium podsumowującego projekt Gdańska Gadka, który realizują seminarzyści dr Marty Jagielskiej-Bieszk na Uniwersytecie Gdańskim – mówi Karina Rojek. Booksprint jest częścią seminarium prowadzonego przez dr Martę Jagielską-Bieszk na Uniwersytecie Gdańskim. Uczestnicy pracują nad tekstem poszukując inspiracji, zbierają materiały, konsultują się wzajemnie na grupie Gdańska Gadka na Facebooku. To wydarzenie jest otwarte dla chętnych do zanurzenia się w realiach języka XVII-wiecznego Gdańska. Obowiązują zapisy.

Rozmówki Mikołaja Volckmara to źródło wiedzy o historii Gdańska, życiu codziennym jego mieszkańców, o językach obowiązujących w mieście. Jego zdigitalizowane egzemplarze to źródło do dalszych badań nie tylko historycznych, ale i językoznawczych, translatorskich, etnograficznych, a także kaligrafii, fontów historycznych, mody, medycyny, obyczajów.

Stwórz własny font

Marzy Ci się zdigitalizowanie własnego pisma? A może chcesz zdigitalizować krój z archiwalnych materiałów? Potrzebna będzie karta papieru lub materiały źródłowe, które chcesz wykorzystać, kilka programów i odrobina zapału. Nie jest potrzebna wcześniejsza wiedza ani doświadczenie związane z projektowaniem. – Zaczniemy klasycznie – od kartki papieru i ołówka lub przygotowania materiałów archiwalnych, a potem przejdziemy do pracy komputerowej – opowiada Agnieszka Naplocha z The Awwwesomes. – Zwieńczeniem dzieła będzie przeniesienie wektorowych kształtów liter i wygenerowanie pliku, zwanego fontem. Taki font można potem zainstalować na dowolnym systemie i korzystać z niego w różnych programach graficznych czy edytorach tekstu – dodaje Agnieszka.  

Przed spotkaniem należy zainstalować kilka programów i aplikacji:

  • Bird Font – darmowy program dla niekomercyjnych projektów,
  • program do grafiki wektorowej, np. Inkscape, Affinity Designer lub Adobe Illustrator,
  • aplikację na telefon Adobe Capture.

 

 

 

Booksprint. Maraton pisania inspirowany „Rozmówkami niemiecko-polskimi Mikołaja Volckmara” – warsztaty on-line

  • 25 maja 2020 r., poniedziałek, godz. 10.00–15.00
  • obowiązują zapisy:  Zapisy na Booksprint
  • prowadzenie: dr Marta Jagielska-Bieszk i dr Grzegorz Stunża

 

Zdigitalizuj pismo i stwórz swój własny font – webinar

  • 27 maja 2020 r., środa, godz. 17.00
  • kanał YouTube IKM
  • prowadzenie: Agnieszka Naplocha

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.