Spotkanie w Schwerinie to było już 17 Forum. Kolejne, w 2020 roku odbędzie się w Gdańsku.

 

Cyfryzacja – szanse i zagrożenia

Tegoroczne spotkanie dotyczyło zagadnień związanych z cyfryzacją. – Nie ma wątpliwości, że jest to jedna z najistotniejszych kwestii współczesnego świata, mająca wpływ na niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Coraz powszechniejsza cyfryzacja niesie jednak pewne zagrożenia – w tym w relacjach społecznych czy w bezkrytycznym przyjmowaniu informacji oraz celowym zakłamywaniu rzeczywistości, w „fake news”. – zaznaczył Grzegorz Grzelak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. – Chyba nie jesteśmy jeszcze na przeciwdziałanie tym zjawiskom przygotowani. I dlatego wymiana poglądów, jak ta na forum i wspólne działania są tak istotne – dodał. Uczestnicy forum przyjęli również rezolucję, w której zawarto wytyczne dotyczące digitalizacji całego regionu Południowego Bałtyku. Podkreślono też pilną potrzebę wsparcia i promocji cyfrowych usług w administracji publicznej na wszystkich szczeblach.

 

Obrady Forum Parlamentamentów Regionalnych Południowego Bałtyku w Schwerinie. Fot. mat. pras.

 

Debatują młodzi

Ważnym elementem forum było, towarzyszące spotkaniu polityków, Forum Młodzieży. Młodzi ludzie z regionu również zajęli się temetem cyfryzacji. Zaproponowali kilka zapisów do przyjętej rezolucji. Zwrócili również uwagę na konieczność większego rozwoju zawodowego młodych pracowników branży ICT, wspierania start-upów oraz przejścia od tradycyjnych form nauczania do platform cyfrowych.

 

Regionalna współpraca

Forum Parlamentarne Południowego Bałtyku powstało w 2004 roku. W ramach inicjatywy współpracują ze sobą regiony: Szlezwik-Holsztyn, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Hamburg, województwo zachodniopomorskie, pomorskie, i warmińsko-mazurskie oraz Obwód Kaliningradzki. W spotkaniach uczestniczy również region Skania ze Szwecji, która ma status obserwatora.